Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Bir ağaçtan kaç adet kağıt yaprağı üretilebilir?

agactan kagitAslında bu soruya net bir cevap vermek mümkün değil çünkü ağacın türüne ve ağırlığına göre durum değişiyor. Yine de genellikle çam ağaçlarının kullanıldığını düşünürsek bunun üzerinden bir hesaplama yapabiliriz. Kağıt üretim sektöründe kullanılan ortalama bir çam ağacının 730 kilogram ağırlığında olduğu söyleniyor. Ağaçlar kesildiğinde önce kütükleri hamur haline getiriliyor. Bu işlemde randıman yüzde 50 civarında. Yani ağacın 365 kilogram ağırlığındaki bir bölümü kağıda dönüşüyor. Çünkü bu işlem için kütüklerin nispeten pürüzsüz olan kısımlarının tercih edilmesi gerek.

Özetle 730 kilogram ağırlığındaki bir çam ağacından elde edilen kağıdın ağırlığı 365 kilogram civarında oluyor. A4 boyutlarında 500 sayfa beyaz dosya kağıdının ağırlığı 2,5 kilograma karşılık gelmekte. Bu kağıt yapraklarını kullanarak hesaba devam edecek olursak her bir A4 sayfanın ağırlığı 5 gram olacağından; bu ağaçtan 73 bin adet kağıt yaprağı elde etmiş oluruz.

Kısa Cevap: Ortalama bir çam ağacından 73 bin adet.Bir Yorum

  1. Düşünsenize, bir öğrenci 12-14 yıllık eğitim öğretim hayatında 300 bin kağıt kullanmış olsa, yazdığı/satın aldığı kağıtlar toplamı yani, bir ağaçtan da 70 bin kağıt çıkıyor desek, 5 çam ağacı dikerek verdiğimiz toplam zararı 100 yıl içerisinde amorti etmiş oluyoruz. Muhteşem birşey değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu