Haberler

Avrasya Tüneli İle Değer Kazanacak Semtler

İSTANBUL’un trafik sorununa çözüm getirmesi için planlanan Avrasya Tüneli’nin inşaatı tüm hızıyla sürüyor. Marmara Denizi’nin altından İstanbul’un iki yakasını birbirine bağlayacak olan üç buçuk kilometre uzunluğundaki tünel, denizin 106 metre altında inşa ediliyor. Cankurtaran’dan yerin altına inen Avrasya Tüneli Göztepe’den yeryüzüne çıkacak. 2015 yılında bitirilecek olan tünelden, günde 100 bin araç geçeceği tahmin ediliyor.


Avrasya Tüneli’nin giriş ve çıkış noktasına yakın olan semtler değerlenecek. Geçtiğimiz ay tünelin Anadolu Yakası’nda çıkış noktasında değerlenecek semtleri sîzlerle paylaşmıştık. Bu kez de tünelin Avrupa Yakası’nda değeri artacak olan semtleri araştırdık.

avrasya tuneli

EN GÜVENLİ TÜNEL OLACAK

Cankurtaran’dan yerin altına inen Avrasya Tüneli, Haydarpaşa’nın üst kısmında Karacaahmet Mezarlığının yanındaki İETT İsfalt Dura-ğı’nın karşısından yeryüzüne çıkarak E5 Otoyolu’na bağlanacak. Tünelin geçeceği güzergahta denizin derinliği 62 metre, tünel ise 106 metre derinlikte kazılıyor. Yani tünel, deniz tabanının 44 metre altından geçiyor. Tüneli kazmak için özel olarak tasarlanan 130 metre uzunluğunda TBM adı verilen tünel açma makinesi, günde ortalama 8-10 metre arasında kazı yapıyor.

5.4 kilometrelik bölümü deniz tabanı altında inşa edilecek olan iki katlı tünel ve bağlantı tünellerinden oluşan projenin yanı sıra Avrupa ve Asya yakalarında 9.2 kilometrelik yol genişletme çalışması yapılacak. Avrasya Tüneli’ni, Yapı Merkezi ve Güney Koreli SK E&C şirketleri inşa ediyor. Yetkililer, sığmak olarak da görev yapacak olan tünelin olumsuz hava koşulları, deprem ve tsunamiden etkilenmeyeceğini iddia ediyorlar. 2015’in Haziran-Temmuz’unda hizmete girecek ve 1.3 milyar dolara mal olacak proje kapsamında Kazlıçeşme ile Cankurtaran semtleri arasındaki sahil yolu sekiz şeride çıkacak.

TRAFİĞİ RAHATLATACAK

Avrasya Tüneli’nin Anadolu Yaka-sı’nda Koşuyolu, Acıbadem, İbrahimağa, Hasanpaşa, Fikirtepe ve Göztepe gibi semtlerin prim yapmasını sağlayacağını yazmıştık. Avrupa Yakası’nda ise, Fatih’e bağlı Yedikule, Samatya, Cerrahpaşa, Koca Mustafa Paşa, Yenikapı, Kumkapı ve Cankurtaran gibi semtlerin değerlenmesini sağlayacak. Kazlıçeş-me’den Sarayburnu’na devam eden Ken-nedy Caddesi üzerinde U dönüşü, alt geçit olarak ve engellilerin erişimine uygun yaya köprüsü de üst geçit olarak inşa edilecek. Yaklaşık 5.4 km olan yolun tamamı, genişletilerek 2×3 şeritten 2×4 şeride çıkacak. Böylece Kazlıçeşme-Göztepe arasında 100 dakikaya varan ulaşım süresi 15 dakikaya inecek.

HERŞEY ULAŞIMA ENDEKSLİ

Yeni ulaşım yollarının yapıldığı ve trafiğin rahatladığı semtlerde, gayrimenkul fiyatları iki üç kat artıyor. Yedikule’den Cankurtaran’a kadar görüştüğümüz birçok gayrimenkul uzmanı Avrasya Tüneli’nin bölgeyi olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyor. Laleli’nin alt kısmındaki Kumkapı, Küçükayasofya, Nişanca ve Kadırga semtlerinde yenileme çalışmaları başlatan Fatih Belediyesi, bölgeyi yeniden yapılandırma çalışmalarına başlamış. Konut imarına açılan bu semtlerde, Os-manlı tarzı evlerin yapımına başlanmış durumda.Turizm yatırımcısının rağbet ettiği Sultanahmet ve Cankurtaran gibi semtlerde fiyatların doyum noktasına ulaştığını ifade eden RE/MAX Port Ofisi’nden Yunus Kurt, “Yenikapı ve Kumkapı konut imarlı bölgeler. Alt kısmında konut imarı verilen Küçüklanga’nın üst kısmında turizm imarlı arsalar da var. Bu bölgede fiyatlar oturdu. Samatya, Yedikule, Koca Mustafa Paşa ve Cerrahpaşa ise prim yapacak bölgeler. Bu semtlerde fiyatların yükselmesi kaçınılmaz. Otel ruhsatı verilmeyen Kumkapı, Küçükaya-sofya, Nişanca ve Kadırga’da da yatırım yapılabilir” diyor.

FİYATLAR SÜREKLİ DEĞİŞİYOR

Proxy Gayrimenkul’den Savaş Can-ruh’da, bölgeye talebin arttığını belirtiyor. Avrasya Tünel’inden dolayı Sarayburnu-Yenikapı arasında gayrimenkul fiyatlarında artış gözlendiğini belirten Canruh, önümüzdeki günlerde fiyatların daha da artacağım düşünüyor.

Sultanahmet ve Cankurtaran’da fiyatların çok yükseldiğini belirten Lale Gayrimenkul’den Enver Yıldız ise, Yedikule, Koca Mustafa Paşa, Cerrahpaşa ve Yenika-pı’da yatırım yapılabileceğini söylüyor.

YENİ İNŞAATLARA DEVAM

Trafiğin rahatlamasının bölgeyi canlandıracağını ifade eden City Emlak’tan Faruk Altundağ’ın bölge ile ilgi görüşleri ise şöyle: “Kumkapı ile Kadırga turizm bölgesi olduktan sonra yüzde 200 prim yaptı. Yedi-kule’de mahalle müteahhitlerinin inşa ettiği yeni binalar var. 90 metrekare bü-yüklüğünde 2+1 daireler 450 bin TL’ye, 120-130 metrekare büyüklüğünde 3+1 daireler ise 500-600 bin TL’yc satılıyor. Yedikule ile Cerrahpaşa arasında uygun fiyatlarla hala konut alınabilir.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu