Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Dünyada Yaşamış En Büyük Kuş Türü

kus turuAraştırmacılar, soyu tükenmiş bir kuş türüne ait fosiller buldu. Pelagornis sandersi olarak adlandırılan kuş türünün bugüne kadar yaşamış en büyük kuş türü olduğu düşünülüyor.

Kanat açıklığı 6 ila 7 metre olan bu kuşların büyüklüğü, bugün yaşayan en büyük kuşlar olan Kral Albatrosların iki katı kadardı.


Yeni kuş türü ile ilgili bulgular Dr. D. T. Ksepka tarafmdan Proceedings of The National Academy of Sciences’ta yayımlandı.

Fosiller Güney Carolinadaki Charleston Uluslararası Havalimanının inşası sırasında şans eseri bulunmuş.

Kazıları yapan ekibin lideri, Charleston Müzesi müdürü Albert Sandersa ithafen Pelagornis sandersi adı verilen türün 25 ila 28 milyon yıl önce yaşadığı düşünülüyor. Matematiksel modeller kullanılarak yapılan hesaplar, bu kuşların kütlesinin uçabilen bir kuşun sahip olabileceği azami kütleden daha fazla olduğunu gösteriyor.

Ancak araştırmacılar Pelagornis sandersile rin de uçabildiğim düşünüyor.

Bilgisayar benzetimleri, bu kuşların sadece kanatlarını çırparak havalanmasının çok zor olduğunu, ancak insanların planörlerle uçabilmek için yaptığı gibi yokuş aşağı koşarak havalanabileceklerini gösteriyor. Üstelik benzetimlere göre, bir kez havalandıktan sonra hava akımlarından yararlanarak, hiç kanat çırpmadan kilometrelerce uçabiliyorlardı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu