Şirket Haberleri

Faik Sönmez küçük beden de üretmeye başladı

faik sonmezBüyük beden ürünleriyle bilinen Faik Sönmez, bir moda markası olma hedefiyle küçük beden de üretmeye başladı. Ek olarak 38 beden üretimine geçen şirket, önümüzdeki dönemde 36 beden üretimine de başlayacak. Bu strateji doğrultusunda mağaza tasarımları yemlenmeye başladı. Ayrıca Avrupa’ya da açılmaya hazırlanan şirket, İtalya, İspanya ve Almanya’ya girmeyi hedefliyor.

Yaklaşık 64 yıl önce İstanbul’un en çok bilinen terzilerinden biri olan Faik Sönmez’in temellerini attığı ‘Faik Sönmez’, bugün büyük bedende Türkiye’nin önde gelen markalarından biri. Uzun yıllar büyük bedende uzmanlaşmayı tercih eden şirket, şimdi herkese hitap eden bir moda markası olma hedefiyle strateji değiştirdi.


Şirket, artık küçük beden üretimi de yapacak. Bu kapsamda ilk olarak 38 beden üretimine geçen şirket, önümüzdeki dönemde 36 beden üretimine de başlamayı planlıyor.

Faik Sönmez Yönetim Kurulu Başkanı Mete Sönmez, “Artık herkes bedenden bağımsız olarak moda talep ediyor. En önemli gözlemim bu. Tüketim ve gelir seviyesi yükseldikçe estetik ihtiyacı artmaya başlıyor. Koleksiyonun yarısında 38 beden var. Büyük bedenden her bedene hitap eden bir moda markası olma yönünde ilerliyoruz. Bizim tek farkımız büyük bedenlere de moda sunabilmemiz” diyor.

MAĞAZALAR YENİLENİYOR

38 bedenin satışlar içindeki payının hızla arttığını söyleyen Mete Sönmez, “Küçük bedende de büyük bedende olduğumuz kadar güçlü olmayı istiyoruz. Ancak 36-38 bedenin tüketim alışkanlıklan farklı. Mesela büyük beden için normal karşılanan 100 TL rakamı 38 beden giyen insanlara yüksek gelebiliyor. Bu noktada stratejiler önemli, onlara dikkat edeceğiz” diye konuşuyor.

Faik Sönmez, gençleşme stratejisi kapsamında mağazalarını da yeniliyor. 275 metrekarelik Cevahir AVM’deki mağaza yeni konsepte göre yenilendi.

Sırayla tüm mağazaları yenileyeceklerini söyleyen Mete Sönmez, yeni mağaza tasarımını daha aydınlık, genç ve trendy olarak tanımlıyor.

YÜZDE 12 BÜYÜYECEK

Yurtiçinde 36, yurtdışında ise Kazakistan ve Azerbaycan’da altı mağazası bulunan şirket, son dönemde yurtdışına yönelik bir büyüme stratejisi izliyor. Şirketin cirosunun içinde ihracatın payı yüzde 7-8’e ulaşmış du-aımda. Avrupa’da görüşmeler yürüten şirketin markajında İtalya, Ispanya ve Almanya pazarları var. Akdeniz havzasında kadınların vücut yapılarının birbirine benzediğini söyleyen Mete Sönmez, “Bu nedenle bize yakın pazarları tercih ediyoruz. Bunun dışında BAE, İran ve Azerbaycan’da da büyümemiz devam edecek” diyor.Mete Sönmez, kesin bir hedef koymadıklarını ama yurtiçinde de arayışlarının sürdüğünü vurguluyor. 2013 yılında 50 milyon TL ciroya ulaşan şirket, 2014’ün ilk üç ayında yüzde 12’lik bir büyüme yakaladı. Mete Sönmez, ekonomik ve siyasi bir sorun olmadığı sürece yılı bu civarda bir büyümeyle kapatacaklarını söylüyor.

İNTERNET SATIŞLARI ARTIYOR

Şirketin son dönemde ağırlık verdiği satış kanallarından biri de internet. Son iki yıldır kendi internet sitesi üzerinden satış yapan şirketin cirosunun içinde internet satışlarının payı yüzde 2.5 gibi sınırlı düzeyde . Önümüzdeki beş yıl içinde internetin ciro içindeki payını yüzde 10’a çıkarmayı hedeflediklerini belirten Mete Sönmez, İsviçre’den Almanya’ya kadar pek çok ülkeye ürün gönderdiklerini söylüyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu