Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

EUR USD paritesi yorum

Yeni yıla 1,2103 seviyelerinde işlem görerek başlayan EUR USD paritesinde, euro aleyhine trend Ocak ayı boyunca da devam etti ve 26 Ocak günü son 11 yılın en düşük seviyesi olan 1.1098 seviyesi görüldü. Parkenin bir ay içinde bu kadar değer kaybetmesinin en önemli nedenlerinden biri Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) tahvil alımlan yoluyla parasal genişlemeye gideceği beklentisi oldu. Frankın euroya karşı değerini 1,20 seviyesine sabitlemiş olan İsviçre Merkez Bankası (SNB), ECB’den gelecek bu hamleye karşı daha fazla dayanamayacağını anladığı için sürpriz bir kararla kur sabitleme uygulamasına son verdi ve faiz oranını indirdi.

EURUSD parkesi

Bu karar sonrası ECB’nin varlık alımlarını genişleteceği spekülasyonuyla parke 1,1567 seviyesine kadar geriledi. SNB’nin faiz indirmesinden sonraki hafta ise ECB ayda 60 milyar eurodan 18 ay boyunca toplamda 1 trilyon 80 milyar euro varlık alımına gideceğini açıkladı. Varlık alımma mart ayında başlanacağı ve yatırım yapılabilir seviyesindeki tahvillerin alınacağı belirtildi. Varlık alımına gidileceği açıklanmaları sonrası EURUSD parkesi 1.1114 seviyesini gördü. EURUSD parkesinin Ocak ayı boyunca euro aleyhine işlem görmesinde etkili olan diğer gelişmelere bakıldığında, FED’den gelen haberler ve datalar etkili oldu. ABD’de istihdam oranlarındaki iyileşmenin devam etmesi, FED’in faiz arttırma sürecinde elini güçlendiriyor. FED’in ilerleyen aylarda faiz arttırma ihtimali her ne kadar fıyatlandıysa da faiz arttırım kararı açıklandıktan sonra, parkenin aşağı yönlü trendini devam ettirmesi muhtemel. Bu trendin ne zaman son bulacağını ise ECB’nin varlık alımlanna gitmesi sonrası Euro Bölgesi’ndeki, enflasyon, üretim ve büyüme rakamları belirleyecek gibi görünüyor.

Yine sol parti Syriza’nm seçimleri kazanması, Yunanistan’ın yeniden AB ve IMF ile borç erteleme ve silme konusunda masaya oturacağı endişelerini beraberinde getirdi. Bu endişeler ışığında Euro Bölgesi maliye bakanlarının katılımı ile Yunanistan’ın Euro Bölgesi ile olan borç krizi konusunda bir toplantı düzenlenerek muhtemel çözüm süreci senaryoları üzerinde çalışmalar yapıldı.EURUSD parkesine teknik olarak baktığımızda; 1,1440 ana direnç seviyesi altında işlemlerin devam ettiği parkede, euro lehine düzeltmenin devamından bahsedebilmek için 1.1440 üzeri kalıcılık arıyoruz. 1,1440 üzerinde tutunma sağlanması durumunda ilk olarak 1,1490-1,1535-1,1595 ve 1,1665 dirençlerini izliyor olacağız. 1,1740’ın ise ana direncimiz. 1,1740 üzeri fıyatlamalarda euro lehine işlemler hız kazanabilir.

Aşağı yönlü trendin devam etmesi halinde ise ilk 1,1380-1,1310-1,1265 ve 1,1220 desteklerini takip ediyor olacağız. 1,1265 seviyesinin izlediğimiz referans seviyemiz olduğunu belirtmekte yarar var. Bu seviye altı günlük kapanışlar oluşması halinde dolar lehine işlemlerin hız kazanabileceğini ve bu durumda da ilk olarak 1,1150-1,1080-1,1010 ve 1,0900 desteklerini izleyeceğimizi belirtelim. 1,0900’m aşağıda takip ettiğimiz ana destek konumunda olduğunu, bu seviye altı tutunmanın parkede yeni düşük seviyeleri gündeme getireceğini belirtelim.Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu