Şirket Haberleri

Bilsar, Hintli ortağıyla yollarını ayırıyor

İki yıl öııce Hintli Prateek şirketiyle birlikte Hindistan’da gömlek fabrikası kuran Bilsar, bu ortaldığı bitirmeye hazırlanıyor. Bilsar Yönetim Kurulu Başkam Selman Bilal, hisselerin tamanmn almak için Prateek ile görüşmelere başladıklarmı söylüyor. Bilal, anlaşma sağlanamazsa yeııi bir fabrika kuracaklarım belirtiyor.

bilsar

Türkiye’nin en büyük gömlek üreticilerinden biri olan Bilsar, yaklaşık iki yıl önce Hintli Prateek şirketiyle ortak olarak Hindistan’ın Bangalor şehrinde bir fabrika kurmuştu. 3 milyon adet kapasiteli bu fabrika hem Hindistan pazarına hem de ABD ve Uzakdoğu’ya yönelik olarak faaliyete geçirilmişti. Fakat ihracatta istenen başarı yakalanamayınca, Bilsar, bu ortaklığı bitirmek için harekete geçti.


İhracatta istediği esnekliği gerçekleştiremeyen Hindistan’daki fabrika, şu anda kapasitesinin neredeyse tamamını iç pazarda kullanıyor. Bilsar Yönetim Kurulu Başkanı Selman Bilal, Hintli ortaklarıyla özellikle ihracat konusunda anlaşmazlık yaşadıklarını söylüyor. Bu nedenle de şirketin tamamını alma ya da ortaklıktan çekilme opsiyonlannı masaya yatırdıklarını dile getiriyor.

GEREKİRSE YENİSİNİ KURACAK

Selman Bilal, konuyla ilgili olarak, “Ya hisselerin tümünü alıp biz işleteceğiz ya da hisselerimizi satıp, yeni bir fabrika kuracağız. Hindistan pazarını iyi öğrendik, tecrübe kazandık. Bu fabrikayla devam etmezsek, altı ayda yeni bir fabrika kurup işimize devam edebiliriz” yorumunda bulunuyor.

Bilsar’m bu adımı ABD pazarının artık kendisi için daha da önem kazanmasından kaynaklanıyor. Geçmiş dönemde özellikle dolar kurunun düşük seyretmesinden dolayı Amerika pazarına ihracat yapmamayı tercih eden şirket, geçen yıl bu pazara yönelerek ihracatında yüzde 27’lik artış sağladı. Böylelikle şirketin geçen yılki ihracatı 35 milyon doları aştı. Bilal, “Avrupa’ya ihracat daha kârlı olduğu için uzun süre Avrupa’ya odaklanmıştık. Dolar kurundaki artışla birlikte artık ABD’ye ihracat anlamlı olmaya başladı” diyor.

Bilsar, bu amaçla Türkiye’de de kapasite artırıyor. Selman Bilal, 3 milyon dolarlık yatırımla, Çorum’daki fabrikalarının kapasitesini 2,5 milyon adetten 3 milyon adete çıkaracaklarını söylüyor.

YURTDIŞINA AÇACAK

Bilsar cephesindeki bir başka gelişme ise Bil’shirt projesi. Bilsar, bu yeni mağazacılık konseptiyle bir ilki de deniyor. Bu konseptin en önemli özelliği, 30-40 metrekarelik mağazalarda kişiye özel gömlek sunması. Selman Bilal, bu konsepti şöyle anlatıyor: “Sıfır stok ile çalışıyoruz, depomuz yok. Müşteri istediği ürünü seçiyor ama alıp götüremiyor. Biz dilediği adrese iki günde ulaştırıyoruz. Bu deneysel bir mağazacılık konsepti. Üretimden gelen gücümüz sayesinde bunu yapabiliyoruz.”Selman Bilal, Bil’shirt projesinin yurtdışında da ilgi gördüğünü belirtirken, İngiltere için görüşmelere başladıklarını ve 2015’te açılmayı hedeflediklerini söylüyor.

MAĞAZACILIKTA DA BÜYÜYOR

Geçtiğimiz üç ay içinde üç yeni mağaza açan Bilsar, mağazacılıkta da büyümeye devam ediyor. 10’u Billstore olmak üzere şu an 17 mağazası olan Bilsar, bu sayıyı hızla arttıracak. Özellikle Fred Perry’de büyümeyi hedefleyen şirket, önümüzdeki ay önce Akasya AVM’de sonra da İzmir’de birer mağaza açacak. Haziran ayında ilk Lole Women mağazasını da açacak olan Bilsar, bu markada 4-5 mağazaya ulaşmayı planlıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu