Şirket Haberleri

Arvento, araç takip sistemi geliştiriyor

ARVENTO
Araç takipte hedef dünya liderliği

2005 yılında Özer Hıncal tarafından kurulan Arvento, araç takip sistemi geliştiriyor. Hıncal’ın başarı hikayesi üniversiteden mezun olduktan sonra başlıyor. Öğrencilik yıllarından itibaren teknolojiye meraklı olan Hmcal, iş hayatına bir yazılım firmasında başlar. Sektörde birkaç firmada profesyönel olarak çalıştıktan sonra 2002 yılında Armakom adlı ilk şirketini kurar. Bu şirketle amacı sektörel yazılımlar geliştirmektir. Bir süre sonra araç takip sistemlerinin yeni teknolojilerle yeniden tasarlanmalarının kendisine daha fazla başarı getireceğini düşünmeye başlar. Bu öngörünün ışığında ekibiyle birlikte bu alana yönelik yeni yazılım ve cihazlar üzerinde çalışır. Özellikle o dönemde daha yeni kullanılmaya başlanan GPRS teknolojisi üzerine yoğunlaşır.

arvento arac takip

Hıncal’a göre, GPRS teknolojisi hem maliyetleri düşürdü hem de daha yüksek performanslı sistemler oluşturulmasını sağladı. 2005 yılında 12 müşteriye ait 240 araca hizmet veren şirket şu anda 23 bin müşteriye ait 300 binin üzerinde araca hizmet verir hale geldi. Kendi alanında Türkiye’de pazar lideri konumunda.Cihazlar ve yazılımların tamamı, Türk mühendisleri tarafından geliştiriliyor. Yurtdışmda Avrupa, Ortadoğu, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Kuzey Afrika’da, 22 ülkede faaliyet gösteriyor. Firmanın geçen yılki ihracat rakamı 2.7 milyon TL. 2013 sonunda ihracatını iki katına çıkarmayı, 2014 sonunda ise toplam cirosunun yarısını ihracat gelirlerinden sağlamayı hedefliyor.

Yurtdışmda önemli projelere imza attıklarını belirten Özer Hıncal’ın verdiği bilgiye göre, Arap Yarımadası’nm en büyük lojistik firması AlSaif Transport’un binden fazla aracına bu sistem uygulandı. Şu anda dünyada takip sistemleri konusunda öne çıkan bir marka ya da firma bulunmazken, yazılım ve donanım üreten birçok tanınmış üretici var. Bu üreticilerin bazıları sadece yazılım sağlarken bazıları donanım konusunda uzman. Hmcal, dünya üzerinde Arvento gibi yazılımı ve donanımı bir paket halinde sunabilen çok az firma olduğunu ve böylesi uygun bir ortamda hedeflerinin ilk üç arasına girmek olduğunu belirtiyor. Önümüzdeki dönemlerde kilit ülkelerde şirketleşmeyi planlayan Arvento, potansiyeli yüksek bölgelerde yeni bayilikler veriyor. Bayilik için standart koşulları ve katı kuralları bulunmuyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu