Girişimcilik Haberleri

Armut.com Usta Bulurken Yatırım Aldı

Usta bulurken yatırım aldı

basak taspinarTadilat, nakliyat, temizlik gibi hizmetlerde ücretsiz fiyat teklifi alma modeli sunan Armut, daha önce Çiçek Sepeti, Peak Games ve MarkaVip’e yatırım yapmış olan Hummingbird Ventures’dan ilk yatırımım aldı. Şirket, meslek kategorilerini artırmayı hedefliyor.

Başak Taşpınar Değim, profesyonellikten ‘girişimciliğe’ yönelenlerden. 2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi inşaat Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Coca Cola’da pazarlama departmanında çalıştı. 2002 yılında ikinci bir yüksek lisans programı için Amerika’ya gitti. Nielsen ve Revlon firmalarında yöneticilik yaptı. 2010 yılında eşiyle birlikte Türkiye’ye döndü. Kısa bir süre Koç Holding’e bağlı Tat’ta ürün yöneticiliği yaptı, armut.com ifikri ise Türkiye’ye dönüş yaparken yaşadığı zorlu taşınma sürecinde oluşmaya başladı.


Değim’in kısa bir sürede birçok konuda hizmet satın alma ihtiyacı oldu. Evden eve nakliyatçı, temizlikçi, boyacı, marangoz ve tamirci bunlardan sadece birkaçıydı. Ancak kaliteli hizmet verenlere ulaşmakta çok zorlandı. “Bu kişilere internetten pratik bir şekilde ulaşmanın bir yolu olmalı” diye düşünürken kafasında “armut” fikri doğdu.

armut.com şöyle bir hizmet veriyor: Örneğin evinizi boyatmak istiyorsunuz. Armut’a gelip bu ihtiyacınızı birkaç soruya cevap vererek iletiyorsunuz. Talebiniz kontrol edildikten sonra size en iyi hizmeti verebilecek boyacılara iletiliyor. İçlerinden teklif vermek isteyenler Armut’a gelip size tekliflerini sunuyor. Dilerseniz onlarla mesajlaşıyor, gerekirse keşfe çağırıyorsunuz. Sonra da en beğendiğiniz firmadan hizmetinizi alıyor, bu hizmet vereni sitede değerlendiriyor ve kendisine yorum yazıyorsunuz. Bu hizmeti almak üyelere ücretsiz olarak veriliyor.

2 MİLYON EURO YATIRIM

Başak Taşpınar Değim, “Hizmet almayı ‘armut piş, ağzıma düş’ kadar kolaylaştırmak istiyoruz. İşimizi seven ve çok eğlenen bir ekibiz. O yüzden markanın adını armut koyduk, sloganını da ‘hizmet piş ağzıma düş’ olarak belirledik. Markayı ve sloganı duyduğunuzda o an biliyorsunuz ki bu markada kolaylık, gençlik ve eğlence var” diyor.Değim, bugün yaklaşık 20 bin hizmet verene ulaştıklarını söylüyor. Armut, 2013 yılı içinde toplam 248 milyon TL değerinde hizmet alım talebini tekliflerle buluşturdu. Armut üzerinden hizmetler ortalama 4,6 yıldız alıyor.

Ciceksepeti, Peak Games’e de yatırım yapmış olan Hummingbird Ventures’dan ilk yatırımını alan şirkete, yaklaşık 2 milyon Euro’luk bir yatırım yapıldı.

KATEGORİLERİ ARTIRACAK

Başak Taşpınar Değim, “Bizim aslında yatırım almaya ihtiyacımız yoktu. Ama ekibimizi daha hızlı büyütmek ve teknolojimize daha çok yatırım yapabilmek için bu yatırımı aldık” diye konuşuyor.

Değim, hedeflerini ise şöyle anlatıyor: “Aylık büyüme hızımızı arttırarak sürdürmek hederlerimiz arasında. Her şeyin başı, insanların ihtiyacını en doğru şekilde karşılaya-bilen bir ürün ortaya koyabilmek. O nedenle bizim ekip olarak en önemli hedefimiz, verdiğimiz müşteri tecrübesini yapabileceğimizin en iyi seviyesine getirebilmek. Bundan sonra da odaklandığımız coğrafya-lan ve meslek kategorilerini arttırmakla başlayan birtakım adımlar atmayı planlıyoruz.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu