Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Enflasyonu ulaştırma ve gıda düşürdü

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) enflasyonu eylül ayında yüzde 0,14 olarak gerçekleşti. Eylül ayı enflasyonu hem geçen yılın aynı ayındaki yüzde 0,77’lik enflasyonun hem de yüzde 0,4 dolayındaki beklentilerin çok altında kaldı. Böylece yıllık enflasyonda ciddi bir düşüş yaşandı. Ağustos ayında yüzde 9,54 düzeyinde olan yıllık enflasyon eylül ayında yüzde 8,86’ya geriledi.

enflasyon dusmesi

Eylül ayında enflasyonun düşüş göstermesine en çok ulaştırma grubu katkıda bulundu. Petrol fıyatlanndaki düşüşten olumlu etkilenen bu grupta geçen yıl eylül ayında yüzde 1,99 artış gösteren fiyatlar bu yıl sadece yüzde 0,11 arttı.

Eylül ayında gıda fiyatlannın yüzde 1,6 dolayındaki “mevsim normalleri”nin (son 10 yılın ortalaması) oldukça altında ve sadece yüzde 0,31 artış göstermesi de enflasyondaki düşüşe katkı yaptı.Eylül ayındaki düşüşle birlikte yıllık enflasyon bir kez daha çift hanenin eşiğinden döndü. Daha önce mayıs ayında da gelinen bu eşikten haziran ayındaki düşüşle uzaklaşılmıştı. Ancak bu yılın çift haneyle kapanması tehlikesi hala ortadan kalkmış değil. Özellikle kasım ayı için ciddi bir olumsuz “baz etkisi” söz konusu. Bu ayın başında elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yapılan yüzde 9’luk zam da çift hane tehlikesini canlı tutuyor. Bu zamların enflasyona direkt olarak 0,4 puan dolayında etki yapması bekleniyor.

Dolaylı etkiler ise henüz belli değil.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu