Cuma , Haziran 22 2018
Anasayfa / İş Fikirleri / Dijital veri barter’ı

Dijital veri barter’ıDijital veri barter’ı

Teknoloji girişimlerinin çıktığı ABD-Palo Alto’da bugünlerde farklı bir hareketlilik yaşanıyor. Facebook ve Apple gibi devlerin merkezi olmasının yanı sıra birçok startup ve orta ölçekli teknoloji girişimine de evsahipliği yapan Palo Alto’da dijital veri barter’ı konuşuluyor.

Dijital veri barter'ı
Bu şirketlerden biri olan Waze’in attığı adım oldukça dikkat çekwici. Mobil harita hizmetleri sağlayan şirket müşterileri için Güney Amerika bölgesi haritaları özelinde atılım yapmak istiyordu. Ancak bu yatırımı yapacak gücü bulunmayan şirket bir başka dijital şirket Multispectral ile masaya oturdu. Multispectral, Waze’e istediği harita altyapısını sağlarken Waze de buna karşılık ABD’deki yol, trafik ve yol çalışmaları bilgi teknolojisini verdi. Bu bilgi takasından iki şirket de kazanarak çıktı. Waze CEO’su Noam Bardin “kısa sürede ulaşamayacağımız yerlere geldik” diyor. Dijital veri barter’ı belli bir yol almış olan startup şirketler için büyük faydalar içeriyor. Yıllar sürecek yatırımlarla gelişmek yerine kısa yoldan gelişmeyi vaat ediyor. Bilginin emtia olduğu bu dönemde de bilgiye erişimin sadece bir yolu yok.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Zerdeçal Yetiştiriciliği Çok Para Kazandıran İşler Arasında

Sağlıklı beslenme trendleri arasına giren zerdeçal altın çağını yaşıyor. Marketlerde taze olarak da satılmaya başlandı. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.