Şirket Haberleri

Altının depolanması ve güvenle taşınması

LoomisABD’de 150 yıl önce altın çıkaran firma ve şahıslara hizmet veren Loomis, altın ithalatında rekor kıran Türkiye’de de altının depolanması ve güvenle taşınması konusunda iddialı. İstanbul’da 30 ton kapasiteli bir altın antreposu kuracaklarını belirten Loomis Türkiye CEO’u Sarp Tarhanacı, “İstanbul altın ticaretinde Dubai, Londra ve Zürih gibi bir merkez olabilir” diyor.

Türkiye’de son yıllarda giderek artan altın ticareti, değerli malların tescili, depolanması ve taşınması konusunda yeni bir ticari faaliyet alanı yarattı. Bu alanda hizmet veren ilk firma ise 150 yıl önce ABO’deki ‘Altına Hücum’ döneminde temelleri atılan Loomis oldu. 2013 yılında gelmiş geçmiş en yüksek altın ithalat rakamına ulaşan Türkiye’de gümrüklü antrepo hizmeti vermeye başlayan Loomis, altın ithalatında ulaşım süresini, 1 haftadan 3 saate düşürüyor. İstanbul’un altın ticaretinde Dubai, Londra ve Zürih gibi bir merkez olabileceğini belirten Loomis Türkiye CEO’u Sarp Tarhanacı, bu amaçla İstanbul’a 30 ton altın depolama kapasitesine sahip bir antrepo kuracaklarını söylüyor.


Para ve değerli eşya taşıma hizmetinde yenilikçi çözümler sunan Loomis, dünyanın bu sektördeki lider firmaları arasında yer alıyor. Loomis 15 ülkede 370 şube ve 20 binin üzerinde çalışan ile hizmet veriyor. Her gün 8 milyar Euro değerinde nakit işleyen ve nakleden şirket, üç yıl önce Erk Armored Güvenlik Hizmetleri A.Ş.’yi satın alarak Türkiye pazarına giriş yaptı. Loomis, Nakit Taşıma Hizmetleri (CIT) kapsamında TCMB para çekme/yatırma, güvenli altın taşımacılığı, şubeler arası nakit ve değerli kargo transferi, ATM nakit ikmal ve bakım, mağaza ve perakende zincirleri tahsilatı ve ithal edilen altınların İstanbul Altın Borsası’nda tescil edilmesine yönelik çözümler üretiyor.

Yastık altında 3 bin ton altın var

Türkiye’nin hala gelişmekte olan son derece önemli bir pazar olduğunu ifade eden Loomis Türkiye CEO’su Sarp Tarhanacı, “Bu noktada Loomis’in Türkiye pazarında yer alarak global konumunu güçlendirmeye yönelmesinin son derece doğru bir karar olduğu, 1-2 yıl gibi kısa bir süre içerisinde kendini net bir şekilde ortaya koydu” diyor. Loomis’in tüm dünyada uluslararası standartlarda güvenlik önlemleri ve prosedürleri uygulayarak zırhlı araçlar ve silahlı güvenlik personelleri ile taşımaları gerçekleştirmekte ve müşterilerinin yüksek taşıma risklerini en aza indirerek işlerinin sürekliliğini sağladığını kaydeden Tarhanacı, Türkiye pazarının bu noktada Loomis gibi firmalar için büyük bir çeşitlilik ve verimlilik arz ettiğinin altını çiziyor.Merkez Bankası verilerine göre Türkiye’nin altın varlığının 2013’ün üçüncü çeyreğinde 490 tonu aştığına işaret eden Tarhanacı, “Yastık altın tutulan altınların miktarı ise bu rakamın çok daha üstünde. Net bir rakam vermek oldukça güç ancak tahminimiz Türkiye’de yastık altında 3bin tonun üzerinde altın mevcut” diye konuşuyor.

‘Altına hücum’ sırasında kuruldu

Para, altın ve değerli kargo taşımacılığı şirketi olan Loomis’in temelleri 1852’de Kaliforniya’daki ’Altma Hücum’ sırasında Wells Fargo şirketinin kurulmasıyla atıldı. Birkaç yıl sonra WeUs Fargo, Amerika’nın batı ve doğu sahilleri arasında taşımacılık yapan bir şirket olan Pony Express’in batı sahillerindeki operasyonlarım devraldı ve sonrasında da şirketin kurucusu ve isim babası Lee Loomis, 1905’te Cleary Greek Commerical Company’i kurdu. Loomis, köpeklerin çektiği kızaklarla Alaskalı madencilere günlük ihtiyaçlarını ulaştırdı ve götürdüğü malların karşılığım altın olarak aldı. Bundan tam 20 yıl sonra Loomis Zırhlı Araba Servisl’ni kurdu. Toplam 800 bin dolar maliyetle ilk defa özel olarak yapılmış zırhlı ve güvenlikli ulaştırma servisini faaliyete geçirdi. Loomis ailesi 1979’da şirketi satmaya karar verdi. Birkaç kez el değiştiren şirket 1990’larda Wells Fargo tarafından satm alınıp, ismi Loomis, Fargo & Co olarak değiştirildi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu