Haberler

Avrasya Tüneli ve Prim Yapacak Yerler

Avrupa ve Anadolu yakalarını karayolu ile birbirine bağlayacak olan Avrasya Tüneli, ilk etapta Anadolu yakasındaki bölgelere yarayacak. Özellikle Acıbadem, Koşuyolu, tbrahimağa, Hasanpaşa ve Göztepe etkilenecek. Yatırımcı ise bölgede arayış içinde.


MARMARAY ve üçüncü köprüyle birlikte İstanbul’un trafik sorununa çözüm getirmesi amacıyla planlanan Avrasya Tüneli’nin inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Marmara Denizi’nin altından İstanbul’un iki yakasını birbirine bağlayacak olan tünel, yaklaşık 3.5 km uzunluğunda olacak. Kazlıçeşme’den yerin altına giren ve denizin 106 metre altından geçen tünel Göztepe’den yeryüzüne çıkacak.

2015 yılında bitirilecek olan tünelden günde 100 bin aracın geçmesi planlanıyor.

tunel

OLUMSUZ HAVA ETKİLEMEYECEK

Proje kapsamında Cankurtaran ile Kazlıçeşme arasındaki sahil yolu sekiz şeride çıkacak. Anadolu Yakası’nda Avrasya Türeli çıkışının inşası Karacaahmet Mezarlığı’nm yanındaki İETT İsfalt Durağı’nm hemen karşısında başladı.

Çalışmalar bittiğinde Göztepe semtinde Ankara-İstanbul Devlet Karayolu’na ulaşacak olan D-100 yolu 3.8 kilometre boyunca genişletilecek. Mevcut yol 2×3 ve 2×4 şeritten 2×4 ve 2×5 şeride çıkarılacak.

PRİM YAPACAK SEMTLER

Metrobüs, İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü gibi semtlerde gayrimenkul fiyatlarını kısa sürede ikiye katladı. Metrobüs, Söğüt-lüçeşme’yi de hareketlendirdi. Marmaray ise Avrupa Yaka-sı’nda Zeytinburnu ve Kazlıçeşme, Anadolu Yakası’nda ise İb-rahimağa gibi semtlerde fiyatların artmasını sağladı. İstanbul’un iki yakasını Boğaz’m altından karayolu ile birbirine bağlayacak olan Avrasya Tüneli’nin de çıkış noktalarında bulunan semtleri etkilemesi kaçınılmaz. Anadolu Yakası’nda Haydarpaşa Limam’nm altından geçerek Karacaahmet Mezarlığı’mn yanından D-100 yoluna bağlanacak olan Avrasya Tüneli, Koşuyolu, Acıbadem, İbrahimağa, Hasanpaşa, Fikirtepe ve Göztepe gibi semtlerin prim yapmasını sağlayacak.

“HER ŞEY ULAŞIMA ENDEKSLİ”

Toplu ulaşımın geldiği veya yeni ulaşım yollarının yapıldığı yerlerde gayrimenkul fiyatlarının yükseldiğini belirten Gayrimenkul Danışmanı Hüseyin Yiizüak, İstanbul’da gayrimenkul fiyatlarının artık ulaşıma endeksli olduğunu vurguluyor. Piyasalarda şu an durgunluk olduğunu ifade eden Yüziiak, Avrasya Tüneli projesinin sona yaklaştığında Acıbadem’de İbrahimağa ve Fikirtepe bölgelerinde konut fiyatlarım yükselteceği görüşünde. Hasanpaşa gibi düzgün yerleşim olmayan bölgeleri ise etkilemeyeceğini savunan Yüzüak, ancak imar artışına izin verilirse bölgeye talebin olabileceğini söylüyor.

“Acıbadem’de binaların yüzde 70’i 25-30 yaş civarında” diyen Yüzüak, bölgede genellikle 2+1 ya da 3 + 1 daire bulunduğunu ve bunların 500-550 bin TL’ye satıldığını belirtiyor.

İKİ TARAFI DA MEZARLIK

Avrasya Tüneli’nin çıkış noktasının her iki tarafının da mezarlık olduğunu belirten Star Emlak Pazarlama’dan Muharrem Kurtulmuş, “Bu projenin bölgeyi hareketlendireceğini sanmıyorum” diyor. Avrasya Tüneli’nin transit geçiş yolu olduğunu ifade eden Kurtulmuş, yolun bölgedeki gayrimenkulle prim yaptırmayacağı görüşünde. Marmaray ve metronun İbrahimağa ve Hasanpaşa gibi hiç kimsenin yüzüne bakmadığı semtleri uçurduğunu söyleyen Kurtulmuş, Avrasya Tüneli’yle ilgili ise bölgede bir hareketlenme gözlemediklerini vurguluyor.Ibrahimağa’da gayrimenkul değerlerinin zaten yüksek olduğunu ifade eden Acıbadem Elit Emlak’tan Denya Aşkan ise şöyle diyor: “Ama değerler daha da yükselebilir. Tünel faaliyete geçtiğinde İbrahimağa’nm yanısıra Kadıköy, Acıbadem ve Çamlıca da etkilenir.”

FİKİRTEPE’DEKİ PROJELER

Kentsel dönüşüm projelerinin başladığı Fikirtepe’de çok sayıda yeni konut projesi var. Selimoğlu Grup ve Pana Ya-pı’nın inşa ettiği Brooklyn Park; Selimoğlu, Vartaş ve Rochel Yapı’nm inşa ettiği Businist Fikirtepe; Emay înşaat’ın yaptığı KentPlus Kadıköy; Teknik Ya-pı’nm inşa ettiği Concord İstanbul; Var-taş-Stern Immobilien AG tarafından inşa edilen Renovia İstanbul ve Anka Ya-pı’nın Evim Kadıköy projelerinde satışlar başladı.

1 + 1’den 4+1’e kadar farklı daire seçenekleri sunulan bin 100 konutluk Renovia İstanbul’da metrekare fiyatları 5 bin 500 TL ile 8 bin TL arasında değişiyor. 1 + 1, 2+1 ve 3 + 1 daire seçenekleri sunulan Concord İstanbul’da ise fiyatlar 307 bin 400 TL’den başlıyor. Üç farklı adada iki bin konuttan oluşan Brooklyn Park’ta da metrekare fiyatları 5 bin 500 TL’den başlıyor. Bin 500 daireden oluşan ve 1+0’dan 4+1’e kadar farklı daire seçenekleri sunulan KentPlus Kadıköy’de de fiyatlar 194 bin ile 961 bin TL arasında değişiyor. 550 konuttan oluşan 1 + 1’den 5 + 1’e kadar farklı daire seçenekleri sunulan Evim Kadıköy’de ise fiyatlar 223 bin TL’den başlıyor 4 milyon 438 bin TL’ye kadar çıkıyor.

YAKIN SEMTLERDEKİ FİYATLAR

Marmaray’m son durağı İbrahimağa’da çok fazla satılık daire yok. Satışa çıkan az sayıdaki 120 metrekare 3+1 dairelerin fiyatları da 300 bin ile 450 bin TL arasında değişiyor. 200 metrekare 5+1 dubleks dairelerin fiyatları ise 620 bin ile 650 bin TL arasında. Hasanpaşa’da 55-65 metrekare arasındaki 1 + 1 dairelerin fiyatları 165 bin ile 195 bin TL, 75-85 metrekare arasındaki 2+1 dairelerin fiyatları ise 285 bin ile 375 bin TL arasında değişiyor. 120-140 metrekare arasındaki 3+1 daireler ise 420 bin ile 500 bin TL’den satışa çıkıyor.

Acıbadem’de de satılık çok sayıda ev bulmak mümkün. 260 metrekare 5+1 dubleks dairelerin fiyatı bir milyon 300 bin TL’ye kadar çıkıyor. Koşuyolu’nda fiyatlar oldukça yüksek. Ağırlıklı olarak 2+1 ve 3+1 dairelerin bulunduğu semtte, 112-115 metrekarelik daireler, 500-520 bin TL’ye satılıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu