Haberler

Emir kısıtı ortadan kalktı

ibrahim turanBorsa İstanbul’un başkaı İbrahim Turhan, önceki hafta Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde konuğumuzdu. Başkan Turhan, bir taraftan halka arz için ter dökerken, teknik altyapıyla ilgili kritik bir aşamayı da geride bıraktıklarını anlattı. Nitekim, Borsa İstanbul’un yeni teknik altyapısına ilişkin toplantı hafta içinde yapıldı.

Göreve gelir gelmez Borsa İstanbul’un teknik altyapısını insan kaynağı olarak güçlendirdiklerini anlatan Turhan, yöneticileriyle beraber 62 olan sayıyı 140’a yükselttikleri bilgisini aktardı.


İbrahim Turhan, yeni teknik altyapıyla ne gibi sorunları çözdüklerini de anlattı. Geçmişte teknik kısıtlar nedeniyle Borsa İstanbul’da bir saniyede en fazla 2 bin 500 emirin eşleşebildiğim söyleyen Turhan, “Dolayısıyla bir aracı kurum bir saniyede en fazla 30 emir girebiliyordu. Bu durum borsanın ruhuna aykın bir durumdu” dedi. Yeni sistemle birlikte ise bu kısıtlamanın ortadan kalktığını söyleyen Turhan, “Yeni sistemle saniyede emir verme kapasitesi 300 bine yükseldi.

Dolayısıyla büyük küçük her aracı kurum, istediği kadar emir verebiliyor” diye konuştu.

Halka açılma için 2015’in ilk aylanna randevu veren Turhan, Nasdaq ile kurulan ortaklığın Borsa İstanbul’u farklı bir lige taşıyacağı inancında olduğunu söylüyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu