Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Borsada artık temkinli olunmalı

Yatırımcılar Borsa İstanbul’daki yükselişlerde artık temkinli olmalı. Endeksin çıkabileceği en yüksek seviyenin 78 bin – 81 bin bandı olacağını düşünüyorum. Yukarı yönde çok fazla marj kalmadı…

yasar erdincÇOK acı bir hafta yaşadık. Soma’daki facia sonrasında herhalde bu satırları okuyan herkesin içinde yanma, üzüntü, kızgınlık gibi duygular yaşandı. Böyle bir ortamda para veya piyasalardan konuşmanın ne kadar anlamsız olduğunu bir kez daha anlıyorsunuz. Ateş düştüğü yeri yakar ama gördük ki sadece düştüğü yeri yakmakla kalmadı, bütün milletin ciğeri de yandı.

Duygunun bu derece yoğun olduğu ve olması gerektiği bu tür zamanlarda, her türlü davranış ortaya çıkabiliyor. Bunun da bir imtihan olduğunu bilmeyenler, bu imtihanı veremiyorlar. Geçen haftanın karelerini gözlerinizin önüne getirdiğinizde, belki de 2014 yılının en karanlık kareleri olduğunu söyleyebiliriz. Dilerim en karanlık en acı verici kareler bunlardır ve bundan daha büyük bir acı yaşanmaz, inanın piyasayı izleyenler bile piyasaları bir kenara bıraktı. Cuma günü Soma Holding’in basın toplantısı sırasmda, ne borsada ne de dövizde adeta yaprak kımıldamadı. Finans sektöründe çalışanların da işlerim bırakarak tüm bu gelişmeleri nasıl dikkat ve titizlikle izlediğine şahit oldum.


Bizim işimizin en zor yanı böyle ulusal keder ve acı zamanlarında ne yazacağımızdır. Bir ekonomist ve finans uzmanı olarak yapmakta olduğum işi yapmaya devam etmeli miydim? Bildiğiniz üzere Bugün TV’de her sabah “Paranın Rotası” isminde bir program yapıyorum. Birçok okuyucumdan mail aldım ve bana programın kaldırılıp kaldırılmadığını sordular. Programımız yerli yerinde duruyor. Fakat siz benim yerimde olsanız, ekrana çıkıp para veya piyasa konuşmak ister miydiniz?

PİYASALARDA GEÇEN HAFTA

Aslında bu haftaki yazımı da yazmakta zorlanıyorum. Piyasa yazmak istemiyorum. Dolar düşer mi çıkar mı? Borsada düşüş devam eder mi? Merkez Bankası faizleri indirecek mi?.. Tüm bu sorulara verilecek cevaplar şu an için bana anlamsız geliyor. Fakat siz okuyucularıma da haksızlık ve saygısızlık yapmak istemiyorum. Bu nedenle biraz kısa tutmak şartıyla, geçen hafta piyasalarda oluşan koşulları aktarmak istiyorum.

Haftalık bazda borsa yüzde 0.73 gerilerken, dolar/TL kuru yüzde 0.65 yükselirken, gösterge faiz ise 9.07’den 9.20 seviyesine yükseldi.Borsadaki gerilemeyi, bir düşüş trendinin başlangıcından ziyade, bir kar realizasyonu olarak değerlendiriyorum. Geçen hafta Avrupa’dan gelen veriler olumlu değildi ve Haziran ayında artık Avrupa Merkez Bankası’ndan parasal genişleme adımı bekleniyor ve bu durum en azından Türkiye’yi daha fazla satmamak için önemli bir unsur olabilir. Fakat yine de, BIST-100 endeksi bazında teknik olarak 74 bin seviyesinin altında bir kapanış olursa 72-73 bin aralığı görülebilir ve bu aralık görülürse, bunun kısa vadeli alım fırsatı olacağını söyleyebiliriz. Borsa için diğer olumlu bir unsur da Merkez Bankası’nın yapacağı PPK toplantısında faiz indirimi beklentisi. JP Morgan cuma günü yayınladığı raporda faiz indirimi beklediğini belirtti. Aslında geçen ayın enflasyonu yüksek gelince indirim beklentileri de azalmıştı ama özellikle kurların 2.06 seviyelerine kadar gerilemesi faiz indirimini yeniden gündeme getirdi. Şu an piyasanın görüşünü bilmiyoruz ve anketler yayınlandığında öğreneceğiz. Eğer piyasada bir indmm beklentisi oluşursa, bu durum borsayı olumlu etkilerken, dolarda da yukarı yönlü harekete sebep olabilir.

Dolar/TL kuru haftayı 2.0945 seviyesinden kapattı. Bu hafta içinde yeniden 2.06 seviyelerine gevşeme olursa, faiz indirimi olasılığı güçlenir. Pazartesi günü 19 Mayıs bayramım kutlayacağız ama çok buruk bir kutlama olacak. Bütün okuyucularımın 19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramını şimdiden kutluyorum. Piyasalarımız salı günü açılacak. ABD borsalarında geçen hafta çarşamba ve perşembe günleri sert gerilemeler vardı. Cuma günü bu yazının yazıldığı sırada ise binde 6 artıdaydı. Eğer yarın ABD borsalarında sert düşüşler olmazsa, haftaya olumlu başlayabiliriz. Fakat yatırımcı artık bundan sonraki yükselişlerde temkinli olmalıdır. Çünkü borsanın çıkabileceği en yüksek seviyenin 78-81 bin bandı olduğunu

düşünüyorum ve yukarı yönde çok fazla marj kalmadı. Bu nedenle, alım yapılırken özellikle son dönemde finansal tabloları başarılı olan ve düşüşe direnen hisselere odaklanmakta fayda var.

Yaşar ErdinçBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu