Pazarlama Reklam

Bir reklam ajansı olmanın çok ötesine geçtiler

Altı reklamcı tarafından 2012’de kurulan ve laboratuvar mantığıyla çalışan BLAB bir yandan yaptığı başardı kampanyalarla ödüller alırken, diğer taraftan bünyesindeki kuluçka şirketleriyle dikkat çekiyor. Reklamverenlerle iş ortaklığı da yapan ajans, kurduğu startup şirketi Weople ile de ilginç işlere imza atıyor.


2,5 yıl önce kurulmuş olmasına rağmen yaptığı işler ve aldığı ödüllerle dikkati çeken BLAB, içlerinde Yiğit Şardan’ın da bulunduğu altı reklamcı tarafından kurulan bir ajans.

BLAB

BLAB, mevcut ajanslardan çok farklı bir yapıya sahip. Altı ortak, sadece kendi ajanslarını kurmak için yola çıkmadı.

Dijital ve teknolojik dünyanın getirdiği değişim, onları, laboratuvar mantığında çalışan bir yapı gerekliliğiyle, içinde kuluçka merkezi de bulunan bir ajans kurmaya götürdü. Bu çerçevede, BLAB bünyesinde, üniversiteden yeni mezun olmuş ve iş fikri olan girişimcilerin şirketleri de bulunuyor.

Ajansın kurucu ortaklarından biri, Ekonomist Reklam Değerlendirme Kurulu’nun eski üyelerinden olan Öner Şahin. Facebook’tan televizyona derinlemesine kampanya yapma yeteneğine kavuşmak için böyle bir yapılanma içine girdiklerini söyleyen Şahin, reklamverenler için kampanyalar ürettikleri gibi markalarla iş ortaklığı da yapma kabiliyetleri olduğundan bahsediyor. Bugüne kadar Vestel’den Yeni Rakı’ya kadar pek çok şirket için kampanyalar yapan ajans, kurulduğu yıldan beri reklam yarışmalarından da ödüllerle dönüyor.Öner Şahin’e özellikle ajans bünyesindeki kuluçka aşamasında olan şirketleri ve markalarla nasıl iş ortaklığı yapıldığını soaıyoruz. Biri teknoloji diğeri endüstriyel tasarım olmak üzere iki şirketin bünyelerinde olduğunu söyleyen Şahin, Madde 22 ve Creative Bonanza adını taşıyan bu şirketlere yenilerinin de ekleneceğini anlatıyor. Bunun için üniversitelerde workshop yapma niyetleri olduğundan bahsediyor. Üniversiteden mezun olan gençleri işe almayı tercih ettiklerini de söyleyen Şahin, “Biz artık onlardan öğreniyoruz her şeyi. Yaptığımız şey ise onlara cesaret vermek” diye konuşuyor.

HAYALLER GERÇEKLEŞİYOR

Gençlerin nabzı sadece bu kuluçka merkezi ile tutulmuyor. Ajans bünyesinde bir startup var. Tamamen BLAB olanaklarıyla kurulan Weople.com, insanların gelip hayal ettiklerini ve isteklerini yazdıkları, bunları okuyanların da bu hayallere destek verdiği bir platform. Hatta ilk hayal gerçekleşmek üzere. Tunahan Emre Bilgin adlı bir genç İstanbul’dan Los Angeles’a bisikletle gidip ünlü yönetmen Christopher Nolan ile çay içmek için yola çıktı bile. Destek ise Lipton’dan geldi. BLAB, bu platform sayesinde gençlerin nabzını tutma şansına sahip ve bir manada reklamverene de yeni mecra yaratmış durumda.

Öner Şahin, iş ortaklığı bazında ise şirketlere oyunlar geliştirmek gibi pek çok şey yapacaklarını söylüyor. Şahin, gelecek hedeflerini ise şöyle anlatıyor: “Şu anda kuluçka şirketleriyle birlikte 30-35 kişilik bir ajansız. Bünyeye başlangıç aşamasındaki daha çok şirketi almak istiyoruz. Sanat yeni ilgi alanımız. Hedefimiz yeni nesil bir ajans olarak başarıya ulaşmak ve daha da büyüyüp sektöre örnek olmak.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu