Haberler

Alman Hastanesi’nde tahliye şoku yaşanıyor

Bir süredir maddi sıkıntılarıyla gündemde olan Alman Hastanesi’nde şimdi de tahliye şoku yaşnıyor. Hastanenin mülk sahibi İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı (İELEV) tarafmdan açdan dava sonucunda mahkeme tahliye kararı aldı. Bu karar sonrasmda hastanenin, ‘Alman Hastanesi’ adıyla önümüzdeki dönemde başka bir gruba kiralanabilmesinin yolu da açıldı.

Alman Hastanesi

İstanbul Taksim’de 18 bin metrekare kapalı alanı ile 1852 yılından bu yana hizmet veren Alman Hastanesi’nde tahliye şoku yaşanıyor. Universal Grup’un kurucu ortağı Azmi Ofluoğlu ve yabancı ortakları tarafından işletilen hastane, yaşanan mali kriz nedeniyle bir süreden bu yana faaliyet gösterdiği binanın kirasını ödeyemiyor-du. Alman Hastanesi’nin mülkünün ve isim hakkının sahibi olan İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı (İELEV) binanın tahliye edilmesi için açtığı davayı kazandı. Hastanenin kirasıyla İstanbul Erkek Lisesi’ni finanse eden ÎE-LEV, bu kararla birlikte Universal Grup’u binadan çıkarmanın yanı sıra hastaneyi ‘Alman Hastanesi’ adıyla başka bir yatırımcıya kiralamanın yolunu da açmış oldu.

KAPISINA KİLİT VURULMUŞTU

Universal Grup’ta kurucu ortak Azmi Ofluoğlu ve yabancı ortaklar arasında yaşanan sahiplik kavgası ve maddi sıkıntılar sonunda grubun amiral gemisi olan Alman Hastanesi, eylül ayının başında bir aylığına kapılannı kapatmak zorunda kalmıştı. Yaşanan sıkıntılar nedeniyle acil ve çocuk poliklinikleri dışında polikliniklerinin büyük çoğunluğu bir süredir kapalı olan Alman Hastanesi’nin bağlı olduğu Universal Grup, yaklaşık iki yıldır ödenmeyen maaşlar ve çalışan eylemleriyle de gündemde bulunuyor.

Tahliye karanyla ilgili aradığımız Universal Grup CEO’su Esat Erkuş, telefonlarımıza cevap vermezken, hastanenin akıbeti konusunda gruptan bir yanıt alamadık.Universal Taksim Alman Hastanesi, 289 yatak kapasitesi, 7 ameliyathane, 5 cerrahi yoğun bakım odası, 4 koroner anjiyo yoğun bakım odası, 5 açık kalp yoğun bakım odası ve 13 yeni doğan ve çocuk yoğun bakım odası ile uzun yıllar hizmet vermişti. Universal Grup, son olarak bu yılın temmuz ayında satıldığı iddialanyla da gündeme gelmişti. Grubun kurucu ortağı Azmi Ofluoğlu Universal’i İzmirli işadamı Cemal Özcan’a sattığını açıklamış ancak grubun yabancı ortaklan Azmi Ofluoğlu’nun sadece binde 2 hissesi bulunduğu iddiasıyla bu satışa karşı çıkmıştı.

162 YILLIK GEÇMİŞE SAHİP

İstanbul’un en eski hastanelerinden biri olan Alman Hastanesi’nin geçmişi 1852’ye kadar gidiyor. Taksim’deki arazi Osmanlı Devleti tarafından Alman imparatorluğu’na hastane yapılması için devredilmişti, ilk yıllar sadece Almanların, daha sonra da azınlıkların kullandığı hastane, 1900’lü yılların ortalarından itibaren Türkler tarafından da kullanılmaya başladı. 1973 yılına kadar Alman başhekimler tarafından yönetilen hastanedeki yönetim bu tarihten sonra Türklere geçti. Universal Grup ise hastaneyi 1992 yılında aldı, 1995 yılına kadar da tamamen yeniledi. Hastanenin mülkü 1990’lı yıllarda Almanya tarafından gelir kaynağı olması için İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı’na (İELEV) devredilmişti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu