Şirket Haberleri

E-ticaret sitelerinde butik açarak büyüdü

Alışveriş sitelerinde yaşanan patlamaya kadar 10 mağazalı kendi halinde bir tekstil şirketi olan Sateen, Markafoni, Trendyol ve lvly gibi markaların en önemli tedarikçilerinden biri oldu. Yılda 4 milyon adetin üzerinde üriiıı satan şirket, bu yıl 50 milyon TL ciro bekliyor. Kendi akşveriş sitesüıi kuran şirket, yaz aylaruıda yeni bir markayı da lanse etmeyi planlıyor.


İnternetten alışverişi seviyorsanız ve Markafoni, Trendyol ve lvly gibi alışveriş sitelerini düzenli takip ediyorsanız Sateen markasını mutlaka duymuşsunuzdur.

Alışveriş sitelerinde yalanan patlamaya kadar 10 mağazalı kendi halinde bir tekstil şirketi olan Sateen, şimdilerde sözünü ettiğimiz sitelerin önemli tedarikçilerinden biri haline gelmiş durumda. Büyük çoğunluğu internet üzerinden olmak üzere ayda 350 bin adet ürün satan şirket, bu hızlı büyümeyle 20l4’ü 50 milyon TL ciro ile kapatmayı hedefliyor. Sateen Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Kurt, alışveriş sitelerinde yaşanan patlamayla birlikte şirketinin dönüşüm öyküsünü anlattı.

sateen

TOPTANCILIKLA BAŞLADI

Sateen’in geçmişi aslında 1978’e kadar gidiyor. Baba Şahin Kuıt tarafından temelleri atılan şirket, uzun süre Yeşildirek’te toptancılıkla uğraştı. İç çamaşırı ile başlayan işler zamanla triko ve bayan giyime kaydı. Ağırlıklı olarak Anadolu’ya mal satan şirket, tahsilat sorunlan yaşamaya başlayınca ilk önemli dönüşümüne imza atarak 1990’da perakendeye girdi ve Beykoz Kavacık’ta ilk mağazasını açtı. Zaman içinde perakendede 10 mağazaya kadar çıkan Sateen, uzun süre kendi ürettiği ve fason ürettirdiği ürünleri mağazalarında satarak büyümeye devam etti.

Aslında o dönemde de Sateen ürünlerine talep bugünkü gibi iyiydi. Kaliteli ürünleri düşük fiyatla satma felsefesini ilk günden beri hayata geçiren şirket, bu şekilde orta gelir grubunu yakalamayı başarmıştı.

E-ticarette yaşanan büyüme ve alışveriş sitelerinin birbiri ardına patlaması, Sateen’in yaşadığı ikinci büyük dönüşüm oldu. Küçük çaplı olarak başlayan işbirlikleri zaman içinde büyüdü ve Sateen bu tip sitelerin en önemli tedarikçilerinden biri haline geldi.

AYDA 350 BİN PARÇA

Bugün Sateen yılda 4 milyon adetin üzerinde ürün satışı gerçekleştiriyor. Bunun yüzde 65’ini Markafoni, Trendyol, lvly ve Limango gibi alışveriş sitelerinin üzerinden yapıyor. Geri kalan bölüm ise şirketin kendi internet sitesi sateen.com.tr ve perakende mağazalannda satılıyor.

200 çalışana sahip olan şirket, sattığı ürünlerin yaklaşık yüzde 30’unu kendisi üretiyor. Geri kalan kısım ise 110 fason üreticiden sağlanıyor.

Sateen’in başarısında birinci etken hızlılık. Öyle bir hızdan bahsediyoruz ki, şirket yoğun dönemlerde haftada 300 farklı modelin satışını gerçekleştirebiliyor. Ağırlıklı olarak 18-30 yaş arası kadınlara yönelik olarak satışa çıkan bu koleksiyonlar hem Sateen’in kendi tasarım ekibi hem de çalıştığı fason üreticilerin elinden çıkıyor.

Güncel ürünü, piyasadaki en son trendi en uygun fiyata sattıklarını söyleyen Doğan Kurt, tanınmış yabancı bir markanın 119 liraya sattığı bir bluzu, aynı kalitede 29 TL’ye satabildiklerini belirtiyor.

AYDA 30 BUTİK AÇIYOR

Satenn, Markafoni, Trendyol, lvly ve Limango gibi alışveriş sitelerinde ayda ortalama 30 butik açıyor. Bunun yaklaşık 20’sini bayan, 10’unu erkek ürünleri oluşturuyor. Tüm bu isimlerle oldukça hızlı çalıştıklarını söyleyen Kurt, 20 bin adetlik bir ürünü üç gün içinde internet sitesinde rahatlıkla satışa hazır hale getirebildiklerini söylüyor. Satışa konulduktan sonra da çok kısa bir süre içinde tüm ürünlerin satıldığını dile getiriyor. Kurt’â göre zaten bu markalarla yıllardır sorunsuz çalışabilmeleri de hız ve sorunsuz hizmetten kaynaklanıyor.Doğan Kurt, diğer taraftan bu tip sitelerin en büyük sorununun ise sürekli artan iade oranları olduğunu söylüyor. Koşulsuz müşteri memnuniyeti gereğince satılan ürünleri iade almak zorunda olduklarını söyleyen Kurt, sektörde iade oranlarının yüzde 20’lerde olduğunu ve bu durumun zaten düşük kâr marjryla çalışan tedarikçilerin en önemli sorunlarından biri haline geldiğini dile getiriyor.

Sateen ise bu sorunu outlet mağazalarında çözmüş dummda. Kuıt, özellikle Edirne’deki outlet mağazalarının bu tip ürünleri hızlıca erittiğini ve bu yüzden sıkıntı yaşamadıklarını dile getiriyor.

KENDİ SİTESİNİ DE KURDU

Doğan Kurt, e-ticaret siteleriyle olan işbirliğinin kendilerine en büyük getirisinin bilinirlik olduğunu söylüyor. Daha önce sadece mağazasının olduğu yerlerde tanman Sateen, bu siteler sayesinde Türkiye’nin her yerinde müşterisi olan bir marka haline gelmiş bulunuyor.

Kurt, bunu da “Bir süre önce İskenderun’da bir mağaza açtık. Daha ilk gün mağazamız doldu taştı. O gün konuştuğum müşterilerin tümü bizi internetten tanıdığını söyledi” diyerek örnekliyor.

İşte bu durum Sateen’i yatırıma yöneltip kendi sitesini kurmasına da neden oldu. Kurt, geçen yıl sateen.com.tr adresinde faaliyete geçen site için “Alışveriş siteleriyle güzel bir işbirliğimiz var. Ama gelecek ne getirir bilinmez. Biz kendimizi garantiye almak adına kendi sitemizi de açtık. Bir günde müşterilerimize satın aldıkları ürünleri ulaştırabiliyoruz. Şimdilik çok üzerine düşmediğimiz halde günde 50 bin TL ciro yapıyoruz. İlgi gerçekten çok çok iyi” yorumunda bulunuyor.

YENİ MARKA GELİYOR

Sateen Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Kurt, perakendede büyümeyi şimdilik düşünmediklerini söylüyor. Bunun en önemli nedeninin ise zaten satacak ürün bulamamaları olduğunu ifade ediyor. Bu yüzden de kendilerinden bayilik bekleyen 60 yatırımcıya hayır demek zorunda kaldıklarını dile getiriyor. Onun yerine enerjilerini yeni bir marka yaratmak için harcadıklarını belirtiyor ve “Yaz aylarında yeni markamızı lanse etmiş oluruz. Bu markada hedef kitlemiz Sateen kitlesi olmayacak. Yeni markamızla daha kaliteli malzemeler kullanarak bir üst gelir grubunu hedefleyeceğiz. Sateen’de olduğu gibi yeni markamızı da yine ağırlıklı olarak internet üzerinden satacağız” diyor.

Emrah GürkanEtiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu