Şirket Haberleri

Doğuş Grubu 30 Crate & Barrel mağazası açmayı planlıyor

Doğuş Grubu, bu yıl Türkiye’ye getirdiği Amerikalı mobilya markası Crate & Barrel’ı büyütmeye hazırlanıyor. Crate & Barrel, yıl sonuna kadar İstinyePark’ta üçüncü mağazasını açacak. Şirketin yeni dönem hedefleri arasmda Ankara ve Bodrum’da da mağaza açmak var. Doğuş, beş yıl içinde ise dokuz ülkede 30 Crate & Barrel mağazası açmayı planlıyor.


Doğuş Gnıbu’nun Rusya’da mobilya sektöründe faaliyet gösteren Türk şirketi Park Avenue ile birlikte ortaklaşa master franchise haklarını satın aldığı Amerikalı mobilya markası Crate & Barrel, Türkiye pazannda gördüğü ilgi üzerine hedef büyüttü. Bu yıl İstanbul’da Akasya AVM ve Zorlu Center’da iki mağaza açan şirket, üçüncü mağazasını İstinyePark’ta açma karan aldı.

Crate & Barrel mağazası

İlk mağazanın açıldığı haziran ayından bu yana 200 binin üzerinde müşteriye satış yaptıklannı söyleyen Crate & Barrel Türkiye ve Rusya CEO’su Nur Akgerman, “Master franchise alırken ilk planımız 2014’te İstanbul’da iki mağaza açmaktı. Hedefimize erken ulaşınca şimdi Ankara, İzmir ve Bodrum’a odaklanmayı planlıyoruz. 2017’ye kadar dört mağaza daha açacağız” diyor.

Merkezin önerdiğinden daha fazla stokla işe başladıklannı ve stoğun yüzde 50’sini şimdiden erittiklerini söyleyen Akgerman, özellikle mobilyada birçok üründe bekleme listeleri oluştuğunu belirtiyor. Mağazalarda mobilyanın yanı sıra tablo, saat gibi dekorasyon ürünleri ve mutfak malzemeleri de talep ediliyor.

30 MAĞAZAYA ULAŞACAK

1,2 milyar dolarlık cirosuyla Amerika’nın en büyük mobilya markalarından biri olan Crate & Barrel’ın ABD’de 100, Dubai’de ve Singapur’da iki, Meksika’da dört, Moskova’da bir mağazası bulunuyor. Şirketin Avrupa’daki ilk mağazasının İstanbul’da açıldığını söyleyen Akgerman, “Biz Türkiye dışında Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan ve Romanya’nın da aralann-da olduğu dokuz ülkenin franchise haklannı aldık. İstanbul markanın bölgedeki üssü olacak” diye konuşuyor. Diğer ülkelerle birlikte önümüzdeki beş yılda bölgede 30 mağaza açmayı hedefleyen şirket, böylece yaklaşık 75 bin metrekarelik satış alanına ve 2 bin kişilik de istihdama ulaşacak.Akasya AVM’de ilk kez Crate Cafe konseptiyle yeme içme alanı oluşturduklarını söyleyen Akgerman, projenin çok beğenildiğini ve Amerika tarafından takip edildiğini söylüyor. Şirket, beğenilmesi durumunda diğer ülkelerdeki mağazalarda da bu konsepti uygulamayı planlıyor.

Crate & Barrel, Türkiye’den ağırlıklı olarak tekstil ve cam eşya satın alıyor. Crate & Barrel’ın dünyanın her yerinden ürün alımı yaptığını söyleyen Akgerman, “Türkiye’den özel ürünler temin ediliyor ancak ürünler sezona bağlı olarak değişiklik gösterdiği için, ülkelerden satın alma yüzdeleri de farklılık gösteriyor” diye konuşuyor.

Doğuş Perakende Grubu, 1997 yılında Emporio Armanı ve Gucci markalarının franchise haklarını alarak perakendede yabancı marka temsilciliği konusunda ilk adımını attı. Şirket, 2007 yılında Armani Jeans, Gucci ve Emporio Armani Caffe’yi istinyePark’a getirdi. Ardından kaşmirleri ile öne çıkan Loro Piana markasının franchise haklarını satın aldı. 2012 yılında Porsche Design’ı Türkiye’ye taşıdı. Doğuş’un Türkiye’ye kazandırdığı diğer marka ise İtalya’nın Capri Adası’nda yer alan dünyaca ünlü Capri Palace Hotel’e ait Capritouch markası oldu. Perakende sektöründe büyümeyi hedefleyen şirket, arayışlarına devam ediyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu