Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Faktoring’te 10 civarında satılık şirket var

“Türkiye’de faktoring sektöründe para kazanabilmek için büyüklük önemli. Bir şirketin en azından 100 milyon TL plasman yapması gerekiyor. Bunun altındaki şirketlerin işi zor. Bu nedenle sektörde 10 civarında satılık şirket var.” Bu sözler Çağdaş Faktoring Yönetim Kurulu Üyesi Metin Barokas’a ait.

FaktoringGalatasaray camiasının önemli isimlerinden Dikran Gülmezgil’in yüzde 80 payla ana ortağı olduğu Çağdaş Faktoring, Türkiye’nin banka dışı en büyük ve 21 yıllık geçmişiyle en eski faktoring şirketlerinden biri. Metin Barokas ise şirkete 2003’te profesyonel olarak girip bu gün yüzde 20 payla ortak.

Metin Barokas’e sektörle ve şirketle ilgili Borsa ve Finans editörümüz Talip Yılmaz’a açıklamalarda bulundu.

• 77 faktoring şirketi var.

Faktoring şirketleri Hazine denetiminden 2009 yılında BDDK’ya geçtikten sonra belli kriterler getirildi. Bu kriterlerin getirdiği ilave maliyetler oluştu. Yıllık 100 milyon TL’nin altında ciro işi kurtarmıyor. Para batırılmasa dahi bu rakamın altında kâr etmek zor. Bu nedenle küçük cirolu satılık 10 civarında faktoring şirketi var. Biz organik büyümeyi düşünüyoruz.


• Çağdaş Faktoring, yıl sonuna kadar aktif müşteri sayısını 3 bin 200’den 4 bin 500’e, bu müşteriler üzerindeki plasman tutarını ise 415 milyon TL’den 450 milyon TL’ye yükseltmeyi hedefliyor.

Ciromuz ağustos sonu itibariyle 900 milyon TL, yıl sonu hedefimiz ise 1,4 milyar TL.• Ağırlıklı olarak küçük ve orta ölçekli KOBl’lerle çalışıyoruz. İnşaat, tekstil, imalat ve hizmet ağırlıklı iş alanımız ama hemen her sektörde varız. Tekstil son dönemde çok iyi. İnşaat yan sanayiinde sorunlar gözlemlemeye başladık. Sektörümüzde batık kredi oranı yüzde 4 seviyesinin üzerinde seyrediyor. Bizde ise bu oran yüzde 2,5 civarında.

• 2014 yılı ilk çeyreğinin sonuçlarına göre banka dışı faktoring şirketleri arasında beşinci sıradayız. Sekiz olan şube sayısını da 2015 yılına kadar ll’e ulaştırmak istiyoruz. Hedefimiz banka dışı faktoring şirketleri arasında ilk üçte yer almak.

• Bir merkez ofis ve dokuz şubemiz var. Yıl sonuna kadar İzmir ve Bursa’da şube açacağız. 2015 ilk çeyrekte ise Çorlu ve Adana şubelerini açmak istiyoruz.

2013 yıl sonu itibarıyla yüzde 1,5 olan sektör payını 2014 sonunda yüzde 2’ye taşımayı amaçlıyoruz.

• Kurumsallaşma çalışmaları kapsamında JCR Eurasia Rating’e rating notu çalışması yaptırdık. Yatırım yapılabilir kategorisinde not aldık. Mali bünyemizin sağlamlığına ve kâr oranımıza güvenerek SPK’ya 90 milyon TL tutarında tahvil ihracı için izin başvurusu yaptık. Eylül, ekim ve kasımda ihracı yapacağız.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu