Haberler

Antalya’da 2023 hedefi beş yıl erken tutacak

Geçen hafta Antalya’da gerçekleşen Üçüncü Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde Türkiye turizmi ve yakın dönemdeki geleceği masaya yatırıldı. Yapılan konuşmalarda, 2023’te Antalya’ya 18 milyon turistin gelmesi hedeflenmişken, bu rakama 2018’de ulaşılacağı dile getirildi.

antalya

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeler Birliği (AKTOB) ile Resort Dergisi tarafından düzenlenen Üçüncü Uluslararası Resort Turizm Kongresi Antalya’da yapıldı. Sponsorları arasında Tempo Travel’ın da olduğu kongrenin açılış konuşmasını yapan AfCTC® Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır, “2023’te Antalya’ya 18 milyon turist gelmesi gerekiyor. Ben buradan bu hedefi revize ediyorum. Antalya 2018’de 2023’teki rakamı yani 18 milyon hedefini muhakkak yakalayacak” dedi.


Çorabatır, konuşması boyunca oldukça önemli bilgiler verdi. Antalya’nın yabancı ziyaretçi sayısı bakımından Avrupa’da Paris ve Londra’dan sonra üçüncü şehir olduğunu, Türkiye’ye gelen Alman turistlerin yüzde 55’inin Antalya’da konakladığını ve Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin yüzde 33’ünün Antalya’yı tercih ettiğini söyledi. Konuşmasını Antalya’nın yüzde 8’lik bir artışla 2013’ü 11,5 milyon turist ile kapatacağı sözleriyle bitirdi.

TUI’DEN UYARILAR

Avrupa’nın en önemli tur operatörü olan TUI Travel’ın CEO’su Peter Long ise Türkiye’nin TUI için önemli bir destinasyon olduğunun altını çizerken, “Ancak vergilerle ilgili dikkatli olmak lazım. Çok vergi koyup hırslı olmamak, insanları korkutmamak lazım. Paranın değerini elde edebilmemiz lazım. Turizm, küresel bir iş. Adil bir dengenin tutturulması gerektiğini düşünüyoruz” yorumunda bulundu.Long, konuşmasının sonunda Türkiye’ye ne gibi önerilerde bulunacağının sorulması üzerine ise “Destinasyonlarınızı aşın geliştirme hatasına düşmeyin. Mevcut kaliteyi korumaya çok önem verin. Mevcut otel portföyünü bütün sahil şeridi boyunca korumaya devam edin” dedi.

Kongrenin ikinci oturumunda söz alan Almanya’nın eski Başbakanı Gerhard Schröder, konuşmasında Türkiye’nin AB üyeliğine değindi, turizmin Türkiye’de belirleyici olduğundan söz etti. 2012 yılı içinde ilk kez 1 milyardan fazla insanın dünyada seyahate çıktığını vurgulayan eski Şansölye, bu rakama daha önce ulaşılmadığının altım çizdi. Bu rakamın yakında 1,8 milyara ulaşacağına dikkat çeken Schröder, siyasal ve ekonomik istikrann turizm açısından öneminin de buna paralel arttığına vurgu yaptı.

En hızlı Rusya pazarı büyüyor

2013’te Antalya’ya gelen yabancı turistlerin ülkelere göre dağılımına baktığımızda ilk sırada Almanya’nın geldiğini, bu pazarın 2013’te yüzde 3 büyüme gösterdiğini görüyoruz. Türkiye’ye gelen Alman turistlerin yüzde 55’i Antalya’da konaklıyor ve Almanya’dan gelen turist sayısı 10 yılda 2 milyondan 3 milyona yükselmiş durumda, ikinci sırada Rusya yer alıyor ve Rusya’dan gelen turist sayısında da bu yıl yüzde 15 artış söz konusu. Türkiye’ye gelen Rus turistlerin yüzde 78’i Antalya’ya konaklıyor. Bu arada İskandinav ülkelerinden gelen turist sayısında da yüzde 8’lik bir artış var.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu