Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Banka hissesi önerileri

banka hissesiCumhurbaşkanlığı seçimine kadar BIST-100 endeksinin 82 bin-85 bin seviyelerini görebileceğini düşünen analistler, yatırımcılara banka hisselerini öneriyor. Bu hafta analistler, yükseliş bekleyen yatırımcılar için 6 banka hissesi belirledi…

BIST-100 endeksi, geçen hafta 2013 yılı ekim ayından itibaren gördüğü en yüksek seviyeden kapandı. 29 Mayıs itibariyle 79 bin 299 seviyesinden kapanan endeks haftayı ise 79.289 seviyesinden tamamladı. Borsadaki yükselişte yatırım bankası JP Morgan’m Türkiye’de izlediği altı banka hissesi için hedef fiyatları yükseltmesi de etkili oldu. Kısacası borsanın bankacılık hisseleri önderliğinde yükseldiğini söylemek çok yanlış olmaz.


Evet, borsanın lokomotifi her dönemde bankacılık sektörü oluyor. Çünkü sektör, BIST-100 endeksinin yüzde 37.27’sine, BIST-Tüm’ün ise 34.5’ine tekabül ediyor. Dolayısıyla bu sektörde yaşanan yükselişler de düşüş de borsanm geneline önemli ölçüde yansıyor.

Banka hisseleri arasında ise en fazla etkiye BIST-100 içinde yüzde 11.33 ile en yüksek payı olan Garanti Bankası sahip. Onu yüzde 8.98 ile Akbank, 6.32 ile Halk Bankası, 5.25 ile Iş Bankası C ve yüzde 2.02 ile VakıfBank izliyor.

Önümüzdeki dönemde bankacılık sektörüne pozitif etki edecek gelişmelerin yakından takip edilmesini öneren analistler, piyasada halen Avrupa Merkez Bankası’mn parasal genişlemeye yöneleceği ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının faiz indirimi beklentilerinin fiyatlandığma dikkat çekiyor.

“BANKALARA DİKKAT”

Borsadaki yükselişin bankalarla olacağını ifade eden Meksa Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Barkın Yalçın, şunları belirtiyor: “Borsa yükselecekse faiz oranlarının yönünü daha aşağı çevirmesi gerekiyor. Düşecek faizlerin kredi, mevduat faiz farkını açacağı ve bankalarının net faiz gelirlerini yükselterek bankaların karlarını artıracağını söyleyebiliriz. Dolayısıyla yükselişin bankacılık sektörü hisselerinden başlamasını bekliyorum.”

Bu yükselişin daha sonra genele yayılacağını öngören Yalçın’a göre, faizlerin aşağı inmesi, iç talebin artmasına, tüketici ürünlerine, perakende satışlarına olumlu yansıyacak. Ancak yükselişin döviz üzerine olumsuz yansıyacağını düşünen Yalçın, “Yüksek açık pozisyonu olan firmalar ise bu yükselişten daha az etkilenecek” diyor.

“82 BİN-85 BİN ARALIĞI”

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yaklaştıkça endeksin 82 bin-85 bin aralığına yaklaşabileceğini ifade eden Yalçın, Merkez Bankası’nın geçen hafta yaptığı toplantıda politika faizini yüzde 10 seviyesinden 9.5’e düşürdüğünü hatırlatıyor. Yalçın’a göre, MB’nin yaptığı açıklama, para politikasındaki sıkı duruşun devam edeceğini gösteriyor. Önümüzdeki dönemde enflasyonda gözle görülür düşüş gerçekleşmediği takdirde Merkez Bankası’nın faizleri bu seviyelerde tutacağım tahmin eden Yalçın, bu fikirden yola çıkarak kısa vadede endeksin yüzde 9.5 politika faiziyle 80 bin seviyesinin üzerine pek çıkamayacağını öngörüyor. Nisan ayı itibariyle yıllık enflasyonun yüzde 9.4 seviyesinde olduğunu hatırlatan Yalçın, şöyle devam ediyor:“Haziran ayında cumhurbaşkanı adaylarının belli olması, politik riski aşağı çekebilir. Ayrıca mayıs enflasyonunun da yüksek çıkmasını ve enflasyonunun ancak hazirandan itibaren düşmeye başlamasını bekliyorum. Bu nedenle Merkez Bankası faiz oranlarını ancak temmuz ayında indirebilir. Bu ikisini birleştirdiğimizde cumhurbaşkanlığı seçimlerine yaklaştıkça endeksin 82 bin-85 bin aralığına yaklaşabileceğini düşünüyorum. Avrupa Merkez Bankası’nın da genişleyici yönde adım atması endeksi olumlu etkileyecek diğer faktörler arasında yer alıyor.”

“YÜKSELİŞ DEVAM EDER”

Borsada 77 bin seviyesinden kar satışları beklemesine rağmen TCMB’nin politika faizini 50 baz puan indirmesiyle 78 binlerin de aşıldığını hatırlatan Destek Menkul Değerler Analisti Eren Can Ümüt, “Şimdi önümüzde cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Ancak yerel seçimlere kadar olan sürecin borsa üzerine etkilerini bu süreçte beklemiyorum” diyor. Ümüt, bunu yerel seçimlerin ardından yurtiçinde siyasi tansiyonun durgunlaşması ve mevcut iktidar partisinin güçlü konumunu devam ettirmesine bağlıyor. Piyasalardaki mevcut fiyatlamanm iktidar partisi adayının cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacağı yönünde olduğunu belirten Ümüt, gerek seçim beklentileri, gerekse yurtdışı piyasalarda oluşan pozitif havanın etkisiyle borsada yükseliş trendinin devam edeceğini düşünüyor. Borsanm lokomotif sektörünün bankacılık olduğunu söyleyen Ümüt, yatırımcılara bu nedenle bankacılık sektörünü yakından takip etmelerini öneriyor. Geçen hafta politika faizlerinin 50 baz puan indirilmesi ile bankacılık endeksi önderliğinde başlayan sert yükselişlere dikkat çeken Ümüt, bu konuda en yakın gelişmenin TCMB’nin faiz indirimleri olduğunu hatırlatıyor.

Ümüt, dolayısıyla önümüzde ki dönemlerde faizlerin TCMB tarafından indirilmesi beklentimiz olduğu için borsa tarafında yükselişlerin devam edeceğini düşünüyoruz diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu