Şirket Haberleri

Brisa Aksaray’a fabrika kuruyor

Sabancı Holding ile Japon Bridgestone’un ortaklığındaki Brisa, Aksaray’da yaklaşık bir yıldır planladığı fabrika yatırımı için ilk kazmayı vurdu. 2017 yılnun son çeyreğinde üretime başlaması planlanan fabrikanın 350 milyon dolara mal olması bekleniyor. Brisa Genel Müdürü M. Hakan Bayman, yeni yatırımda ilk etapta 4 milyon 200 bin civarmda lastik üretimi yapılacağım söylüyor.


Sabancı Holding ile Japon Bridgestone’un ortaklığındaki Brisa, Aksaray’da lastik üreteceği fabrika yatırımı için start verdi. Bir yıllık fizibilite çalışmasının ardından kazık çakma ve zemin güçlendirme çalışmalarının başladığı fabrika yatırımının 350 milyon doları aşması bekleniyor.

Brisa

Sakıp Sabancı döneminden beri bu yatırımın hayal edildiğini belirten Brisa Genel Müdürü M. Hakan Bayman, böylece üretim kapasitesini yüzde 40 artıracaklarını ifade ediyor. Brisa’nın İzmit’teki fabrikasında şu anda yılda 10 milyon lastik üretiliyor. Yeni fabrikada ise ilk etapta 4 milyon 200 bin civarında lastik üretilmesi planlanıyor. Aksaray’daki yatırımla şu anda 2 bin olan Brisa’nm çalışan sayısı da 2 bin 750’ye çıkacak.

Kariyerine Lassa’da başlayan Güler Sabancı’nm yakından takip ettiği Aksaray yatırımı için hedeflenen üretim tarihi 2017’nin son çeyreği olarak belirlendi. Şu ana kadar ortaklarla Brisa’mn üst düzey yöneticilerinin yaptıkları Aksaray ziyaretlerinin ardından, Güler Sabancı ve Bridgestone’un üst düzey yöneticileri ise gelecek yılbaşında temel atma töreni için Aksaray gidecek.

I MİLYAR DOLARI BULABİLİR

Hakan Bayman, “Enerji yatırımlarının yanı sıra son dönemde sanayi yatırımları açısından çok kıymetli olan bu yatırım için Japon ortaklarımızla çok titiz bir şekilde çalıştık. Fabrikayı kurmak için önümüzde duran 24 nokta içinden Aksaray’ı seçtik. Japon ortaklarımızın da hassasiyetiyle deprem ve zemin etütlerine de bakarak Aksaray’da karar kıldık” diyor.Hakan Bayman, ilk etapta 300 milyon dolar olarak hesaplanan bu yatırımın 350 milyon doları aşmasını beklediklerini kaydediyor. Bayman, buradaki toplam yatırımın uzun vadede 1 milyar doları bulmasını beklediklerini de ifade ediyor.

Bridgestone, Lassa ve Dayton markalarıyla hizmet veren Brisa, bu yılı 1 milyar 600 milyon TL ciro ile kapatmayı hedefliyor. Brisa’mn 2015 ciro hedefi ise 1 milyar dolar. Sabancı Holding Sanayi Grubu’na bağlı Brisa, grup şirketleri içinde ciroda dördüncü, kârlılıkta ise üçüncü sırada yer alıyor.

Şirket içinden üç ‘startup’ çıktı

Ciroda yakaladıkları büyümede şirket içinde oluşturdukları inovasyon ekibinin de payı olduğunu anlatan Hakan Bayman, bu ekibin yaptığı çalışmalarla şirkete bağlı üç startup yatırımı yapıldığını anlatıyor. Lastik.com.tr ile başlayan bu girişimlerde, ikinci adım olarak satış kanalının mobile adapte edildiğini aktaran Bayman, üçüncü adımın ise ticari gruplara lastik satışı olduğunu kaydediyor. Bayman, bu yeni iş fikirleriyle e-ticaret üzerinden yapılan satışların şu anda cirodan yüzde 2 civarında pay aldığını, beş yıl sonra bu oranın yüzde 10’u bulmasını hedeflediklerini söylüyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu