Girişimcilik Haberleri

Dolmuş Uçak İşletmeciliği

dolmus ucakKüçük bir seyahat acentesi ile işe başladılar. Bugün 30 şirketle 500 milyon dolarlık bir holding oldular. Restoran, enerji ve madencilikte yeni yatırımları var. Dorak Holding’in üç ortağı, 2016’da 1 milyar dolarlık halka açık bir şirketler grubu haline gelmek için yepyeni yatırımlar planlıyor…

DİLİMİZDE “çekirdekten yetişme” diye bir deyim var. Bu deyim, basamakları teker teker çıkıp başarının zirvesine ulaşan Dorak Holding yöneticilerinin izlediği rotayı çok güzel özetliyor.


Onlar, turizm sektörüne seyahat accntcsi kurarak girdiler. Ama bununla yetinmeyip, şirket sayılarını artırıp zaman içinde bünyelerine turizm dışından da şirketleri kattılar. Turizm sektöründeki faaliyetleri arasında seki/ otel. Suıplus. Sur Balık markalarını içeren 15 restoran ve üç balon firması dikkat çekiyor. Bunlar ve diğer şirketlerin hepsi holding çatısı altında hizmet veriyor.

Dorak Holding’in bünyesinde 30 şirket var. Toplamda 3 bin kişiye iş imkânı sağlayan holdingin geçen yılki cirosu 500 milyon doları geçti. Dorak Holding’in üç ortağından biri olan ve aynı zamanda yönetim kurulu üyeliğini yürüten Mustafa Pilav ile holdingin büyüme öyküsünü konuştuk…

ORTAKLAR BULUŞUYOR

Mustafa Pilav, Nevşehir Ava-noslu asker bir babanın çocuğu olarak 1972’de Kayseri’de doğmuş. Babasının sürekli değişen görev yerlerinden dolayı ilk ve orta eğitimlerini farklı şehirlerde yapmış. Önce babası gibi asker olmak isteyip İstanbul’daki Kuleli Askeri Lisesi’ne yazılmış, ardından vazgeçip İstanbul Üniversitesine girmiş. Fakat burada da kalmamış ve Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Japon Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne girmiş ve buradan mezun olmuş. Pilav’m çocukluk ve bir dönem okul arkadaşı olan, şimdi de holdingin yönetim kurulu başkanlığını yapan Ahmet Serdar Körükçü ise işletme okumuş ama o da Japonca öğrenip bir dönem rehberlik yapmış. Üçüncü ortak Kaplan Tan ise turizmci bir babanın oğlu.

Ortakların yolunun nerede ve nasıl kesiştiğini merak edip soruyoruz. Pilav, “Türkiye’nin ilk acentelerinden Dorak Tours’u Kaplan’m babası Fevzi Tan 1971’de kurdu” dedikten sonra şu bilgiyi veriyor: “Şirket ağırlıklı olarak Uzakdoğu pazarından Türkiye’ye turist getiriyordu. Ben burada yedi yıl Japonca rehberi olarak çalıştım. 1999 yılında üçümüz ortak olup şirketi büyütmeye başladık. Japonya’ya gidip oradaki ilk Türk tur operatörü şirketi New Millennium’u kurduk. Böylece hızlı bir büyüme sürecine girdik.”

JAPONYA, İTALYA, FRANSA…

Ortaklık öncesi Dorak Tours’un Japonya’dan getirdiği turist sayısı 30 binler seviyesindeymiş. Güçlerini birleştirip herkesin belli bir alana odaklanmasıyla kısa süre içinde bu sayı 80 binlere çıkmış. Bu gelişme yeni şirketler yaratmış ve Dorak Tours 2002 yılında şirketler grubuna dönüşmüş. Büyümeyle birlikte Japonya’nın yanı sıra, İtalya, Fransa gibi pazarlardan da turist getirmeye başlamışlar.

Turist getirdikleri pazarlarda tanıtım faaliyetlerine hiç ara vermediklerini söyleyen Pilav, “Örneğin, ABD’de yaşanan 11 Eylül terör saldırısından sonra Japonya’dan gelişler bıçak gibi kesildi. Biz bir yandan ilgilileri ülkemize davet edip ortamı gösterdik, öbür yandan ikna çalışmalarına ağırlık verdik. Bunun sonunda yaptığımız işten para;kazandık; tanıtım faaliyetlerimizden Türkiye de kazançlı çıktı” diye ekliyor.

SEKİZ OTEL, 2 BİN YATAK

Elde edilen başarılar beraberinde yeni şirketleri de doğurmuş. Gelişmeler üzerine 2012 yılında tüm şirketleri Dorak Holding çatısı altında toplamaya karar vermişler. Günümüzde 600 kişiyi aynı anda uçurabi-len üç balon şirketi, otel, restoran, kafe ve mağazaların yanı sıra turizm dışında madencilik ve enerji sektörlerinde de faaliyet gösteren holding bünyesindeki şirket sayısı 30’a ulaşmış durumda.Ortaklar her ne kadar her işi birlikte yapmayı seviyor olsalar da aralarında bir işbölümü de yapmışlar. Örneğin, holding bünyesinde 186’sı kendilerine ait otobüs, geri kalanı midibüs ve minibüs olmak üzere 250 araçlık bir filo bulunuyor. Ortaklardan Kaplan Tan bu filodan ve resmi ku-rumlarda yürütülen evrak işlerinden. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Serdar Körükçü ise yeni yatırımlardan sorumlu. Mustafa Pilav ise restoranlar ile Japonya’daki faaliyetlerle ilgileniyor.

CİRO HEDEFİ 1 MİLYAR DOLAR

Dorak Holding bünyesinde toplam oda sayısı bin 100’e, yatak kapasitesi 2 bine ulaşan sekiz otel bulunuyor. Bunlar şöyle sıralanıyor: İstanbul’da Crowne Plaza Old City, Kapadokya’da DoubleTree by Hil-ton Avanos, Sacred House Hotel, Anatolian Houses, Uçhisar Kaya Otel, Göreme Kaya Otel, Anatolian Cave Hotel.

Mustafa Pilav, yatırımların büyük kısmını öz sermaye ile yaptıklarını, otel ve restoranların yüzde 90’mm mülkiyetinin kendilerine ait olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Mevcut otellerimize yenilerini ekleyeceğiz. Pamukkale’de yılın son çeyreğinde inşaatına başlayacağımız beş yıldızlı otelimizin işletmesini Hilton’a vereceğiz. 2015’in sonlarında da Çanakkale’de yine beş yıldızlı bir otel yatırımımız olacak. Buranın işletmesini de Hilton’a vereceğiz. 2020 yılına kadar mevcut otellerimize ek olarak beş otel daha yapmayı hedefliyoruz.”

ENERJİ İŞİNE GİRİYOR

Kapadokya’da 400 konutluk lüks konut projeleri olduğunu da belirten Pilav, şöyle devam ediyor: “Adını ‘Kapadokya Konakları’ olarak belirlediğimizi projemizi bu yıl devreye almak istiyoruz. İstanbul’a da Japonların deprem mimarisiyle inşa edilecek bir otel planlıyoruz. Şimdiye kadar hep yurtdışmdan Türkiye’ye turist (incoming) getirdik. Şimdi de Türk tatilcileri çalıştığımız pazarlara götürecek (outgoing) girişimlerimiz olacak. Yılın sonlarına doğru başlatacağımız bu hizmetle ilk etapta 10 bin tatilciyi yurtdışına göndermek istiyoruz. Turizmde pazarlama ve konaklama alanlarında varız. Eksik bacağımız olan havayolu ulaşımını da tamamlayıp üçlü sacayağım tamamlamış entegre bir yapıya dönüşmek istiyoruz. Bunun için de bu yıl bir charter (dolmuş uçak) şirketi kuracağız. Ankara merkezli Legancy (miras) adlı enerji çevrim santralimiz güneş ve termik entegre santral sistemleri üzerinde çalışıyor. Bu alanda da büyümek istiyoruz. Tüm planlarımızı uygulamaya koyup, 2016 yılında 1 milyar dolarlık ciroya ulaştıktan sonra borsaya açılmayı hedefliyoruz.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu