Şirket Haberleri

Atlasjet, gözünü yurtdışında büyümeye dikti

Istanbul-Londra uçuşlarına başlayan Atlasjet, gözünü yurtdışında büyümeye dikti. Son olarak Suudi Arabistan’da ‘Atlasjet Suudi’ ismiyle bir şirket kuran Atlasjet, 2017 yılma kadar 14 ülkede sekiz havayolu yatırımı yapmak istiyor. Şirket halen 22 olan uçak sayısını da önümüzdeki ay 24’e, 2015 sonunda ise 33’e çıkarmayı planlıyor.


Geçtiğimiz yıl yaklaşık 3,5 milyon yolcu taşıyan Atlasjet, gözünü yurt-dışma çevirdi. Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, bu stratejiyle ilgili olarak, “Her yıl yüzde 50 büyüme hedefliyoruz. 2017’ye kadar 4 kat daha büyüyeceğiz” yorumunda bulunuyor.

murat ersoy

Murat Ersoy, gözlerini yurtdışına dikme nedenlerini ise iç pazarın doygunluğa ulaşmış olması olarak açıklıyor. “Türkiye’de büyümenin pek fazla bir anlamı kalmadı. Bu misyonu zaten THY üstlendi” diyen Ersoy, çevre ülkelerde özellikle ekonomik olarak gelecek vaat eden, enerji gelirleri olan ve havacılığın yeni başladığı bölgelere odaklanacaklarını söylüyor.

14 ÜLKEDE 8 HAVAYOLU

Hatırlanacağı üzere, bu stratejinin ilk adımı geçtiğimiz yıl Kuzey Irak’taki Zagrosjet yatırımıyla başlamıştı. Yaz tarifesiyle birlikte Almanya ve İngiltere başta olmak üzere Avrupa’nın önde gelen ülkelerine tarifeli seferlere başlanmış olacak.Atlasjet’in bu konudaki ikinci yatırımı ise Ukrayna olmuştu. Ukrayna’da havayolu ruhsatı alan ve ilk aşamada 15 milyon dolar yatırım yapan Atlasjet, Kiev merkezli olarak Ukrayna’da iç ve dış hatlarda tarifeli sefer gerçekleştirecek. Şu an tarifeli sefer için onay bekleyen şirket, filodaki uçak sayısını ilk etapta dörde çıkaracak. Ülkede yaşanan sıkıntılar nedeniyle ilk etapta yoğun bir operasyon yapmayacaklarını söyleyen Ersoy, Ukrayna’nın toparlanma durumuna göre, filoya 5-10 uçak daha ilave etmeyi planladıklarını ifade ediyor.

Son olarak Suudi Arabistan’da Atlasjet Suudi’ ismiyle bir şirket kuran Atlasjet, birkaç haftaya kadar uçuşlara başlamayı planlıyor. Halihazırda Suudi Arabistan’a yılda 100 bin hac yolcusu taşıyan şirket, Atlasjet Suudi ile dünyanın birçok noktasından Mekke’ye hac ve umre için yolcu taşıyacak. Murat Ersoy, 2017’ye kadar 14 ülkede sekiz adet havayolu yatırımı yapmayı istediklerini söylüyor.

Atlasjet cephesinde son gelişme, Istanbul-Londra uçuşlarının başlaması oldu. Gelecek aydan itibaren her güne çıkacak Londra Luton Havalimanı uçuşlarında bilet fiyatları İstanbul’da 68, KKTC’de 108 sterlinden başlıyor. Uçuşların yüzde 60 doluluk oranıyla gerçekleştirildiğine dikkat çeken Ersoy, “Londra’ya haziranda her gün sefer başlattığımızda doluluk oranı daha da yükselecek. Luton Havalimanı’na gerçekleşen uçuşlarda doluluk oranı şu an yüzde 6o’larda. Bu rakamın haziranda yüzde 70’i geçmesi, temmuzda ise yüzde go’ı bulması bekleniyor” diyor.

Londra uçuşlarının önemli bir noktası da Kuzey Kıbrıs ile Londra’nın dolaylı olarak birbirine bağlanmış olması. KKTC’den kalkacak uçak önce Atatürk Havalimanı’na inecek, sonra da İstanbul’dan Londra’ya uçacak.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu