Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Defansif strateji için güçlü bilançolara bakın

defansifBIST-100 Endeksi, yerel seçim sonrasında da yukarı hareketini sürdürdü. Ancak riskli seviyelere gelindiği için gözler, 2013’te iyi bilanço açıklayan ve bunu 2014’te devanı ettirebilecek şirketlere çevrildi. Bu açıdan ise Altınyıldız, Dardanel, Anadolu Efes, Anel Telekom, Bimeks, Çiınbeton, Ditaş, Emek Elektrik, Karakaş Atlantis, Odaş ve Yestel Beyaz Eşya öne çıkıyor.

Uzun bir süredir adeta kış uykusuna yatan BÎST-100 Endeksi, ŞO Mart seçimleri öncesindeki hafta bu uykusundan uyandı ve yüzde 8,48 getiri sağlayarak seçimleri geride bıraktı. Seçimlerden önce piyasa oyuncularının çoğu, iktidar partisinin yüzde 40-45 bandında oy almasının piyasa için en iyi senaryo olduğu düşüncesinde hareket etti. Seçim sonuçlarının da bu yönde şekillenmesi, geride bıraktığımız hafta da endeksin yönünü yukarı olarak belirledi. Böylece seçim öncesi hafta or tasında başlayan yükseliş üstüne gelen geçen haftaki olumlu hava ile BİST yılbaşından bu yana olan kaybının tamamını geri aldı. Bu ortamda ekonomide seıt bir yavaşlama olması durumunda Merkez Banka-sı’nın bankaların zorunlu karşılıklarına faiz ödeyebileceği açıklaması da eklenince Borsa İstanbul, mart ayında açık ara en güçlü performans gösteren borsa oldu.

DİKKAT ÇEKEN BİLANÇOLAR

BİST’te bahar havası ne kadar devam eder, belli değil. Gelinen seviyeler de dikkate alındığında gözler, 2013’ün dikkat çeken bilançolarına çevrildi. Biz de buradan yola çıkarak 2013’te 50 milyon TL’nin üzerinde ciro açıklayan, yine bu dönemde esas faaliyet kârı ve net kâr açıklayan sanayi şirketlerini analiz ettik. Bu üç kalemde en yüksek artışı yakalayan şirketleri haberimizin tablolannda görebilirsiniz. Ancak genel olarak bakıldığında öne çıkan şirketler şunlar: Al-tınyıldız, Dardanel, Anadolu Efes, Anel Telekom, Bimeks, Çimbeton, Ditaş, Emek Elektrik, Karakaş Atlantis, Odaş ve Vestel Beyaz Eşya.


Bunun yanında borsa şirketlerinin ilk çeyrek bilanço beklentilerini uzmanlara sorduk. 2013 yılında yüksek kurların ana planda olduğu bilançolarda, yılın ilk çeyreğinde de aynı senaryo hakim. Uzmanlar bu dönemde de getirisi yabancı para cinsinden olan şirketleri önerirken, dolar ve Euro cinsinden yüksek borçlulukları bulunan şirketler için yatırımcılan uyarıyor.

ZAYIF TL ETKİLEYECEK

Böylesi bir ortamda, İş Yatırım, hisse önerilerinde, özellikle zayıf TL’den olumlu yönde etkilenen Park Maden Elektrik ve THY’yi tavsiye ediyor. Aynca aldığı projeler sonrasında Aselsan ve beklenen risklere karşı daha az duyarlı Halkbank da kurumun önerdiği hisseler arasında. Iş Yaünm, bunlann dışında ikincil halka arz gelirleriyle Yeni Şehirde ve İstanbul merkezde arsa almayı planlayan Emlak Konut GYO, Erdemir, Turkcell, Vakıfbank ve Ülker Bisküvi’nin getiri potansiyelini yüksek buluyor.

OTOMOTİV ZAYIF GEÇTİ

Otomotiv Distribütörleri Derne-ği’nin (ODD) verileri doğrultusunda otomotiv sektörünün yılın ilk çeyreğini iyi geçirmediği görülüyor. Kârlılık anlamında da iskontolu satışların pa-zan olumsuz etkilediği biliniyor. Böylesi bir ortamda Doğuş Oto’nun daha ön plana çıkabileceğini söyleyen Global Menkul Değerler Analisti Emir Bölen, Tofaş ve Ford Otosan tarafında ise Tofaş’m daha dengeli sonuçlar açıklayacağını düşünüyor.Bölen, “Maliyeti TL, satışları dolar cinsinden olan Koza Altm’ın da bu doğrultuda kârlılığının iyi gelmesi beklenebilir. Fakat maden kapatma hikayelerinin şirkete diğer yıllara göre nispeten daha geride bir ilk çeyrek sunmasını bekliyoruz” diyor. Öne çıkacak sektörlerin ise otomotivden ayrı olarak traktör ve ilaç sektörleri olacağına vurgu yapıyor. Bölen, “Türk Traktör’ün özellikle ilk çeyrekte yüksek satış rakamları açıklaması bekleniyor. Şirket doların yüksekliğinden çok fazla etkilenmiyor ve Türk Traktör’ün ihracat rakamları da kuvvetli. Bunun dışında özellikle ilaç sektöründe de yüksek ciro rakamları beklentiler dahilinde” diyor.

İHRACAT ÖN PLANDA

Yılın ilk çeyreğinde kurlarda yaşanan artış paralelinde ihracata ağırlık veren şirketler daha çok göz önünde olacak. Aynca döviz pozisyonu yüksek olan şirketlerin de bu dönemde bir adım öne çıkacağını söylemenin yanlış olmayacağını belirten Destek Menkul Değerler Finansal Analisti Eren Can Ümit, bu noktada beyaz eşya ve gıda sektörlerinin önemli olduğunu söylüyor.

Ümit, “Bu yüksek volatili-tede özellikle dolar/TL kurunda görülen sert yükselişler döviz pozisyonu artıda olan şirketlerin kârlılığını artırıcı etki yarattı. Özellikle İzocam ve Ec-zacıbaşı İlaç gibi döviz pozisyonu artıda olan şirkeder kurda yaşanması muhtemel yükselişlerden olum etkileneceklerdir” diye konuşuyor. Eren Can Ümit, Euro Bölgesi’ne de değiniyor. Ümit, “Gerek kurlarda görülmesi muhtemel yükseliş gerekse en çok ihracat yaptığımız Euro Bölgesi’nde toparlanma emarelerinin görülmesi, bu şirketler için olumlu değerlendirilebilir. Bu noktada döviz pozisyonlarının dengeli olması nedeniyle Arçelik ve ihracat ağırlıklı bir diğer şirket Alarko Holding ön plana çıkıyor” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu