Şirket Haberleri

Beta ayakkabı, hem ihracatta hem de mağazalaşmada atağa kalktı

Beta ayakkabı

Türkiye ayakkabı sektörünün önde gelen şirketlerinden biri olan Beta, hem ihracatta hem de mağazalaşmada atağa kalktı. Üretiminin yüzde 15’ini ihracata yönelten şirket, sektör birnn ihracat ortalaması 4 dolar iken 50 dolardan ayakkabı ihraç ediyor. Beta, halen 35 olan mağaza sayısını ise yıl sonunda 40’a ulaştırmayı ve iki yıl içinde de 60’a çıkarmayı planlıyor.


Ayakkabı sektörü son dönemin en hızlı büyüyen iş sahalanndan biri. Pazara yeni giren yabancı oyuncular, mevcut oyuncuların büyüme hamleleri ve peş peşe açılan konsept mağazalar sektörü hiç olmadığı kadar hareketlendirmiş durumda. Tüm bu canlılık içinde yeni bir ihracat ve büyüme atağı da sektörün eski oyuncularından biri olan Beta’dan geldi.

Beta

Beta’nın ihracattaki en ©nemli hedefi katma değeri yüksek ürünler satabilmek. Sektör birim ihracat ortalamasının 4 dolar seviyesinde seyrettiği bir dönemde Beta, 50 dolardan ayakkabı ihraç etmeyi başararak bu hedefi gerçekleştirmiş gibi duruyor.

Beta’mn şu andaki en önemli ihracat partneri, ünlü Fransız ayakkabı üreticisi Mephisto. Şirketin Mephis-to’ya ihracatında geçtiğimiz yıl yüzde 450 artış yaşandı. Bu artışta üretim kapasitesinin 200 bin çifte çıkması ve verimlilik çalışmalan son derece etkili oldu.

Beta Genel Müdürü Barbaros Akyıldız, fabrikadaki iyileştirme çalışmalarının ardından Mephisto’nun karşısına daha rekabetçi fiyatlarla çıkmayı başardıklarını söylüyor. Ak-yıldız, Mephisto’ya 2013’te toplam 6 bin çift ayakkabı ihraç ederlerken, bu sayının 2014’ün ilk altı ayında 15 bin çifte ulaştığını söylüyor. Yıl sonu hedefinin ise 30 bin çift olduğunu belirtiyor.

Barbaros Akyıldız, ABD, İngiltere, İtalya, İspanya, Almanya gibi pazarlara katma değeri yüksek ürünlerle yöneldiklerini söylerken, “Bazı Fransız ve İtalyan markalarla onların lisansını alarak Türkiye’de üretim için görüşmeler yapıyoruz. Gizlilik anlaşması gereği şu an isim vermem mümkün değil ama bu görüşmeleri 1-2 ay içinde sonuçlandıracağımızı tahmin ediyorum” açıklamasında bulunuyor.İÇ PAZARDA DA BÜYÜYOR

1980 yılında kurulan, 1985’te Nişantaşı’nda ilk mağazasını açarak perakendeye giren şirket, bir taraftan mağaza atağına da kalktı. Yılbaşından bu yana beş mağaza açan şirket, toplam mağaza sayısını 35’e çıkardı. Beta, yılın son iki ayında beş mağaza daha açarak 2014’ü 40 mağazayla kapatmayı planlıyor.

Barbaros Akyıldız, iki yıl içinde 60 mağazaya ulaşmayı hedeflediklerini söylerken, yeni dönemde özellikle Anadolu’da büyüyeceklerini dile getiriyor. Beta’nın bu yılki ciro hedefi ise 40 milyon TL’yi buluyor.

SATIŞLARIN YÜZDE 15İ İNTERNETTEN

2004 yılında e-ticarete adım atan Beta, sanal dünyada Türkiye’nin ilk ayakkabı mağazasını kuran şirket. Yola bu anlamda erken çıkan şirket, cirosunun yüzde 15’ini internet mağazasından gerçekleştirerek de dikkat çekiyor. Ayakkabının e-ticarete en uygun ürünlerden biri olduğunu söyleyen Barbaros Akyıldız, yola erken çıkmış olmalarının avantajını iyi kullanarak, internette perakende ortalamasının oldukça üstünde bir performans yakalamayı başardıklarını dile getiriyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu