Perşembe , Haziran 21 2018
Anasayfa / Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi / Enflasyonu ulaştırma ve gıda düşürdü

Enflasyonu ulaştırma ve gıda düşürdüTüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) enflasyonu eylül ayında yüzde 0,14 olarak gerçekleşti. Eylül ayı enflasyonu hem geçen yılın aynı ayındaki yüzde 0,77’lik enflasyonun hem de yüzde 0,4 dolayındaki beklentilerin çok altında kaldı. Böylece yıllık enflasyonda ciddi bir düşüş yaşandı. Ağustos ayında yüzde 9,54 düzeyinde olan yıllık enflasyon eylül ayında yüzde 8,86’ya geriledi.

enflasyon dusmesi
Eylül ayında enflasyonun düşüş göstermesine en çok ulaştırma grubu katkıda bulundu. Petrol fıyatlanndaki düşüşten olumlu etkilenen bu grupta geçen yıl eylül ayında yüzde 1,99 artış gösteren fiyatlar bu yıl sadece yüzde 0,11 arttı.

Eylül ayında gıda fiyatlannın yüzde 1,6 dolayındaki “mevsim normalleri”nin (son 10 yılın ortalaması) oldukça altında ve sadece yüzde 0,31 artış göstermesi de enflasyondaki düşüşe katkı yaptı.

Eylül ayındaki düşüşle birlikte yıllık enflasyon bir kez daha çift hanenin eşiğinden döndü. Daha önce mayıs ayında da gelinen bu eşikten haziran ayındaki düşüşle uzaklaşılmıştı. Ancak bu yılın çift haneyle kapanması tehlikesi hala ortadan kalkmış değil. Özellikle kasım ayı için ciddi bir olumsuz “baz etkisi” söz konusu. Bu ayın başında elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yapılan yüzde 9’luk zam da çift hane tehlikesini canlı tutuyor. Bu zamların enflasyona direkt olarak 0,4 puan dolayında etki yapması bekleniyor.

Dolaylı etkiler ise henüz belli değil.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Son hafta alınabilecek 20 hisse

Uzun vadeli yatırım düşünenler için hisse senetlerinin mevcut seviyelerinin kademeli girişler için makul olabileceğini belirten …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.