Cuma , Haziran 22 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Amazon Ormanlarının Karbon Döngüsüne Katkısı Anlaşıldı

Amazon Ormanlarının Karbon Döngüsüne Katkısı AnlaşıldıamazonOrmanlar karbondioksiti soğurarak insan kaynaklı etkinliklerin neden olduğu kirlilik ve küresel ısınma sorununun çözümüne katkıda bulunuyor. Ancak ağaçlar öldüklerinde çürürken atmosfere tekrar karbondioksit salıyor. Nature Communications dergisinde yayımlanan çalışma Amazondaki ormanların yaydığından daha fazla miktarda karbondioksiti soğurarak atmosferden uzaklaştırdığını gösteriyor.
Amazon ormanlarının soğurduğu ve saldığı karbon miktarlarının karşılaştırması bugüne kadar bölgedeki küçük ağaç grupları incelenerek yapılıyordu. Bu araştırmalar ormanların soğurduğu karbon miktarının saldığından fazla olduğunu gösterse de, bilim dünyasında küçük bir bölgeye ait sonuçların bütün bir Amazon bölgesini yansıtıp yansıtamayacağı tartışma konusu oluyordu.

Bu çalışmada ağaç ölümlerinin karbon miktarı üzerindeki etkisini belirlemek isteyen araştırmacılar uydulardan ve hava araçlarından da yararlanarak ölü ağaçlan tespit etmeyi başardı. Bu amaçla devrilen ağaçların neden olduğu boşluklar ve renk değişimleri incelendi ve Amazondaki ağaçlarm her yıl atmosfere yaklaşık 2 milyar ton karbon saldığı belirlendi. Ancak sonuçlar karbondioksit soğurarak büyüyen ağaçlardaki biyokütle artışının karbon şahmından fazla olduğunu gösteriyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Güvenlikte İnovasyon İçin Kolları Sıvıyorlar

“Yalnızca güvenlikçiden değil, temizlikçiden, çaycıdan bile etkili güvenlik çözümleri bekliyoruz” Tüm sektörlere yön veren teknolojik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.