İş Fikirleri

Dizi Oyuncusu Olmak İstiyorum

ŞÖHRET YÖNETİMİ

Sektörün deneyimli isimlerinden biri de Tümay Özokur. Cast ajansı olarak sektöre adım atıp menajerlik hizmeti ile yoluna devam eden Özokur, şimdilerde kari yer planlaması ve şöhret yönetimi yapıyor. Sektöre yeni adım atmış ya da yoluna nasıl devam edeceği konusunda kafasında soru işareti olanlara entegre bir hizmet sunan Özokur’un çalıştığı isimler arasında televizyondan tanıdığımız Caner Cindoruk, Didem Balçm, Bennu Yıldırımlar, Asuman Dabak, Timur Acar, Aslıhan Güner, Başak Parlak gibi isimler de var.

SETTE BÜYÜYENLER

Cast ajanslarının kapısını çalanlar arasında anne, babalar da var. Çocuklarını cast ajansına kayıt ettirmek isteyen ebeveynlerin gerekçeleri çeşitli. Çocuğundaki yeteneğin değerlendirilmesini isteyen kadar gelecekte çocuğuna renkli anıların kalmasını isteyen de var. Ancak çocukların setlerde yetişkinlerle aynı şartlarda çalışması oldukça problemli bir konu. Zira çoğu ebeveyn setlerdeki çalışma koşulları ve aniden gelen şöhretin çocuk üzerinde bırakacağı etkiler konusunda ya habersiz ya da ilgisiz. Maydonoz Ajans Sahibi Korkut Baran ilk başlarda çocuklarla çalışmak istemediklerini belirtip yapımcıların çocuklarla çalışma ısrarı sonrası talebe cevap vermek durumunda kaldıklarını anlatıyor. Baran, yapım öncesi çocuğu ve ailesini bir pedagogla görüştürdüklerini belirtiyor.

YASAL DÜZENLEME YAPILDI

KASTDER Yönetim Kurulu Üyesi Erol Bilge de çocuklarını cast ajansına getiren ebeveynlerin motivasyonunun farklı bir etkinlik arayışı olduğunu söylüyor. Bilge, çocukların aileler için ek gelir kaynağı olabildiğine de dikkat çekiyor. Ancak bu dünya, çocuk bünyesinde ciddi tahribata yol açabiliyor, uzun çalışma saatleri okulun aksamasına sebep olabiliyor.


Bu nedenle çocukların çalışma saatleri ve çalışma koşulları ile ilgili Oyuncular Sendikası’nm Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile üç yıldır yürüttüğü bir çalışma var.

Çocukların setlerdeki çalışma koşullarım iyileştirmeyi ve standartlaştırmayı hedefleyen “Bu Sette Çocuk Var!” kampanyası sonuçlarını verdi ve çocuk oyuncularla ilgili îş Kanunu’nda değişikliğe gidildi. Durum yasalarla güvence altına alınmış olsa da görüştüğümüz cast ajansı yetkilileri setlerde durumun pek değişmediğini belirtiyor.

Menajerlik hizmeti farklı

Sadece oyuncu olmak isteyen değil, oyunculuk tedrisatından geçmiş olanlar da bu sektörde şansını deniyor. Konservatuardan mezun olan ya da çeşitli oyunculuk atölyelerine katılan pek çok kişi de ajanslarda sırasını bekliyor. Her ajansın ‘oyuncu’ portföyü farklı. Sınırlı sayıda oyuncu ile çalışmayı tercih eden ajanslar, menajerlik hizmeti ile ön plana çıkıyor. Menajerlik hizmeti veren ajansların oyuncu portföyü 50 ile 100 arasında değişiyor. Sayıların düşük olması menajerlik hizmeti veren ajansa oyuncularla daha fazla ilgilenme şansı veriyor. Bu nedenle pek çok deneyimli ya da deneyimsiz oyuncu bu ajansların kadrosuna dahil olmanın yollarını arıyor.Yaklaşık 45 oyuncuya menajerlik hizmeti veren Renda Güner cast sektörünün eski isimlerinden. 20 yıllık deneyime sahip firmanın bünyesinde ajans hizmetleri de mevcut. Bu çerçevede tümü sözleşmeli ve büyük çoğunluğu oyunculuk eğitimi almış yaklaşık 50 oyuncuyu temsil eden Güner, ajansa başvurularda referans ile çalışıyor. “Her zaman genç yeteneklere açığız ve genç yetenekler bulmak için çalışmalar yapıyoruz” diye konuşan Güner, web siteleri üzerinden fotoğraflı özgeçmiş göndererek başvuru yapmanın da mümkün olabildiğini anlatıyor. “Başvurular arasından ilgimizi çeken oyuncular olduğunda karşılıklı görüşmeye çağırıyor, deneme çekimleri yapıyoruz. Karşılıklı anlaşma sağlandığı takdirde sözleşme imzalayarak çalışmaya başlıyoruz” diyen Güner, her şeyin oyuncunun kendisinde bittiğini vurguluyor.

Kalıcı şöhret olmak ya da olmamak

Sektördeki yoğun rekabet sadece biz kurumlan değil oyuncuları, iş adamlarını, sanatçıları da etkiliyor. Farklılaşabilmek, kendini etkin ve doğru bir şekilde anlatabilmek, öncelikli olarak tercih edilen olabilmek herkesin ihtiyacı. Kariyer ve şöhret yönetimi hizmeti kapsamında ana hedefimiz, oyuncuları, iş adamlarını, sanatçıları her daim başarı ile hatırlanan birer marka haline getirebilmek. Bir oyuncu için örneğin, hangi dergilerde hangi içerikte röportaj verilmesi gerektiğinden tutun da giyim tarzına kadar her şeyi belirliyoruz. Bu hizmetler sayesinde oyuncu kendisini ve yeteneklerini çok daha doğal ve güçlü ifade edebiliyor. Eksik kalan yönleri güçlendiriyor. Böylece geçici ve anlık şöhret olmaktansa, bilinen ve kendine özgü kalitesi ile fark yaratan bir marka, kalıcı bir isim haline dönüşüyor.

Dikkat, sette çocuk var!

Oyuncular Sendikası, Uluslararası Çalışma Örgütü ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir araya geldi ve üç yıl boyunca “Bu Sette Çocuk Var!” kampanyasını düzenledi. Bu kampanya ile amaç çocukların setlerdeki çalışma koşullarına dikkat çekmekti. Kampanya karşılık buldu ve bu yıl H3 Nisan tarihinde çocuk oyuncularla ilgili 71. maddeye ilişkin kanun değişikliği Resmi Gazete’de yayınlandı.

Değişikliğe göre, “14 yaşını doldurmamış çocuklar beden, zihin, sosyal ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak sanat, kültür ve reklam faaliyetlerinde yazılı sözleşme yapmak ve her bir faaliyet için ayrı izin almak şartıyla çalıştırılabilirler. Zorunlu ilköğretim çağını tamamlamış ve örgün eğitime devam etmeyen çocukların çalışma saatleri günde yedi ve haftada 35 saatten; sanat, kültür ve reklam faaliyetlerinde çalışanların ise günde beş ve haftada 30 saatten fazla olamaz. Bu süre, 15 yaşını tamamlamış çocuklar için günde sekiz ve haftada 40 saate kadar artırılabilir. Sanat, kültür ve reklam faaliyetlerinin kapsamı, bu faaliyetlerde çalışacak çocuklara çalışma izni verilmesi, yaş gruplan ve faaliyet türlerine göre çalışma ve dinlenme süreleri ile çalışma ortamı ve şartları, ücretin ödenmesine ilişkin usul ve esaslar ile diğer hususlarçeşitli bakanlıklarca belirleniyor

Ünlü olmak isteyenler ne diyor?

Haberle ilgili olarak ajans yetkilileriyle görüşürken tanıştığımız, bir cast ajansına kayıtlı 17 yaşındaki Ömer Bakırlı oyuncu olma hayali ile Bakü’den İstanbul’a gelmiş. Bakü’de lise öğrencisiyken Türkiye’ye oyunculuk eğitimi almak için gelen Bakırlı, üç senedir burada. “Sanatı seviyorum, sanatın içinde yer almak istiyorum” diyen Bakırlı’nın beğendiği oyuncu ise Burak Özçivit. 34 yaşındaki Engin Kahya da ajansa kayıtlı bir başka isim. Oyunculuk eğitimi olan Kahya 17 yaşından bu yana oyunculuk yapıyor. Televizyon dünyasına ilk olarak “Küçük Besleme” dizisi ile adım atan Kahya, “0 zamanlar iş bulmak için cast ajansına başvurmam gerektiğini bilmiyordum. Çalışırken bir arkadaşım cast ajansına kayıt olmamı önerdi. Oyuncunun rol üstlenmesi açısından iyi bir cast ajansı ile çalışmak önemli” diye konuşuyor. Hedefi sanat adına iyi işlerde yer almak olan Kahya, “Sadece dış görünüş ile olay bitmiyor. Oyunculuk çok zor bir iş. Dış görünüşü iyi olanlar cast ajansında soluğu alıyor ama içlerinden çok azı aralarından sıyrılıyor” diyor.Önceki sayfa 1 2 3
Etiketler

4 Yorum

  1. Modasky kayıt oldum profilim onaylandı ne zaman teklif gelir cevap yazabilir misini? bana

  2. oyuncu manken olmak için ortamında bulunman gerek bu ortamıda modasky ‘da bulabilirsin. Kendini fark ettirmek için modasky kayıt ol. Dünya seni keşfetsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu