Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Bilgisayar pazarı ve notebook segmentinin yükselişi

Bilgisayar pazarı yıllar içinde büyük bir dönüşümden geçti. Farklı segmentlerin dahil olduğu, boyutların giderek küçülüp inceldiği ancak performansın arttığı bir pazar haline geldi. Tüketici taleplerindeki değişim ve özellikle mobil iş hayatının yaygınlaşması, PC pazarındaki değişimi etkileyen faktörler oldu. Bu değişimle beraber PC pazarı satışlarında gerileme görülsede notebook segmenti yükselişini koruyor.


Uzun zamandır istenilen satış rakamlarını yakalayamayan global PC pazarı, son açıklanan 2017’nin ikinci çeyrek sonuçlarında da düşüş gösterdi. 2016 yılının ikinci çeyreği ile kıyaslandığında yüzde 4,3 düşüş yaşayan PC pazan, Gartner’ın açıkladığı raporlara göre üst üste 11 çeyrektir düşüş yaşıyor. PC pazarı; masaüs-tü, dizüstü ve ikisi bir arada (tablet ve dizüstü karışımı) bilgisayarları kapsıyor:

LİDER DEĞİŞTİ

Gartner’ın yayınladığı verilere göre, nisan-haziran döneminde dünyada toplam 61,1 milyon adet bilgisayar satıldı. Satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,3 geriledi. Geçen yılın aynı döneminde 63,9 milyon adet satış gerçekleşmişti.

Önceki çeyreği PC pazarının lideri olarak kapatan Lenovo, 2017’nin ikinci çeyreği itibariyle ikinci sıraya geriledi. Yılın ikinci çeyreğinde 12 bin 690 ünite PC satışı gerçekleştirerek Lenovo’yu geride bırakan HP’nin pazardaki payı ise yüzde 20,8 oldu. HP geçtiğimiz yılın aynı döneminde 12 bin 285 adet PC satışı yapabilmişti. İkinci sıraya gerileyen Lenovo ise 20l6’nın ikinci çeyreğinde 13 bin 305 adet PC satarken, 2017’nin ikinci çeyreğinde 12 bin 188 adet PC satabildi.

HP ve Lenovo’yu sırasıyla Dell, Apple, Asus ve Acer takip ediyor. Dell geçtiğimiz yıla oranla PC satışlarını ve pazar payını arttırırken, Apple yüzde 0,4’lük gerileme yaşadı. Önceki yılın ikinci çeyreğinde 4 bin 252 ünite PC satan Apple, geçtiğimiz çeyrekte ise 4 bin 236 adet PC sattı.

Geçtiğimiz yıl pazann yüzde 7’si-ne hakim olan Asus’un pazar payı ise 2017’nin ikinci çeyreğinde yüzde 6,6 seviyesine geriledi. Listenin son sırasında yer alan Acer, aynı zamanda yüzde 12,5 ile en çok düşüş yaşayan şirket oldu. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 4 bin 402 ünite satış yapan Acer, bu yılın ikinci çeyreğinde sadece 3 bin 850 adet PC satışı gerçekleştirdi.

TÜRKİYE PAZARI DARALDI

Türkiye pazarına bakıldığında ise araştırma şirketi IDC’nin rakamlarına göre, PC pazarı hem 2017 ilk çeyreğinde hem de ikinci çeyrekte globalde olduğu gibi yıl bazında düşüş gösterdi. Dolayısıyla da pazar geçen yıla göre bu yılın ilk yarısında adet bazında yüzde 9,9 oranında küçüldü. IDC Türkiye Kıdemli Araştırma Analisti Ayse Kaptanoğlu, bunun arkasında yatan en önemli nedenlerden birinin ekonomik ve politik gelişmelerin getirdiği belirsizliğin PC yatırımlarını erteletmesi olduğuna dikkat çekiyor. Kaptanoğlu, “Tüketici segmentinde yapılan birtakım kampanyalar, tam istenen adetleri getirmese de pazarı biraz hareketlendirdi. Öte yandan kurumsal tarafta zorunlu olan ihtiyaçlar alımları ön-celiklendirirken çoğu projenin diğer aylara sarkıtıldığı görüldü” diyor.

NOTEBOOK ÖNDE

PC segmentine bakıldığında satış adetlerinde notebook, en büyük payı alıyor. İlk yarıda 558 bin 566 adet notebook satılırken, masaüstü PC satışı 231 bin 586’da kaldı. Önümüzdeki süreçte notebook’un hakimiyetinin sürmesi bekleniyor. Toplamda ise geçen yılın ilk yansında 890 bin 506 adet satış yapılmışken bu yılın ilk yarısında satışlar 803 bin 302 adede geriledi. Bu gerilemede etkili olan baş faktörün bilgisayar yenileme oranlarının uzaması olduğu ifade ediliyor. Özellikle bilgisayar kategorisi içerisinde bakıldığında oyun bilgisayarları, yüksek performanslı bilgisayarlar ve ikisi bir arada cihazların artış gösterdiği görülüyor. Önümüzdeki süreçte de yine yüksek performanslı pre-mium segmentin artışta olması bekleniyor.

İKİNCİ YARIYIL UMUDU

ASUS Türkiye Sistem İş Birimi Ülke Müdürü Özge Kılıç Güler, Türkiye’de satışların 2017’nin ilk altı ayında geçtiğimiz yıla oranla düşüş gösterdiğini söylüyor. Güler, “Ancak hepimizin bildiği gibi bu durum, tüm sektörlerde aynı dönem için benzerdi. İkinci altı aydaki satışların etkisiyle birlikte, 2017 yılının 2016 ile paralel kapanmasını bekliyoruz. Globale baktığımızda da durum çok farklı değil. 2017’nin geçtiğimiz yıla oranla yüzde 2 civarında bir büyüme ile kapanması bekleniyor” diyor.

Casper Pazarlama Direktörü Feray Karaman, Türkiye pazannın global pazara paralel bir seyir izlediğini ifade ediyor. Karaman, “Son beş yıldır düşüşte olan global pazar ilk defa bu yıl notebookta artış göstermeye başladı. Türkiye de buna paralel hareket ediyor. IDC, bu artışın adet bazında yüzde 6 olacağını tahmin ediyor. Ciro olarak da yeni performanslı segmentlerin gelişmesiyle 20l6‘ya göre artış olacağım söyleyebiliriz” diye konuşuyor.

YENİ TRENDLER

PC pazarında segmentler değişim gösterdikçe satışlar da farklı alanlara kayıyor. Peki önümüzdeki dönemde yeni trendler neler olacak?

Gaming son iki yılın yükselen trendi ve önümüzdeki birkaç yıl içerisinde taşınabilir bilgisayar pazarının hemen hemen üçte birine ulaşması bekleniyor. Bu seride en son teknolojiyle donatılmış performanslı ürünler tercih ediliyor. Özellikle ekran kartı, panel kalitesi ve soğutma sistemi rekabette öne geçen teknolojileri oluşturuyor.

Asus’un performanslı ekran kartlarına sahip notebooklardaki pazar payı yüzde 50’lere ulaşmış durumda.

ASUS Türkiye Sistem İş Birimi Ülke Müdürü Özge Kılıç Güler’in aktardığına göre, özellikle üst uç modellerde bu oran daha yüksek.

Casper Pazarlama Direktörü Fe-ray Karaman da Türkiye’de bu konuda araştırma yaptırdıklarını ve oyun bilgisayan segmentinde çift haneli büyüme gördüklerini ifade ediyor. Araştırmaya göre, GTXekran kartlı, Intel HQ işlemcili, yüksek RAM ve SSD disk kapasiteli, Fulld HD ekran çözünürlüğüne sahip, geliştirilmiş türbo fan ve ses sistemlerine sahip notebook talebinde artış var. Karaman, “Oyun segmentinde daha çok büyük ekran kullanımını gözlemliyoruz” diyor.

ULTRA HAFİFLİK ÖNE ÇIKIYOR

Bunun dışında ise ultra taşmabilir modeller piyasadaki yeni trend olarak öne çıkıyor. Hem 1 kg civarında ağırlıklarının olması hem de güncel teknolojisi sayesinde performans sağlayabilmesi, mobiliteye düşkün tüketicileri bu modellere yöneltiyor. Farklı Zenbook modellerle Asus son kullanıcıların bu segment-ten beklentilerini karşılamaya çalışıyor. Özellikle eylül ayı gibi raflarda olması planlanan Zenbook UX370 modeli bu serinin yeni örneklerinden. 360 derece dönebilme özelliğiyle hem tablet hem de notebook olarak kullanılabilen ürünün dokun-matik ekranı aynı zamanda kalem kullanarak tasarımlar yaratmaya olanak sağlıyor.

Tasarımı ince ve hafif ultra mobil ürün kategorisinde artışın yaşandığına dikkat çekiliyor. Notebook işlemci ve ekran kartı gibi komponentlerin performanslarının oldukça artmasıyla beraber, mobil kullanıcılar günlük kullanım kolaylığı için daha ince ve hafif modelleri tercih ediyor. Tasarım olarak oyun segmentinde canlı ve iddialı tasarım çizgilerinin tercih edildiği, standart notebooklarda ise daha sade ve elegant tasarımların beğenildiği ifade ediliyor.

Bilgisayar pazarı yıllar içinde büyük bir dönüşümden geçti. Farklı seg-mentlerin dahil olduğu, boyutların giderek küçülüp inceldiği ancak performansın arttığı bir pazar haline geldi. Tüketici taleplerindeki değişim ve özellikle mobil iş hayatının yaygınlaşması, PC pazanndaki değişimi etkileyen faktörler oldu. Bu değişimle beraber PC pazarı satışlarında gerileme görülsede notebook segmenti yükselişini koruyor.

Uzun zamandır istenilen satış ra-kamlannı yakalayamayan global PC pazarı, son açıklanan 2017’nin ikinci çeyrek sonuçlarında da düşüş gösterdi. 2016 yılının ikinci çeyreği ile kıyaslandığında yüzde 4,3 düşüş yaşayan PC pazarı, Gartner’m açıkladığı raporlara göre üst üste 11 çeyrektir düşüş yaşıyor. PC pazarı; masaüstü, dizüstü ve ikisi bir arada (tablet ve dizüstü karışımı) bilgisayarları kapsıyor.

LİDER DEĞİŞTİ

Gartner’m yayınladığı verilere göre, nisan-haziran döneminde dünyada toplam 61,1 milyon adet bilgisayar satıldı. Saüşlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,3 geriledi. Geçen yılın aynı döneminde 63,9 milyon adet satış gerçekleşmişti.

Önceki çeyreği PC pazarının lideri olarak kapatan Lenovo, 2017’nin ikinci çeyreği itibariyle ikinci sıraya geriledi. Yılın ikinci çeyreğinde 12 bin 690 ünite PC saüşı gerçekleştirerek Lenovo’yu geride bırakan HP’nin pazardaki payı ise yüzde 20,8 oldu. HP geçtiğimiz yılın aynı döneminde 12 bin 285 adet PC satışı yapabilmişti, ikinci sıraya gerileyen Lenovo ise 20l6’mn ikinci çeyreğinde 13 bin 305 adet PC satarken, 2017’nin ikinci çeyreğinde 12 bin 188 adet PC satabildi.

HP ve Lenovo’yu sırasıyla Dell, Apple, Asus ve Acer takip ediyor. Dell geçtiğimiz yıla oranla PC satışlarını ve pazar payını arttırırken, Apple yüzde 0,4’lük gerileme yaşadı. Önceki yılın ikinci çeyreğinde 4 bin 252 ünite PC satan Apple, geçtiğimiz çeyrekte ise 4 bin 236 adet PC sattı.

Geçtiğimiz yıl pazarın yüzde 7’si-ne hakim olan Asus’un pazar payı ise 2017’nin ikinci çeyreğinde yüzde 6,6 seviyesine geriledi. Listenin son sırasında yer alan Acer, aynı zamanda yüzde 12,5 ile en çok düşüş yaşayan şirket oldu. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 4 bin 402 ünite satış yapan Acer, bu yılın ikinci çeyreğinde sadece 3 bin 850 adet PC satışı gerçekleştirdi.

TÜRKİYE PAZARI DARALDI

Türkiye pazarına bakıldığında ise araştırma şirketi IDC’nin rakamlarına göre, PC pazarı hem 2017 ilk çeyreğinde hem de ikinci çeyrekte globalde olduğu gibi yıl bazında düşüş gösterdi. Dolayısıyla da pazar geçen yıla göre bu yılın ilk yarısında adet bazında yüzde 9,9 oranında küçüldü. IDC Türkiye Kıdemli Araştırma Analisti Ayse Kaptanoğlu, bunun arkasında yatan en önemli nedenlerden birinin ekonomik ve politik gelişmelerin getirdiği belirsizliğin PC yatırımlarını erteletmesi olduğuna dikkat çekiyor. Kaptanoğlu, “Tüketici segmentinde yapılan birtakım kampanyalar, tam istenen adetleri getirmese de pazarı biraz hareketlendirdi. Öte yandan kurumsal tarafta zorunlu olan ihtiyaçlar alınılan ön-celiklendirirken çoğu projenin diğer aylara sarkıtıldığı görüldü” diyor.

NOTEBOOK ONDE

PC segmentine bakıldığında saüş adetlerinde notebook, en büyük payı alıyor, ilk yanda 558 bin 566 adet notebook satılırken, masaüstü PC satışı 231 bin 586’da kaldı. Önümüzdeki süreçte notebook’un hakimiyetinin sürmesi bekleniyor. Toplamda ise geçen yılın ilk yarısında 890 bin 506 adet satış yapılmışken bu yılın ilk yarısında satışlar 803 bin 302 adede geriledi. Bu gerilemede etkili olan baş faktörün bilgisayar yenileme oranlarının uzaması olduğu ifade ediliyor. Özellikle bilgisayar kategorisi içerisinde bakıldığında oyun bilgisayarları, yüksek performanslı bilgisayarlar ve ikisi bir arada cihazların artış gösterdiği görülüyor. Önümüzdeki süreçte de yine yüksek performanslı pre-mium segmentin artışta olması bekleniyor.

İKİNCİ YARIYIL UMUDU

ASUS Türkiye Sistem İş Birimi Ülke Müdürü Özge Kılıç Güler, Türkiye’de satışların 2017’nin ilk altı ayında geçtiğimiz yıla oranla düşüş gösterdiğini söylüyor. Güler, “Ancak hepimizin bildiği gibi bu durum, tüm sektörlerde aynı dönem için benzerdi. İkinci altı aydaki satışların etkisiyle birlikte, 2017 yılının 2016 ile paralel kapanmasını bekliyoruz. Globale baktığımızda da durum çok farklı değil. 2017’nin geçtiğimiz yıla oranla yüzde 2 civarında bir büyüme ile kapanması bekleniyor” diyor.Casper Pazarlama Direktörü Feray Karaman, Türkiye pazanmn global pazara paralel bir seyir izlediğini ifade ediyor. Karaman, “Son beş yıldır düşüşte olan global pazar ilk defa bu yıl notebookta artış göstermeye başladı. Türkiye de buna paralel hareket ediyor. IDC, bu artışın adet bazında yüzde 6 olacağını tahmin ediyor. Ciro olarak da yeni performanslı segmentlerin gelişmesiyle 20l6‘ya göre artış olacağını söyleyebiliriz” diye konuşuyor.

YENİ TRENDLER

PC pazarında segmentler değişim gösterdikçe satışlar da farklı alanlara kayıyor. Peki önümüzdeki dönemde yeni trendler neler olacak?

Gaming son iki yılın yükselen trendi ve önümüzdeki birkaç yıl içerisinde taşınabilir bilgisayar pazarının hemen hemen üçte birine ulaşması bekleniyor. Bu seride en son teknolojiyle donatılmış performanslı ürünler tercih ediliyor. Özellikle ekran kartı, panel kalitesi ve soğutma sistemi rekabette öne geçen teknolojileri oluşturuyor.

Asus’un performanslı ekran kartlarına sahip notebooklardaki pazar payı yüzde 50’lere ulaşmış durumda.

ASUS Türkiye Sistem îş Birimi Ülke Müdürü Özge Kılıç Güler’in aktardığına göre, özellikle üst uç modellerde bu oran daha yüksek.

Casper Pazarlama Direktörü Feray Karaman da Türkiye’de bu konuda araştırma yaptırdıklarını ve oyun bilgisayarı segmentinde çift haneli büyüme gördüklerini ifade ediyor. Araştırmaya göre, GTXekran kardı, Intel HQ işlemcili, yüksek RAM ve SSD disk kapasiteli, Fulld HD ekran çözünürlüğüne sahip, geliştirilmiş türbo fan ve ses sistemlerine sahip notebook talebinde artış var. Karaman, “Oyun segmentinde daha çok büyük ekran kullanımım gözlemliyoruz” diyor.

ULTRA HAFİFLİK ÖNE ÇIKIYOR

Bunun dışında ise ultra taşınabilir modeller piyasadaki yeni trend olarak öne çıkıyor. Hem 1 kg civarında ağırlıklarının olması hem de güncel teknolojisi sayesinde performans sağlayabilmesi, mobiliteye düşkün tüketicileri bu modellere yöneltiyor. Farklı Zenbook modellerle Asus son kullanıcıların bu segment-ten beklentilerini karşılamaya çalışıyor. Özellikle eylül ayı gibi raflarda olması planlanan Zenbook UX370 modeli bu serinin yeni örneklerinden. 360 derece dönebilme özelliğiyle hem tablet hem de notebook olarak kullanılabilen ürünün dokun-matik ekranı aynı zamanda kalem kullanarak tasarımlar yaratmaya olanak sağlıyor.

Tasarımı ince ve hafif ultra mobil ürün kategorisinde artışın yaşandığına dikkat çekiliyor. Notebook işlemci ve ekran kartı gibi komponentlerin performanslarının oldukça artmasıyla beraber, mobil kullanıcılar günlük kullanım kolaylığı için daha ince ve hafif modelleri tercih ediyor. Tasarım olarak oyun segmentinde canlı ve iddialı tasarım çizgilerinin tercih edildiği, standart notebooklarda ise daha sade ve elegant tasarımların beğenildiği ifade ediliyor.

“Yerel üretimle katma değer yaratıyoruz”

FERAY KARAMAN
Casper Pazarlama Direktörü

YENİLEME ORANI UZUYOR

Son beş yıldır hem dünyada hem de Türkiye’de toplam bilgisayar pazarının küçüldüğünü görüyoruz.

Bunun ana nedeni, bilgisayar yenileme oranlarının uzamış olması. Özellikle bilgisayar kategorisi içerisine baktığımızda, oyun bilgisayarları, yüksek performanslı bilgisayarlar ve 2inl dediğimiz ikisi bir arada cihazların artış gösterdiğini vurgulamalıyız.

2017’de yüksek performanslı ürünlerin satışının artmasıyla Türkiye PC pazarının cirosu da artacak. Tüketici tarafında da eylül ayı itibarıyla dizüstü bilgisayar satışlarına doğru bir eğilim olduğunu gözlemliyoruz.

Ticari PC’Ierde ise özellikle KOBİ’lerden gelen dizüstü kategorisindeki cihazlara talep artışından dolayı olumlu bir seyir var.

YEREL ÜRETİM YAPIYORUZ

Casper olarak yerel üretim yapmamız Türkiye için önemli bir katma değer. Hem ürün geliştirme hem satış kanalları hem de servis yapımızla istihdama da büyük katkıda bulunuyoruz. Sektörümüzdeki dikkat edilmesi gereken konulardan en önemlisi, kur dengesi ve stok devir hızının yüksek olması gerekliliği. Tüketici taleplerini sağlıklı değerlendirerek tahminlerimizi yapmak zorundayız ki sağlıklı bir stok finans dengesi içerisinde uzun vadeli ilerleyebilelim.

1 MİLYON SATIŞ HEDEFİ

Tüm bu koşulları değerlendirerek, Casper olarak 2017 yılı hedefimizi 1 milyon cihaz satışı olarak belirledik. Yeni eklenecek yüksek donanımlı ürünlerimiz, projelerimiz ve tüketici kampanyalarımızın sürekliliğini koruyarak yüzde 30 ciro artışı öngörüyoruz. Hızla büyüyen oyun pazarına yönelik yatırım yaparak Haziran 20l6’da Excalibur’u yani oyuncu bilgisayar markamızı lanse ettik. Bir yıldır bu alana çok fazla yatırım yaptık ve yatırımlarımız devam edecek. 20l6’da bu segmentte üç modelimiz varken, 2017’de beş modelle devam edeceğiz. Bu segmentte çok daha iddialı 4K panelli, Nvidia6GB GTX1070 ekran kartlı gibi modellerimiz de yakın zamanda piyasada olacak. Şu anda yüzde 10 civarında olan oyuncu bilgisayarı satış oranımızı yüzde 25’e çıkarmayı hedefliyoruz.

“Premium ürünlerin artması bizi pozitif etkiliyor”

ÖZGE KILİÇ GÜLER
ASUS Türkiye Sistem iş Birimi Ülke Müdürü

PREMİUM PAZAR BÖYÖYOR

Son 2-3 yıllık verilere baktığımızda notebook segmenti adetsel olarak küçülüyor fakat aynı zamanda premium ürünlerin toplam satışlardaki oranı giderek artıyor. Bu segmentte Asus olarak biz lider konumda olduğumuz için premium ürünlerin oranının artması bizi pozitif etkiliyor. 2017 yılının 2016 rakamlarıyla paralel kapanacağını düşünüyoruz. Masaüstü segmentine geldiğimizde, durum birkaç yıldır stabit diyebiliriz. Kurumsal alımlar masaüstü pazarının adetlerini koruyor fakat gaming ürünlerine olan ilginin masaüstü bilgisayar pazarında da artış sağlaması bekleniyor.

SEGMENTLER ARASI GEÇİŞ VAR

2017 yılı kendini az çok gösterdi. Dolayısıyla biz de daha iyi neler yapabileceğimizi görebilmek için projeksiyonumuzu 2018 yılma çevirmeye başladık. Bu yıl rakamlar çok değişmedi ancak segmentler arası ciddi geçişler oldu. Tüketiciler standart bilgisayarlardan gaming performansına, ince ve hafif ürünlere ve değişebilir dediğimiz hem tablet hem de bilgisayar olarak kullanılabilen ürünlere yöneldi. Biz de bu değişimde lider olan bir marka olarak bu ürünleri tercih eden tüketicilere daha iyisini sağlamak üzerine çalışıyoruz. Ağustos ayında lansmanını yapacağımız Zephyrus modeli de böyle bir ürün. Hem klasik bir oyun bilgisayarının sağladığı işlemci ve grafik kartına sahip hem de sadece 2,2 kg ağırlık ve inceliğiyle ultra ince olarak tanımladığımız segment ile aynı incelikte.

GÜNCEL TEKNOLOJİLERİ HIZLI SUNUYORUZ

Takip eden dönemde de benzer şekilde en güncel teknolojileri tüketicilerin beğenisine sunacağız. Önümüzdeki dönem taşınabilir bilgisayarlarda teknoloji dönemi olacak. Pazarın yüzde 75’ten fazlasını üç marka oluşturuyor ve pazar paylan da birbirine çok yakın. Asus yeni teknolojileri pazara sadece ilk getiren değil teknolojiyi de ilk geliştiren marka olarak kendini konumlamış durumda. Netbook segmentini oluşturan Asus markasıdır ve aslında bugün bahsettiğimiz ince ve hafif kategorisinin de ilk örnekleri buradadır.

“Yerel üretimle katma değer yaratıyoruz”

FERAY KARAMAN
Casper Pazarlama Direktörü

YENİLEME ORANI UZUYOR

Son beş yıldır hem dünyada hem de Türkiye’de toplam bilgisayar pazarının küçüldüğünü görüyoruz.

Bunun ana nedeni, bilgisayar yenileme oranlarının uzamış olması. Özellikle bilgisayar kategorisi içerisine baktığımızda, oyun bilgisayarları, yüksek performanslı bilgisayarlar ve 2inl dediğimiz ikisi bir arada cihazların artış gösterdiğini vurgulamalıyız.

201/de yüksek performanslı ürünlerin satışının artmasıyla Türkiye PC pazarının cirosu da artacak. Tüketici tarafında da eylül ayı itibarıyla dizüstü bilgisayar satışlarına doğru bir eğilim olduğunu gözlemliyoruz.

Ticari PC’Ierde ise özellikle KOBİ’lerden gelen dizüstü kategorisindeki cihazlara talep artışından dolayı olumlu bir seyir var.

YEREL ÜRETİM YAPIYORUZ

Casper olarak yerel üretim yapmamız Türkiye için önemli bir katma değer. Hem ürün geliştirme hem satış kanalları hem de servis yapımızla istihdama da büyük katkıda bulunuyoruz. Sektörümüzdeki dikkat edilmesi gereken konulardan en önemlisi, kur dengesi ve stok devir hızının yüksek olması gerekliliği. Tüketici taleplerini sağlıklı değerlendirerek tahminlerimizi yapmak zorundayız ki sağlıklı bir stok finans dengesi içerisinde uzun vadeli ilerleyebilelim.

1 MİLYON SATIŞ HEDEFİ

Tüm bu koşulları değerlendirerek, Casper olarak 2017 yılı hedefimizi 1 milyon cihaz satışı olarak belirledik. Yeni eklenecek yüksek donanımlı ürünlerimiz, projelerimiz ve tüketici kampanyalarımızın sürekliliğini koruyarak yüzde 30 ciro artışı öngörüyoruz. Hızla büyüyen oyun pazarına yönelik yatırım yaparak Haziran 20l6’da Excalibur’u yani oyuncu bilgisayar markamızı lanse ettik. Bir yıldır bu alana çok fazla yatırım yaptık ve yatırımlarımız devam edecek. 20l6’da bu segmentte üç modelimiz varken, 2017’de beş modelle devam edeceğiz. Bu segmentte çok daha iddialı 4K panelli, Nvidia6GB GTX1070 ekran kartlı gibi modellerimiz de yakın zamanda piyasada olacak. Şu anda yüzde 10 civarında olan oyuncu bilgisayarı satış oranımızı yüzde 25’e çıkarmayı hedefliyoruz.

“Premium ürünlerin artması bizi pozitif etkiliyor”

ÖZGE KILIÇ GÜLER
ASUS Türkiye Sistem iş Birimi Ülke Müdürü

PREMİUM PAZAR BÜYÜYOR

Son 2-3 yıllık verilere baktığımızda notebook segmenti adetsel olarak küçülüyor fakat aynı zamanda premium ürünlerin toplam satışlardaki oranı giderek artıyor. Bu segmentte Asus olarak biz lider konumda olduğumuz için premium ürünlerin oranının artması bizi pozitif etkiliyor. 2017 yılının 2016 rakamlarıyla paralel kapanacağını düşünüyoruz. Masaüstü segmentine geldiğimizde, durum birkaç yıldır stabil diyebiliriz. Kurumsal alımlar masaüstü pazarının adetlerini koruyor fakat gaming ürünlerine olan ilginin masaüstü bilgisayar pazarında da artış sağlaması bekleniyor.

SEGMENTLER ARASI GEÇİŞ VAR

2017 yılı kendini az çok gösterdi. Dolayısıyla biz de daha iyi neler yapabileceğimizi görebilmek için projeksiyonumuzu 2018 yılına çevirmeye başladık. Bu yıl rakamlar çok değişmedi ancak segmentler arası ciddi geçişler oldu. Tüketiciler standart bilgisayarlardan gaming performansına, ince ve hafif ürünlere ve değişebilir dediğimiz hem tablet hem de bilgisayar olarak kullanılabilen ürünlere yöneldi. Biz de bu değişimde lider olan bir marka olarak bu ürünleri tercih eden tüketicilere daha iyisini sağlamak üzerine çalışıyoruz. Ağustos ayında lansmantnı yapacağımız Zephyrus modeli de böyle bir ürün. Hem klasik bir oyun bilgisayarının sağladığı işlemci ve grafik kartına sahip hem de sadece 2,2 kg ağırlık ve inceliğiyle ultra ince olarak tanımladığımız segment ile aynı incelikte.

GÜNCEL TEKNOLOJİLERİ HIZLI SUNUYORUZ

Takip eden dönemde de benzer şekilde en güncel teknolojileri tüketicilerin beğenisine sunacağız. Önümüzdeki dönem taşınabilir bilgisayarlarda teknoloji dönemi olacak. Pazarın yüzde 75’ten fazlasını üç marka oluşturuyor ve pazar payları da birbirine çok yakın. Asus yeni teknolojileri pazara sadece ilk getiren değil teknolojiyi de ilk geliştiren marka olarak kendini konumtamış durumda. Netbook segmentini oluşturan Asus markasıdır ve aslında bugün bahsettiğimiz ince ve hafif kategorisinin de ilk örnekleri buradadır.Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu