Çarşamba , Ocak 23 2019
Anasayfa / Kariyer ve İş İlanları / CV’leri artık yazılımlar değerlendiriyor

CV’leri artık yazılımlar değerlendiriyorÖzgeçmişinizi (CV) değerlendirenin insan mı, yoksa makine mi olmasını istersiniz?

Pek çoğumuz insanın değerlendirmesinin daha sağlıklı olacağını düşünebilirsiniz.

Ancak yazılım şirketleri insan kaynakları şirketlerinin aynı görüşte olmadığını söylüyor. İK uzmanlarının artık yapay zeka temelli araçlar ile CV’leri değerlendirdiğini belirten CPM Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut, geliştirilen yapay zeka yazılımları sayesinde işe alım sürecinin en önemli aşaması olan değerlendirme kısmının çok daha doğru bir şekilde yönetildiğini belirtiyor.

Geleneksel işe atımların insan hatalarına açık bir süreç olduğu görüşünü savunan Palamut, “Geleneksel işe alımlarda süreçler genelde 3-4 aşamalı oluyor. Bu aşamalar tamamen insan hatalarına açık bir şekilde ilerliyor. Yapay zeka temelli CV değerlendirme araçlarında ise insan hataları neredeyse sıfıra iniyor. CV’lerin doğru değerlendirilmesinde önemli bir rol oynayan İK modülümüz çok aşamalı test sonucunda, değerlendirilmekte olan CV’nin bizim belirlediğimiz kriterlere uygun olup olmadığını ölçüyor. Bu sayede daha objektif bir süreç yönetmiş oluyorsunuz” diyor.
2019'da Çok Para Kazanma Yolları ve İş Fikirleri İçin Tıklayınız...

Yapay zeka temelli sistemlerin hızla artacağını vurgulayan Palamut, “Eleme süreçlerinde yaklaşık olarak yüzde 99 doğru analiz alabiliyoruz. Bu oran işe alımın gerçekleştirileceği departman için çok önemli. Doğru pozisyona doğru kişi seçiminde de çok önemli bir avantaj. Yapay zeka temelli CV değerlendirme araçlarının kullanım oranları da bu avantajları nedeniyle gün geçtikte artış gösterecek” diye konuşuyor. Yapay zeka temelli CV değerlendirme araçlarının şirket verimliliğini doğrudan etkileyeceğini belirten Palamut, “Departmanlara ve görev tanımına uygun olduğu düşünülen kişilerin işe başlaması şirket verimliliğini doğrudan etkileyecektir” Değerlendirmesinde bulunuyor.

  Harita Ve Kadastro Maaşları
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Bilişim meslek liseleri geliyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, mesleki ve teknik eğitimde Türkiye’nin 2023 hedefleriyle uyumlu bir sistemin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir