Şirket Haberleri

Er-Bakır ABD’ye fabrika kurdu

er-bakirTürkiye AB’nin Meksika ile imzaladığı serbest ticaret anlaşmasının dışrnda kalınca, bölgeye ihracat yapan Er-Bakır yüksek gümrük duvarlarmdan kurtulmak için ABD’de fabrika kurdu. Meksika sınırındaki New Mexico eyaletinde 70 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen fabrikada, Meksika ve ABD pazarma yönelik yılda 24 bin ton üretnn ve 250 milyon dolar ciro hedefleniyor.

Türkiye’nin önde gelen bakır tel üreticilerinden Denizlili Er-Bakır, yeni pazarlara açılma stratejisi içinde çok önem verdiği ABD’de fabrika kurdu. ABD’nin New Mexico eyaletinin Santa Teresa kentinde 70 milyon dolar yatırımla bakır tel çekme tesisi kuran Er-Bakır, bu fabrikasıyla yıllık 24 bin ton üretim ve 250 milyon dolar ciro hedefliyor.

70 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Er-Bakır Genel Müdürü Macit Taşkın, ihracatta kan kaybı yaşanmaması için Meksika’daki müşterilerinin kendilerinden yakın lo-kasyonda üretim yapmak için talepte bulunduğunu belirtiyor.


Taşkın, “Bir an önce üretime geçmek istediğimiz için Meksika sınırına çok yakın olan Santa Teresa kentinde hazır bir bina arayışmdaydık. Sonunda 23 bin metrekare kapalı alana sahip bir üretim tesisi bulduk. 8,5 milyon dolar bina, 32 milyon dolar ma-kine-ekipmanlar ve 28 milyon dolar da işletme sermayesi olmak üzere toplam 70 milyon dolar yatıranla fabrikamızı kurduk” diye konuşuyor.

Taşkın, New Mexico eyaletindeki yatırım teşviklerinin kendilerini çok cezbettiğine işaret ederek, “New Me-xico, Texas’a göre daha yoksul bir bölge. Burada Texas’a göre 7-8 milyon dolarlık bir vergi avantajı var. Bu yüzden burayı seçtik” diyor.

İKİNCİ FABRİKA PLANI

Özellikle Meksika’da faaliyet gösteren ABD’li otomotiv kablo yan sanayi şirketlerine bakır tel üretimi yapacaklarım ifade eden Taşkın, “ABD fabrikasında 195 kişiye istihdam sağlayacağız. Yılda 24 bin ton üretim ve 250 milyon dolar ciro hedefliyoruz. Hem Meksika hem de ABD pazarı için üretim yapacağız” diyor. Taşkın, fabrikanın deneme üretimine temmuz ayında başlayacağını ve yıl sonuna kadar da tam kapasiteye ulaşacağını belirtiyor.

Macit Taşkın, “ABD’de ikinci bir fabrika kurmayı planlıyor musunuz?” sorumuza ise şu yanıtı veriyor: “Önce New Mexico fabrikamızdan gelecek geri dönüşlere bakacağız. Hedeflediğimiz sonuçlara ulaştıktan sonra ABD’de ikinci fabrikayı kurabiliriz. Ama ikinci fabrika için güneyi değil Kuzey Amerika’yı düşünüyoruz.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu