Pazartesi , Ocak 21 2019
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Bu Yeldeğirmeni Yuvanız Olacak

Bu Yeldeğirmeni Yuvanız OlacakYeLdeğirmenleri yüzlerce yıldır Hollanda kırlarını süslemiştir. Fakat uğultuyla çalışan türbinleri yoğun nüfuslu şehirlerde kullanmak zor. Hollanda Rüzgâr Çarkı denilen yeni bir konsept ise sessiz ve bakım gerektirmeyen bir alternatif sunuyor.

Çoğu türbin, rüzgârın kinetik enerjisini güç üreten mekanik enerjiye dönüştürmek için dönen kanatlardan yararlanır. Rüzgâr Çarkı ise ortadaki adımı atlıyor. Elektrostatik rüzgâr enerjisi konvertörüyle rüzgârdan, sudan ve elektrik alanından faydalanarak doğrudan akım üretiyor.

yeldegirmeni
2019'da Çok Para Kazanma Yolları ve İş Fikirleri İçin Tıklayınız...

Şu ana kadar ürünün masa üstünde çalışan prototipleri sadece 12,5 milivvatt enerji üretebildi. Bu da bir ampulü yakmaya bile yetmiyor. Dahası, tipik bir rüzgâr türbininin verimi %45 iken rüzgâr çarkınınki %3. Fakat teknoloji beklendiği gibi gelişirse, Rüzgâr Çarkı’nın yaratıcıları 2020’lerin başında Rotterdam manzarasına çarkın 170 metrelik bir versiyonunun eklenebileceğini söylüyor.

İnsanlar 1 megavvatt elektrik üreten ve kendi gücünü kendi sağlayan bu gökdelende yaşayacak, çalışacak ve yemek yiyecek. Geliştirici Lennart Graaff, “Her türden yenilik için platform görevi görecek, %100 sürdürülebilir bir yapı yapmak istedik” diyor, mary beth griggs

  Lazerler Nasıl Çalışır?
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Gece gören mobil haritalama sistemi

Mitsubishi Electric, yol yüzeyleri ve yol kenarı özellikleri hakkında 3D konumlandırma verileri toplamak üzere araca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir