Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Cebit Bilişim Fuarı

HEPİMİZİN şimdilerde CeBIT Bilişim Eurasia diye bildiği ve her yıl eylül ayı içerisinde yapılan ülkemizin en önemli bilişim fuarında yeni bir şeyler oluyor. Sizlere uzun uzun fuarın ülkemizdeki tarihçesini anlatacak değilim. Dünyanın da en büyük bilişim fuarlarını organize eden Almanya orijinli Messe’nin ülkemizdeki fuarı en önemli ticari operasyonlarından biri konumunda. Ülkemizde bu yıl 11-14 Eylül 2014 tarihleri arasında yapılacak olan bu etkinliği sadece fuar olarak düşünmeyin. Bu yıl fuarda nelerle karşılaşacağımızı kısaca özetleyelim.

cebit

BUGÜN VE GELECEKTE AYNI SLOGAN

Önce etkinliğin sloganından başlayalım. Etkinliğin sloganı her zamanki gibi yine aynı, ‘Gelecek Bilişim ile Gelecek’. Her yıl aynı slogan olur mu demeyin. Neden değiştirmediklerini öğrendiğinizde hak veriyorsunuz. Çünkü içinde bulunduğumuz iletişim ve bilişim çağında gerçekten ‘gelecek bilişim ile gelecek’. Ve birey olarak ya geleceği bilişim ve teknoloji ile yakalayarak medeniyetler arenasında oyun kurucu olursunuz ya da çağı ve geleceği yakalaya-mayıp oyunun dışında kalır ve tahmin bile edemeyeceğiniz bir hızda modern köle durumuna düşersiniz. Dolayısıyla bu slogan tüm bunların farkmdalığını vurgulamak için söylenmiş ve gelecekte de güncelliğini koruyacak gibi görünüyor.


Etkinliğin diğer detaylarına gelince bu yılki fuar alanında özelikle geçtiğimiz yıl yoğun olarak gördüğümüz katılımcı belediye stantları yerini Bilişim, Geleceğin Teknolojileri, Innovasyon ve CeBIT Global Konferans etkinliklerine bırakıyor. Bu yılki konferansların ana teması ‘Innovasyon ve Geleceğin Teknolojileri’. Slogan tabii ki yine aynı.

“KOBİ’LERE BÜYÜK DESTEK”

Etkinliği organize eden Hannover Fairs Türkiye’nin Genel Müdür Yardımcısı Murat Özer konsept ve katılımcılar hakkında şunları söylüyor: “CeBIT Bilişim Eurasia katılımının yaklaşık yüzde 65’i KOBİ’lerden oluşuyor. Gerek fuar gerekse CeBIT Global Konferans etkinliklerinde hem KOBİ’ler için etkinlikler düzenliyor hem de onları destekliyoruz. Üç yıl önce sivil toplum kuruluşları ile birlikte başlattığımız, ülkeye ve CeBIT’e yatırım olarak düşündüğümüz, teknokentlere ve yazılımcılara destek bu yıl artarak devam ediyor. Bizim desteğimize ek olarak KOS-GEB’den gelen destekle sektörde faaliyet gösteren orta ve küçük ölçekli tüm firmalar, kendilerini, hizmet ve ürünlerini tanıtma ve dünyaya açılma imkanlarını çok düşük maliyetlerle bulabiliyor. Bu destek bu yıl da devam ediyor.CeBIT bulunduğu coğrafyaların her birinde sektör lideri. Bence en önemli özelliği sektöre bağımsız bir bilgi paylaşım platformu sağlaması. Zaten başarısı da bu özelliğinden kaynaklanıyor. Günümüzde pek çok telekom, bilişim ve teknoloji firması kendi etkinliklerini gerçekleştiriyor. Bunlardan bazıları başarılı, bazıları da başarısız oluyor. Netice bu etkinliklerin özünde firmaların kendi tanıtımlarını yapmaları yatıyor. Kimileri bunu açıktan açığa kimileri de gizliden yapıyor, içinde bulunduğumuz coğrafyada hem fuarı hem de forum ve konferansları tek çatı altında toplayan bağımsız tek etkinlik olmaya devam ediyor.”

BMD SİZLERİ KONFERANSA BEKLİYOR

Bu etkinlik benim için de çok önemli. Kurucu üyesi olduğum ve artık ülkemizin köklü sivil toplum örgütlerinden biri olan Bilişim Muhabirleri Derneği bu yıl CeBIT Bilişim Eurasia bünyesinde önemli bir zirveye ev sahipliği yapacak. ‘Medya ve Ekonomi Zirvesi’ başlıklı etkinlikte Bilişim Muhabirleri Derneği (BMD) üyeleri çeşitli oturumlara hem ev sahipliği yapacak hem de katılımcı olacak.

Ülkemizin en önemli bilişim etkinliklerinden biri olan CeBIT Bilişim Eurasia’ya sadece fuar tarafını gezmek için gelmeyin. Sizleri konferanslara da bekliyoruz…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu