Cuma , Haziran 22 2018
Anasayfa / Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi / Ekonominin yükünü KOBİ’ler sırtlıyor

Ekonominin yükünü KOBİ’ler sırtlıyorTürkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜÎK) geçen hafta yayınladığı Küçük ve Orta Büyüklükteki Girişim îstatistikleri’ne göre, Türkiye ekonomisinin yükünü KOBl’ler sırtlıyor. Sanayi ve hizmet sektörlerinden derlenen ve 2012 yılına ait olan bu istatistikler, 1-249 arasında çalışana sahip olan işletmelerin oluşturduğu KOBl’lerin birçok göstergede 250 ve üzeri çalışana sahip büyük işletmelerden daha fazla paya sahip olduğunu gösteriyor.

Ekonominin yükünü KOBİ’ler sırtlıyor
En başta, sanayi ve hizmet sektörlerinde 2012 yılında faaliyet gösteren 2,6 milyonu aşan girişimin yüzde 99,8’ini KOBl’ler oluşturuyor. KOBl’lerin toplam istihdam içindeki payı yüzde 75,8’i, ücretli çalışanlar istihdamı içindeki payı yüzde 69,7’yi buluyor. KOBİ’ler toplam cironun yüzde 63,3’ünü, ihracatın ise yüzde 62,6’smı yapıyor. Maaş ve ücretlerin yüzde 54,5’ini KOBİ’ler ödüyor. Üretimin yüzde 56,2’sini, katma değerin ise yüzde 54,2’sini KOBl’ler gerçekleştiriyor. Yatırımların yüzde 53,2’sini KOBl’ler yapıyor. KOBİ’lerin sadece ithalattaki payı büyük işletmelerin gerisinde kalıyor ve yüzde 38,5 olarak hesaplanıyor.

KOBl’lerin birçok göstergede büyük işletmelere fark atması, ekonominin yemden dinamizm kazanması için öncelikle bunların desteklenmesi gerektiğini düşündürüyor. KOBl’lerin özellikle finansman konusundaki sıkıntılarının giderilmesi yeni yatırımların önünü açabilir ve ekonomideki büyümeyi yeniden hızlandırabilir.

 

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Son hafta alınabilecek 20 hisse

Uzun vadeli yatırım düşünenler için hisse senetlerinin mevcut seviyelerinin kademeli girişler için makul olabileceğini belirten …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.