Salı , Şubat 19 2019

Cüce gökadalarCüce gökadalar, evrende en yaygın bulunan gökada türü olmalarına rağmen, kütlelerinin ve parlaklıklarının düşük olması nedeniyle tespit edilmeleri hayli zordur. Ancak boyutları Samanyolu Gökadası ile kıyaslanabilir olan gökadalar arasında Samanyolu’na en yakın gökada olan Andromeda, gökadamızdan yaklaşık 2,5 milyon ışık yılı uzaktayken, en yakın cüce gökadanın gökadamızın merkezine olan uzaklığı yaklaşık 42 bin ışık yılıdır.

Cüce gökadalar
2019'da Çok Para Kazanma Yolları ve İş Fikirleri İçin Tıklayınız...

Sonuçları The Astrophysical Journal dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları yeni keşfedilen dokuz gökadadan üçünün cüce gökada özelliklerine sahip olduğunu, altısının ise hem cüce gökada hem de küresel yıldız kümesi özellikleri gösterdiğini belirledi. Yeni keşfedilen cüce gökadaların Samanyolu Gökadası’na olan uzaklıkları 95 bin ışık yılı ile 1 milyon ışık yılı arasında değişiyor. Parlaklıkları ise Samanyolu Gökadası’nınkinin yaklaşık milyarda biri kadar.

Araştırmada yeni keşfedilen cüce gökadaların, yakın zamana kadar Samanyolu’na en yakın cüce gökadalar olarak bilinen Macellan Bulutları’nın çevresinde yoğunlaştığı belirlendi.

Bilim insanları yeni keşfedilen cüce gökadaların geçmişte Büyük ve Küçük Macellan bulutlarının çevresinde hareket ediyor olabileceğini düşünüyor.

Gökadamızın çevresinde kuramsal olarak binlerce cüce gökada olduğu tahmin edilse de, bu araştırma 2006 yılından sonra gerçekleşen ilk cüce gökada kümesi keşfi olma özelliği taşıyor.

  Giyilebilir Android
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Gece gören mobil haritalama sistemi

Mitsubishi Electric, yol yüzeyleri ve yol kenarı özellikleri hakkında 3D konumlandırma verileri toplamak üzere araca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir