Girişimcilik Haberleri

E-ticaret Girişimi İncir.com 1 Milyon Dolar Melek Yatırım Aldı

1 milyon dolar melek yatırım aldı

Bir sosyal e-ticaret girişimi olan incir.com, Aslanoba Capital’den 1 milyon dolarlık yatırım aldı. Sitenin kurucusu Yusuf Yıldırım, 2016 yılında bu modeli yurtdışına da taşıyacaklarını söylüyor.

incir.com, bir sosyal e-ticaret girişimi.

Aslında bu model her bir girişimcinin şirket dahi kurmadan kendisine ait bir e-ticaret sitesi olması fikrine dayanıyor. incir, 100 binden fazla satışa hazır ürünü, yazılımı, tasarımı ve ope-rasyonel altyapıyı e-ticaret yapmak isteyen girişimcilere hazır olarak sunuyor. Girişimciler kendilerine ait olan alan adlarıyla hemen satış yapmaya başlayabiliyor. Bu sipariş bilgileri in-cir.com altyapısına geliyor ve incir.com bu mağaza adına tedarik, paketleme, lojistik ve muhasebe gibi tüm operas-yonel işlemleri yaparak ürünü müşteriye ulaştırıyor. Elde edilen kârın girişimciye ait olan bölümünü de girişimcinin hesabına yatırıyor.


31 yaşındaki girişimci Yusuf Yıldırım, 2005 yılında kurduğu ilk girişimi MessengerFX ile büyük bir yakaladı ve dünya çapında 10 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. Ancak Facebook’un yükselişiyle işler küçüldü ve MessengerFX bir müddet sonra kapandı.

incir.com’un sosyal e-ticaret fikri tam da bu dönemde kafasında filizlenmeye başladı. E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan eşini sık sık arkadaşlarının aradığını ve alışveriş için tavsiye aldıklarını, hatta kredi kart bilgilerini de vererek kendileri için bizzat alışveriş yaptırdıklarım gören Yıldırım, bireysel tavsiyenin gücünü ve güven probleminin nasıl hızla aşıldığını fark etti. Eşine, “Bu ürünlerin bulunduğu kendine ait bir e-ticaret mağazan olsa ve yapılan her alışverişten sen de kazanç elde etsen nasıl olur? Ya bunların hepsini biri senin için yapsa, sana sadece kendi mağazandan satış yapmak kalsa?” diye sordu ve böylece incir, com hayata geçti.

yusuf yildirim

HEDEF 25 BİN GİRİŞİMCİ

Kaan Karamancı (Karamancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi), Cem Tüfekçi (Soyak Holding Yönetim Kurulu Üyesi), Emre Aydın (ÇiçekSepeti.com Kurucusu ve CEO’su), Çağlar Erol’un (Enuygun.com Kurucusu ve CEO’su) tohum yatırım-lanyla birlikte ilk altyapı hazırlandı ve test yayınma başlandı, incir.com, kısa sürede 2 bine yakın e-ticaret girişimcisine ulaştı. Bu sırada Aslânoba Capital’den de 1 milyon dolarlık melek yatırım aldı.Bu yatırımla birlikte e-ticaret ve tavsiye pazarlaması sektörlerinden uzmanları da kadrolarına kattıklannı söyleyen Yıldırım, “Aralık 2013’te sosyal e-ticaret projemiz son haliyle start aldı. ‘Birlikte daha güçlüyüz’ sloganıyla e-ticaret ve tavsiye pazarlaması iş modellerini birleştirerek herkesin bu sektörden kazanç elde edebileceği hazır bir altyapı sunuyoruz” diyor. Şu anda e-ticaret girişimcilerinin sayısının 5 bini geçtiğini belirten Yıldırım, bu yılın sonunda toplam 25 bin girişimciye ulaşmayı hedeflediklerini vurguluyor.

Yurtdışına açılacak

E-ticareti, gerekli olan sermaye, bilgi, birikim, tecrübe ya da diğer tüm faktörlerden bağımsız hale getirdiklerini ifade eden Yusuf Yıldırım, sözlerine şöyle devam ediyor: “Dün belki bırakın e-ticaret yapmayı hayatında e-ticaretten alışveriş yapmamış biriyken bugün kendi markanızla her türlü altyapısı hazır, sizin markanızla paketleme yapılan, sizin markanızla müşteri hizmetleri veren bir mağazanız olabiliyor. Tanıtım yapmak için kartvizitinizden alışveriş çekinize, mağazanıza özel insertlerinize kadar her şey basılı hazır olarak geliyor. Türkiye’de bu model tam anlamıyla oturduğunda ve belli bir ölçeklenmeye ulaştığında, ilk olarak bize benzer özellikleri olan ülkelerden başlamak üzere, 2016 sonlarına doğru yurtdışına açılmayı planlıyoruz.”Etiketler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu