Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Altın Fiyatları Düşermi Çıkarmı?

Altın, geçen yıl yaşanan sert düşüşlerden sonra bu yıla hızlı başlayıp ilk iki ayın sonunda en çok kazandıranlardan oldu. Ancak beklentiler de, fiyat da rüzgar gülü gibi yön değiştiriyor.

kulce altinAİtin fiyatları 2013’te ons başına bin 700’lü seviyelerden bin 200 dolar seviyesine geriledi. Ulus-bankalarm 2014 beklentileri de olumsuzdu, az sayıda “boğa” ise bir patlama bekliyordu. Altın yıla iyi başladı. Şubat ortasında bin 300 doları geçti, mart ortasında da bin 390 dolara ulaştı. Bu, yüzde 15’lik bir primi geçeceği beklentilerini güçlendirdi ama Fed’in “faiz artırımları yakınlaşıyor” açıklaması altında yeniden satışları getirdi.

Geçen yıl altında satışların hızlanmasında Goldman Sachs’ın raporu önemli bir rol oynamıştı. Goldman, son raporunda, altında ayı piyasasının yakın olduğunu ve fiyatların bin 50 dolara kadar düşeceğini savundu. Goldman Sachs Emtia Araştırma Müdürü Jeff Currie’nin hazırladığı raporda, 2014’ün ilk üç ayında altındaki yükselişin, ABD’de kötü hava koşullarına dayalı ekonomik yavaşlama, Çin’deki kredi balonuyla ilgili endişeler ve Ukrayna’daki olayların yarattığı gerginlikten kaynaklandığını belirtti.


Goldman’a göre nisan ve mayıs ayında açıklanacak veriler Fed’in şahin mesajını doğrulayacak, Çin’deki kredi balonu ABD ekonomisine hasar verecek boyutta değil ve Ukrayna cephesinde daha fazla kötüleşme olmayacak. Currie, gerginliğin artmaması halinde altının düşüş trendine geri döneceğini savunuyor. İyimser bir senaryo bu.

Bununla birlikte altın 25 Mart’ta bin 300 dolara doğru geriledi. Bu sert düşüşün Goldman Sachs’m raporundan hemen sonra gelmesi 2014 rallisinin tersine döndüğü yorumlarını güçlendirdi.

Bazı analistlere göre varlık alımlarının durdurulması ve faiz oranlarının yükselmeye başlaması altın için parlak bir gelecek vaat etmiyor. RBC Wealt Management’tan George Gero, “Fed toplantısı altın fiyatlarına tam anlamıyla belirsizlik enjekte etti” diyor.

Altının mart ayındaki hızlı yükselişi de ağırlıklı olarak Ukrayna’daki olaylar ve Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesiyle artan jeopolitik tansiyona bağlanıyor. Buna karşın kimi uzmanlar, altının “güvenli sığmak” özelliğini kaybettiğini savunuyor. Archer Financial Services’tan Adam Klopfenstein, “Yatırımcılar altın tutmak için kendilerine neden aramaya başladılar” derken Future Path Trading’ten Frank Lesh ise “Altındaki endişe primi hızla uzaklaşıyor, piyasa şimdi kendini faiz artırımı senaryosuna uyarlamaya başladı” diye konuşuyor.Londra Altın Borsası’nm piyasa yapıcılarından Fransız bankası Societe Generale de değerli maden konusunda ayı piyasası görüşünde olmayı sürdüreceğini açıkladı. Bankanın 2014 için ortalama altın fiyatı tahmini bin 135 – bin 180 dolar aralığında, 2015 için ise bin 75 – bin 100 dolar seviyesini tahmin ediyor. Societe General’in değerli madenler uzmanı Robin Bhar, “Fed ekonomiyi hızlandırma politikasını yavaşlatırsa ve güçlü bir ekonomik canlanma başlar, faiz oranları artarsa altın bundan olumsuz etkilenir” diye konuşuyor.

Alman Commerzbank’m son raporunda ise yatırımcılar arasında altına dramatik bir dönüş yaşanacağı, altın fiyatlarının yıl sonunda bin 400 dolardan kapanacağı vurgulanıyor. Alman bankası özellikle Ukrayna ve Kırım’daki tansiyonun kötüleşmesinin yanında endüstriyel talepteki geri dönüşün ve borsa yatırım fonlarının alımlarımn da altın talebini diri tutacağı görüşünde.

Japon Nomura Securities de 2014 fiyat tahminini bin 335 dolara çıkardı. Daha önceki tahmin bin 138 dolardı. Nomura altın uzmanı Tyler Broda, “Geçen yıl yatırımcıların altından kaçması fiyatları aşağı çekmişti ancak 2014’te yatırım fonlarının geri dönmesini ve makro ekonomik iklimin de yükselişe yardımcı olmasını bekliyoruz” diyor.

Dünyanın en büyük altın fonu SPDR Gold Trust’m ocak ayından bu yana altın portföyünün 15 ton arttığını açıklaması, önde gelen kurumsal yatırımcıların piyasaya tekrar döndüğü şeklinde yorumlanıyor.

LEVENT GÜRSESBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu