Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Dimdik ayaktayız

Bankaların üst düzey yetkililerine göre Türk bankacılık sektörü likiditesi ve güçlü sermaye yapısı nedeniyle darbe teşebbüsüne rağmen faaliyetlerini eksiksiz yerine getirebiliyor. Bankacılar yurtdışı yatırımcılara ve muhabir bankalarına “Türkiye güvenli liman ” mesajı veriyor…


15 TEMMUZ darbe girişiminin hemen ardından açıklamalarda bulunan Türk bankalarının genel müdürleri, bu “kalkışma”yı kınayıp “dimdik ayaktayız” mesajı verdi. Türk bankacılık sektörünün pazartesi günü itibariyle normal işleyişine kavuştuğuna vurgu yapan bankacılar ayrıca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın likidite desteğinin de olası olumsuz etkileri bertaraf ettiğini söyledi.

Darbe girişiminin hemen ardından hafta sonu olmasına rağmen başta Başbakan Yardımcısı Mehmet Şim- £ şek olmak üzere kamu otoritesi ve finansal kuruluşlar, uluslararası yatırımcıları da bilgilendirmeyi ihmal etmedi. Örneğin, geçen hafta başında Vakıf-Bank uluslararası yatırımcılara darbe girişimi konusunda bilgilendirme yapıp Türk bankacılık sektörünün bundan etkilenmediğini duyurdu. Diğer özel bankaların ise uluslararası ağı olan muhabir bankalarına gerekli bilgilendirmeleri yaptığı öğrenildi.

ekonomi

Darbe girişiminin faiz, döviz cephesine olası etkilerini sorduğumuz banka yöneticilerinin ortak görüşü ise kısa vadede yukarı hareket sürse bile bunun devam etmeyeceği yönünde oldu. Darbe girişimi ve ardından gelen not indiriminin bankacılık sektörüne yansımalarını Para Dergisi okurları için değerlendiren bankaların genel müdürlerinden kısa ve orta vadeli beklentilerini aldık…

YABANCILARA “RAHAT OLUN” MESAJI

VakıfBank, hafta içinde özellikle Avrupa piyasaları açılmadan önce, sabahın erken saatlerinde tüm uluslararası yatırımcılara ve yurtdışı muhabir bankalara, terörist darbe girişimi konusunda bilgi verdi. Yaklaşık bin 500 uluslararası yatırımcı ve 700’ün üzerinde muhabir banka temsilcisine durumun kontrol altında olduğunu ilettiklerini söyleyen VakıfBank Genel Müdürü Halil Aydoğan “Tüm bankacılık faaliyetlerinin eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde yapılmaya devam edildiğini duyurduk.” dedi.

“TÜRKİYE GÜVENLİ LİMAN”

Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu ise yaptığı açıklamada, piyasaları tedirgin edecek olumsuz hiçbir unsurun olmadığını ifade ederek “Bankacılık sektörü hiçbir hasar almadan normal faaliyetlerine geri dönmüş ve başta TCMB olmak üzere ilgi kurumlarımızın finansal piyasaların etkin işleyişinin sürdürülmesi konusunda aldığı tedbirlerin de etkisiyle hiçbir problem yaşamamıştır. Ülkemiz yatırımcılar açısından gayet güvenli bir limandır ve piyasaları tedirgin edecek hiçbir unsur mevcut değildir.”

“BANKACILIĞIN TEMELLERİ SAĞLAM”

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, “Bankacılığın ve makroekonominin temelleri sağlam” görüşünü savunuyor.Darbe girişiminin hemen ardından ilk işlem gününde BloombergHT’de Piyasa Hattı programına konuk olan Ateş, bürokrasi ve teknokratların, cuma günkü askeri darbe girişimine ilişkin çok iyi sınav verdiğini belirterek şunları söyledi:

“ATM’lerden normal cuma akşamının 2.5 katı oranında para çekildi. Bu ortamda piyasada oynama olması gayet doğal. Ancak uzun vadede sadeleşme ve faizin aşağı yönlü trendinin sürmesini bekliyorum. Bankacılığın ve makroekonominin temelleri sağlam. Bu nedenle ileriye güvenle bakılabilir.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu