Pazar , Eylül 16 2018
Anasayfa / Makaleler / Etkili Hitabetin Püf Noktalar

Etkili Hitabetin Püf Noktalaretkili konusmakKonuşma yaparken en temel kural, etkileyicilik ve konuya hâkim olmaktır. Topluluk önünde konuşurken ve karşılıklı konuşma esnasında etkileyiciliğinizi konu hakkında bilginizle pekiştirirseniz istediğiniz etkiyi yaratabilirsiniz.

Konuşmaya başlarken ortamı biraz olsun yumuşatmak lazım. Oscar Ödül Töreni’ni düşünün. Sahneye ödül vermek için çıkan konuşmacılar genellikle bir anekdotla giriş yaparlar. Siz de öyle yapın. Başınızdan geçen konuyla ilgili bir hikâyeyi ya da gün içinde karşılaştığınız bir durumu paylaşın, insanlar, hazırlanmış metinden okunan konuşmaları sevmezler.
Eğer çok gerginseniz derin nefes alın. Ve konuşmanıza başlamadan önce ağzınıza bir parça çikolata atın. Hem gevşemiş olursunuz, hem de gerginliğiniz yatışır.

Prezantasyon esnasında tek bir kişiye bakmayın. Konunun içeriğini anlatırken birinci maddede birine bakıyorsanız, diğerinde bir başka insana doğru anlatın. Böylelikle salondaki insanlarla güven temelli bir iletişim sağlamış olursunuz ve izleyicilerin hepsi konuşmaya dâhil olur.

Görsellik de önemli. Mesajınızın insanlara daha kolay ulaşmasını sağlar. Ama sadece yardımcı bir faktördür. Önemli olan ne konuşacağınız.

Son olarak, konuşma yapacağınız yere erkenden giderek ses sistemini kontrol edebilirsiniz. Nerede konuşma yapacağınızı görmek ve son kontrolleri yapmak konuşma esnasında problem yaşamanızı engeller.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

myfikirler.org

Bunu da İnceledinizmi ?

Kurum Başarısı ve Sürekliliği İçin Güven Çok Önemli

Üst düzey bir yöneticinin liderlik özelliği, yönettiği işteki teknik bilgisine, heyecan yaratıp ilham vererek insanları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir