Pazartesi , Aralık 11 2017
Anasayfa / Haberler / Eş Güdümlü Dans Acı Eşiğimizi Yükseltiyor

Eş Güdümlü Dans Acı Eşiğimizi YükseltiyorÖnce kolları kaldırıyoruz, şimdi bir adım öne geliyoruz. Şimdi de olduğumuz yerde, aynı anda zıplıyoruz! Bir iki, bir iki. İşte böyle, hep birlikte dans ediyoruz! Neden mi? Çünkü yapılan bir araştırmaya göre eşgüdümlü dans acı eşiğimizi yükseltiyor.

Fiziksel egzersiz olarak dans etmenin sinir sistemimizdeki endorfin seviyesini artırdığı zaten biliniyordu. Bu araştırmaya göre grup halinde, eşgüdümlü dans etmenin de benzer bir etki yarattığı ortaya çıktı.

anadolu-atesiOxford Üniversitesi’nden bir grup psikolog, lise öğrencilerine farklı zorluk seviyelerinde ve farklı eşgüdümlü hareketleri içeren çeşitli dans egzersizleri yaptırdı. Bu sırada öğrencilerin kollarına taktıkları tansiyon aletinin kolluğunu aniden sıkarak acı eşiklerini ölçtüler. Araştırma sonucunda, daha eşgüdümlü ve vücudun tamamının hareket ettiği egzersizlerin acı eşiğini yükselttiği ve olumlu bir etki yarattığı gözlendi.

Uzmanlar konuyla ilgili olarak, bir grupla eşgüdümlü dans etmenin sosyal bağları güçlendirmenin yanı sıra ağrı ve acıyı daha az hissetmemizi sağlayan endorfinin salgılanmasını da teşvik ediyor olabileceğini söylüyor.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Kışın Kış Lastikleri Yazın da Yaz Lastiği

Kışın otomobil sürücülerinin derdi, kar, yağmur ve gizli buzlanmadır. Kış lastikleri, bu dertlere karşı çözüm …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir