Girişimcilik Haberleri

Belgin Aksoy Wellness Day’i Yurtdışına Açacak

Turizmci Mustafa Aksoyun kızı Belgin Aksoy, babasından devraldığı otel zinciri Richmond ile wellness alanında önemli projelere imza atıyor. 2012’de Global Wellness Day fikrini ortaya atan ve hayata geçiren Aksoy, şimdi de bu etkinliği yurtdışına açmaya hazırlanıyor.

Wellness DayKendini daha iyi hissetmek, sağlığını güçlendirip yaşam kalitesini yükseltmek tüm insanların ortak arzusu. Ancak günümüz koşullarında bu hiç de kolay değil. Şehir merkezlerinde iş stresi altında çalışanların sayısının artması,-fast food ve katkı maddeli gıda ürünlerinin çoğalması gibi seheplerden dolayı, insanlar fiziksel, zihinsel ve soysal anlamda sağlıklı olmak için daha fazla çaba göstermek zorunda kalıyor. Bu durum yeni bir pazar yaratmış durumda. Kısaca vvellness olarak adlandırılan bu pazar hem dünyada hem de Türkiye’de hızlı bir büyüme sürecinde bulunuyor.

Türkiye’de Global SPA&Wellness Summit-SRI International tarafından hazırlanan “Dünya Wellness Pazarı” (The Global WelIness Tourism Economy) raporuna göre, dünya vvellness pazarı 439 milyar dolara çıktı. VVelIness turizminin 2017’ye kadar yıllık yüzde 9,1 büyüme oranı ile dünya turizminden yüzde 50 daha fazla büyüyeceği öngörülüyor. Böylece vvellness turizm gelirinin 2017 itibariyle 678,5 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

WelIness turisti daha fazla harcıyor

Sağlıklı yaşam trendi, genç kalma gibi beklentiler, spa, termal, detoks otellerinin sayısının artmasına neden oluyor. Bu alanda yeni otel yatırımlarının artmasının yanı sıra spa ve vvellness gelirlerinin oteller içindeki payı da yükselme eğiliminde. VVelIness turisti yüksek gelir getiren turist ve normal turistten yüzde 130 daha fazla harcama yapıyor. Eskiden otel gelirleri içinde yüzde 5 civarı olan spa ve vvellness gelirleri günümüzde yüzde 20-25 seviyelerine çıkmaya başladı.


Pazar, otel, spa, termal gibi yatırımların yanı sıra vvellness konseptli havalimanları, doğaya dönüş, kaliteli uyku ve dinlenme alanları yaratılması, manevi yenilenme, yöreye özgü iyileştirici vvellness deneyimleri, ayurveda, yoga, pilates gibi çok farklı alanlarda fırsatlar sunuyor. Pazardaki bu potansiyel pek çok yatırımcının bu işe yönelmesine neden oluyor.

Ticari amaç gütmüyor

Turizmci Mustafa Aksoy’un kurarak kızı Belgin Aksoy’a devrettiği Richmond otel zinciri de bu alanda öne çıkan yatırımlara imza atan bir grup. Richmond International Kreatif Direktörü Belgin Aksoy tam anlamıyla bu işe gönül vermiş durumda. Zamanının çoğunu vvellness pazarını ve bilincini büyütmeye yönelik projelere harcıyor.

Aksoy, yaklaşık iki yıl önce “Sağlık hayatımızın en önemli konularından biri olduğu halde neden özel bir günü yok?” gibi son derece basit bir sorudan yola çıkarak vvellness day fikrini ortaya atıyor. Hatta hedefini büyük koyarak Türkiye’den dünyaya uzanan uluslararası bir gün yaratmak için çalışmalara başlıyor. Kendini iyi yaşamaya adamış gönüllüler tarafından oluşturulmuş hiçbir ticari amaç içinde olmayan, sosyal bir proje niteliğindeki çalışmalar sonuç veriyor ve ilk vvellness day 2012 yılında hayata geçiriliyor.

Global VVelIness Day etkinliklerine spa ve vvellness alanında dünya çapında takip edilen yayıncı, yazar ve blogger’lar katılıyor. Yogadan fit-ness’a kişisel bakım konusunda uzman şirketlere kadar pek çok katılımcı seminer ve eğitimler veriyor Global VVelIness Day’de. Örneğin bu yıl 14 Haziran’da Richmond Nua Sapanca’nın ev sahipliğinde düzenlenen VVelIness Day’e “Sağlıklı yemek pişirme ve yeme konusunda uzman New Yorklu yazar Kristina Vanni, güzellik, spa ve vvellness gurusu Rona Berg ile seyahat ve spa medyasının en önemli isimlerinden USA Today yazarı Kitty Bean Yancey katıldı. Ayrıca Yoga mas-ter Gem Akcan, Türkiye’nin Fitness Süperstarı Murat Tavman, ödüllü İsveç güzellik ve bakım markası Kerstin Florian Grup Başkan Yardımcısı Charlene Florian gibi katılımcılar seminer ve eğitimler verdi.

Resmi bir gün haline getirecek

Aksoy’un şimdiki hedefi ise artık rüştünü ispatlayan Global vvellness Day’i yurtdışına taşımak. Bunun için dünya genelinde spa sahipleri ve üst düzey yöneticileri ile temas halinde olduklarını söyleyen Aksoy, “2015 yılı Global VVelIness Day kutlamalarına yönelik konsept çalışmalarını büyük bir heyecanla yürütüyoruz. Hedefimiz bu yıl oldukça ilgi gören ‘sağlığa adanmış bir gün’ olan VVelIness Day’i Türkiye’den çıkan ve tüm dünyada kutlanan resmi bir gün haline getirmek” diye konuşuyor.10-12 Eylül’de Marakeş’de yapılacak Global Spa & vvellness Summit’e Türkiye adına katılacak olan Belgin Aksoy, VVelIness Day’i dünyaya anlatacağı bir sunum yapacak. Toplantıda VVelIness Day’in nasıl global hale gelebileceği ve bu konuda daha fazla farkındalık yaratma yollarını tartışacaklarını söyleyen Aksoy, “Şimdiden Fransa, Belçika, ABD gibi ülkelerin arasında bulunduğu 20 ülke Global VVelIness Day’i kutlayacağını açıkladı. Önümüzdeki yıl haziran ayının ikinci cumartesi VVelIness Day’i kutlayacağız.

Wellness turizmi kazandırıyor

Türkiye’nin wellness turizmi içindeki payı her geçen gün artış gösteriyor. Başta kıyı otelleri olmak üzere, şehir merkezlerinden 5 yıldızlı otellerin büyük bir kısmında Spa-Wellness merkezi bulunuyor. Pazarın Türkiye’de 450 milyon dolarlık bir hacme ulaştığı taiımin ediliyor. Türkiye’de küçüklü büyüklü yaklaşık 2 bin 500 adet spa’nın faaliyet gösteriyor. Bunların 220’si 5 yıldızlı otel olarak faaliyet gösterirken, 400 kadarı Spa &? Wellness konseptinde yer alıyor. Dünya genelinde yaklaşık 72 bin spa merkezi ve bu merkezlerde 1,2 milyon çaJışan bulunuyor. Türkiye’yi ziyaret eden yabancıların ortalama geceleri 4-5 gün iken, spa için gelen yabancıların ortalama gecesi 10 günü buluyor.

Nuaları yurtdışına açacak

Richmond Nua Wellness-Spa, sunduğu servislerle wellness pazarında önemli bir yere sahip. Nua’mn ulusal ve uluslararası pek çok yatırımcıdan talep gören ve ortaklık teklifleri alan bir destinasyon spa olduğunu söyleyen Aksoy, “Ancak Richmond International bu özel segmenti sadece kendi atılımlan ile genişletme karan almış durumda. Nua’yı başta İstanbul olmak üzere gelişmiş diğer şehirlere, komşu ülkelere beraberinde farklı kıtalara taşımak için sürekli planlama ve çalışma halindeyiz” diye konuşuyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu