Perşembe , Haziran 21 2018
Anasayfa / Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi / Dolarda değerleme devam edebilir

Dolarda değerleme devam edebilirFED, istihdam piyasasında uzun süredir işsiz kalanların ve kaliteli eleman olarak sınıflandırılan kesimin yeniden istihdam edilmesi şartı ile faiz artırımının başlayabileceğini belirtti. Bu nedenle dolarda değerlenmenin devam edeceğini öngörebiliriz…

dolarda degerleme

GEÇEN hafta FOMC toplantı tutanakları piyasalarda fiyatlanan en önemli veri oldu. Amerikan Merkez Ban-kası’nın (FED) uzun zamandır ilk kez faizlerin istihdam piyasasında gerçekleşen düzelmenin devam etmesi durumunda, beklenenden daha önce artırılabileceğini dile getirmesi uluslararası piyasalarda dolarm hızla değer kazanmasına sebep oldu. Varlık alım programmı eylülde sonlandıracak olan FED, çıkış stratejisini de bu ay içerisinde açıklayabilir. Yeni dönem olarak adlandırılabilecek çıkış stratejisi Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere küresel ekonomiye etki edecek. FED çıkış stratejisini açıklayabilmek için öncelikle işsizlik oranlarında ve istihdam piyasasındaki değişimin kalıcı olmasmı bekliyor. Nitekim istihdam piyasasında uzun süredir işsiz kalanların ve kaliteli eleman olarak sınıflandırılan kesimin yeniden istihdam edilmesi şartı ile faiz artırımının başlayabileceğini belirtti. Böylece gelecek dönemde dolarda değerlenmenin devam edeceğini öngörebiliriz.

ALTINDA SATIŞ BASKISI ARTTI
Faiz artırım beklentisi, doların değerlenmesini sağlarken altın fiyatlarında satış baskısının artmasına sebep oldu. Uzun zamandır jeopolitik risklerin artması ile yükseliş trendi içerisinde yer alan, FOMC açıklamaları sonrası yeniden yönünü aşağı çevirdi. Geçen hafta yükseliş için 1.300 dolarm üzerinde tutunması gerektiğini vurguladığımız altın, satış baskısı ile 1.280 dolara kadar geriledi. Kritik seviyeyi test eden altm fiyatları düşüşe bir miktar daha devam edebilir. 1.280 dolarm geçilmesi durumunda ise 1.260 dolara kadar satışlar görülebilir. Jeopolitik risklerin yeniden yükselmesi durumunda ise 1.300 dolar seviyesine dönüş yaşanabilir.

GÜNDEM, İÇERİDE DE FAİZ OLACAK

FED’in faiz artırabileceğini öğrenen piyasalar içeride de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplantısını bekleyecek. Bu hafta çarşamba günü (27 Ağustos) gerçekleşecek toplantıda, geçen toplantılarda olduğu gibi faiz indirimi kararı bekleniyor. Ancak bu indirim 25 baz puanla sınırlanabilir ya da faizlerde değişiklik olmayabilir. Çünkü hem enflasyon rakamlarına hem de kurun mevcut seviyesine baktığımızda, koşullarm indirim için olgunlaşmadığı görülüyor. Ayrıca 8.25 oranı iç ekonomik dinamikler ve kur açısından oldukça önemli bir sınır. Verilecek indirim kararı kurun ateşini daha da yükseltebileceği gibi küresel ekonomik koşulların değiştiği bir ortamda yeniden olağanüstü toplantılarla faiz artırımına sebep olabilir. Bu da TCMB kararlarında tartışma yaratabilir. Ayrıca geçen hafta içerisinde kredi derecelendirme kuruluşlarından bu konuda uyarı alan TCMB bu açıklamaları dikkate alabilir. Böylece indirim sınırlı kalabileceği gibi rakamda değişiklik de olmayabilir.

Dolar/TL seçimler sonrası dış ekonomik koşullar sebebiyle 2.1870 direncini yeniden test etti. Yukarı yönlü hareketin gücünü koruduğu paritede, seviyenin kırılması durumunda 2.2000 ardından da 2.2150 seviyelerini test edebilir. Düzeltme hareketinde ise yeniden 2.1500 seviyesi görülebilir.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Son hafta alınabilecek 20 hisse

Uzun vadeli yatırım düşünenler için hisse senetlerinin mevcut seviyelerinin kademeli girişler için makul olabileceğini belirten …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.