Şirket Haberleri

Cerean Enerji, Türkiye’nin en büyük rüzgar enerjisi üreticisi

Fiııa Holding şirketlerinden Cerean Enerji, 250 MW’lık kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük rüzgar enerjisi üreticilerinden biri.

onur yazganŞimdi bu kapasiteyi 500 M W’a çıkarmayı hedefliyor. Enerjinin yeni alanlarına da soyunan şirket, Denizli Çardak’ta MW’ı 1,1 milyon Euro’luk güneş, Soma’da da 600 milyon dolarlık kömür santrali yatırımı yapmaya hazırlanıyor.

Cerean Enerji, Özyeğin Ailesi’ne ait Fina Holding’in 2009’da faaliyete geçen bir şirketi. Cerean, üç koldan hizmet veriyor. Öncelikle elektrik üretimi ve ilk elden tüketiciye satışı faaliyetini yürütüyor. Ayrıca proje geliştirme işleri de yapıyor.


Cerean, Türkiye’nin en büyük rüzgar enerjisi üreticilerinden biri. Türkiye’de rüzgardan elde edilen toplam 2 bin 880 MW’lık enerjinin 250 MW’lık kısmını Cerean Enerji üretiyor. Şirket, yakın gelecekte yeni yatırımlarla mevcut rüzgar kapasitesini 500 MW’a çıkarmayı hedefliyor. Enerjide 42 tane lisans başvurusu olan şirketin, 70’e yakın da yeni rüzgar projesi var.

Enerji satışlannın da yüzde 70’inin rüzgardan olduğunu ifade eden Cerean Enerji Genel Müdürü Onur Yaz-gan, RES yatırımlarının devam edeceğini belirtiyor. Hatay’ın Samandağ bölgesinde konumlanan ve 2010’da faaliyete geçen 57,5 MW kurulu güce sahip olan Ziyaret RES’in kapasitesini 65 MW’a çıkaracaklarını belirten Yaz-gan, “Son olarak bu yılın ortasında Gelibolu’da 35 MW’lık bir RES’İ devreye alacağız. 2007 yılındaki başvurularımızda yer alan bu yatırım için yedi yıldır bekliyoruz. Oysa ki üç yıl öngörmüştük. Yatmm hamlelerimiz rüzgarla sınırlı kalmayacak. Güneş enerjisi ve termik yatırımına da giriyoruz” diyor.

GÜNEŞ VE TERMİK YATIRIMI

Bugüne kadar 500 milyon liralık enerji yatırımı gerçekleştiren şirket, daha önce bulunmadığı alanlara yatırım yaparak mevcut kapasitesini artırmayı planlıyor. Bunların başında da güneş enerjisi geliyor. Türkiye’de büyük potansiyel taşıyan güneş enerjisinden faydalanmak üzere güneş santralleri kurmaya hazırlanan Cerean, buna yönelik olarak bir yıl kadar önce ‘Solar Point’ adında bir şirket kurdu. Güneşte lisanslı tarafta yatmm yapmayı beklediklerini, lisanssız yatırımlara da yeni başladıklarını belirten Yazgan, “İlk yatırımı Denizli Çardak bölgesinde yapıyoruz. Orada bu şirketin üzerinden minimum 10-15 MW’lık bir yatırım yapmak istiyoruz. Güneşte yatırım maliyeti rüzgardan biraz daha ucuz. MW’ı yaklaşık 1,1 milyon Euro civarında olacak” diye anlatıyor.Öte yandan Cerean yakın bir gelecekte Soma’da termik santral yatırımına da başlıyor. Kömür işine yeni girdiklerini ve 660 MW’lık bir santral yatınmı yapmaya hazırlandıklarını dile getiren Yazgan, şunları ekliyor: “Yeni bir saha satın aldık. Yerin 620-800 metre altına ineceğiz. Türkiye’nin en derin madeni olacak. Burada 600 milyon dolara yakın bir yatırım yapacağız. Sermaye bulma ve finansman bakımından hiçbir somnumuz yok.”

ABONE SAYISI 7 BİNE ULAŞTI

Onur Yazgan dışında iki kişilik ekiple 2009 yılında temelleri atılan Cerean Enerji bugün 350’ye yakın çalışana sahip. Gecen yıl 200 milyon lira ciroyu aşan şirket. 2014’te ise cirosunu 2 katına çıkarmayı hedefliyor. Cerean Enerji, elektriğin hem perakende satışını hem de ticaretini yapıyor. Son bir yılda abone sayısını 7 bine çıkarmayı başaran Cerean. 7 milyonluk pazardan yüzde 5 pay alıp 300 bin müşteriye ulaşmayı hedefliyor.

İşin ticaret boyutunda ise Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan hattında elektrik ihracı ve ithalatı yaptıklarını belirten Yazgan, şunları anlatıyor: “Hem kısa vadede günlük işlemler hem de haftalık ve aylık işlemler yapıyoruz. Artık elektrik alınıp satılan bir emtiaya dönüştü. Su anda yüzde 30 oranında kendi ürettiğimiz elektriğin ticaretini yapıyoruz. Geri kalanı ithal ediyoruz ya da Türkiye’deki farklı kaynaklardan satın alıyoruz.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu