Girişimcilik Haberleri

EnCazip’e İngiltere’den yatırım geldi

Internet sitesi EnCazip’e İngiltere merkezli Yivamet Yatırım Grubu’ndan yatırım geldi. EnCazip’te tüketiciler, farklı elektrik tedarikçilerinin tarifelerini karşılaştırıp en uygununu seçiyor ve ücretsiz olarak seçtikleri tarifeye geçiş yapabiliyor.


EnCazip, tüketicilerin elektrik tedarikçilerini değiştirerek, elektrik faturalarında tasarruf etmelerine imkan sağlayan ücretsiz ve bağımsız bir internet sitesi. Türkiye’nin ilk elektrik tedarikçisi karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme platformu EnCazip’te tüketiciler, farklı elektrik tedarikçilerinin tarifelerini karşılaştırarak en uygun elektrik tarifesini seçebiliyor, seçtikleri tarifeye de ücretsiz olarak geçiş yapabiliyor. Aynca EnCazip’te elektrik fatura hesaplaması yapılabiliyor ve başka tedarikçinin tarifesine geçiş durumunda bir yılda ne kadar tasarruf edilebileceği görülebiliyor.

EnCazip

KOÇ KÖKENLİ İKİ GİRİŞİMCİ

EnCazip’in iki kurucusu var. Bunlardan biri Çağada Kırım, diğeri ise Onur Orakçıoğlu. Kırım, Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra da İngiltere’deki City University London’da Enerji ve Ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Orakçıoğlu ise Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdikten sonra aile şirketinde iş geliştirme ve e-ticaret yöneticisi olarak görev aldı.

Sitenin kuruluş öyküsü ise kısaca şöyle: Londra’da oturduğu evin elektrik faturası çok yüksek gelen Çağada Kırım, bunun üzerine uSwitch başta olmak üzere tedarikçi karşılaştırma sitelerini kullanarak elektrik tedarikçisini değiştirdi. Daha sonra bu deneyimini Onur Orakçıoğlu ile paylaştı. İki girişimci bu iş modelini Türkiye’de uygulamaya karar verdi.

2013’te siteyi yayına alıp elektrik tedarikçisi değişiklikleri yapmaya başlayan girişimciler, fikir alışverişinde bulunmak için uSwitch’in kurucusu Lord George Milford Haven ile Linkedin üzerinden iletişime geçtiler. Proje ilgisini çekince, Haven siteye yatırım yapma kararı verdi.

ÜÇ KITA 20 ÜLKE

EnCazip’teki tüm hizmetler tüketiciler için ücretsiz. Yalnızca geçişine aracılık yapılan tüketiciler için elektrik tedarikçilerinden ücret alınıyor.2016 yılı için serbest tüketici limiti EPDK tarafından 120 TL olarak belirlendi. Çağada Kırım, “Aylık 120 TL ve üzerinde elektrik faturası olan yaklaşık 6 milyon tüketici var. Bunların 2 milyonu şimdiye kadar elektrik tedarikçisini değiştirdi. Bizim öngörümüz toplam serbest tüketici sayısının yıl sonuna kadar 3 milyon civanna ulaşacağı yönünde” diyor.

İngiltere merkezli Vivamet Yatırım Grubu ile bir ortaklık anlaşması imzaladıklarını ifade Çağada Kırım, aldıkları yatırımla ilgili olarak şu bilgileri veriyor: “Vivamet, İngiltere’nin ilk ve en büyük elektrik tedarikçisi karşılaştırma sitesi uSwitch’in kurucusu. uSwitch, İngiltere’de enerji tedarikçisi değişikliklerinde yüzde 42’lik pazar payına sahip ve her yıl uSwitch üzerinden 1,5 milyonun üzerinde tüketici elektrik tedarikçisi değiştiriyor. Grubun toplamda üç kıtaya yayılan 20 ülkede karşılaştırma sitesi yatırımları var.”

“Somut bilgiler sunun”

Çağada Kırım, melek yatırım almak isteyen girişimcilere, geliştirdikleri projeleri üst seviyelere taşıyabilmeleri için paydaşlarını ve en önemlisi başarılı olmuş girişimcileri takip etmelerini öneriyor. Kırım, şu tavsiyeleri veriyor: “Küçük ya da büyük fark etmeksizin bir yatırım alabilmek için yatırımcılara projenizin potansiyel sahibi olduğunuzu somut bilgilerle sunmalısınız. Bu anlamda girişimcilerin projeleri için yatırımcı bulmadan önce hayata geçirdikleri projeyle inovatif olmaları ve farklılaşmayı başarmış olmaları çok önemli. Hiçbir yatırımcı daha önceden denenmiş ve başarısız olmuş bir işe yatırım yapmak istemeyecektir.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu