Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Alınabilecek Yıl Sonu Hisseleri

Yaklaşık üç hafta sonra 2015’e ‘merhaba’ diyeceğiz. Analistlere göre yeni yıla endekste 90 bin seviyeleriyle girebiliriz. BlST’te beklenen yılsonu rallisinden yararlanmak isteyenler içinse bilançosu ve beklentisi güçlü, teknik olarak ucuz hisselerden seçim yapılması öneriliyor…


2014 un bitmesine çok az bir zamanın kaldığı bu günlerde Borsa İstanbul’da yaşanan bayram havası ise de-vam ediyor. BIST-100 endeksi 86 binin üzerine çıkarak bu seviyedeki yerini sağ lamlaştırmaya çalışıyor. Evet, yılın sonuna yaklaşırken Borsa İstanbul’da görülen yükseliş borsacılar için çok sürpriz değil. Hemen her yıl yaşandığı için ‘Noel Baba rallisi’ olarak da tanımlanan yılsonunu yükselişle kapatma klasiği büyük olasılıkla bu yıl da gerçekleşecek.

Peki nedir bu Noel Baba rallisi? Piyasaların yeni yıl için yükseliş beklentisiyle risk iştahlarındaki artış sermaye piyasalarındaki varlıkların değerlenmesi de beraberinde getiriyor. Bu durum analistlere göre, Noel Baba rallisinin temel özelliklerinden. Bu rallide yılsonuna ilişkin muhasebe ve vergi işlemlerinin de önemli bir payı olduğu ifade ediliyor. Şirketlerin yılsonu bilançolarının daha güçlü geleceğine yönelik beklentiler de ralliyi destekleyen etkenlerden. Analistler, yükselişlerde dünyadaki büyük fonların yılsonu hedeflerini tutturmak için alışa geçmesinin de etkili olduğu konusunda hemfikir. Yeni fonların ahşa geçmesiyle borsaların yükseldiği ve fonların daha fazla kar yazdığı belirtiliyor. Nitekim, Borsa İstanbul’da da BIST-100 en son 28 Kasım tarihinde 87 bin seviyesini görerek 90 bin sınırını zorlamaya başladı.

ralli hisse

Tabii borsada yılsonu rallisinin etkili olabilmesi için yükselişi destekleyecek makroekonomik faktörlerin de (faiz ve doların seviyesi) yakından takip edildiğini belirtelim. Yılsonu rallisi kapsamında BIST-100 endeksinin 87 bin üzerinde tutunması halinde 89 bin ve ardından 90 bin psikolojik seviyesinin görülebileceği tahmin ediliyor.

Bu son yükselişte bazı şirketlerin diğerlerinden performans bakımından ayrıştığını hatırlatan analistler, bu ralliden yararlanmak istenenlerin hisse bazında seçici davranmalarını tavsiye ediyor. Analistlerin önerisi, yatırımcıların bu dönemde temeli iyi ancak performans olarak daha aşağıda kalmış hisselerden seçim yapmaları yönünde.

“YATIRIMCILAR SEÇİCİ DAVRANMALI”

BIST-100 endeksinin 82 bin seviyesini geçtikten sonra 87 bini gördüğünü hatırlatan Meksa Yatırım Menkul Değerler Analisti Barkın Yalçın, “Borsadaki değerlemelere baktığımızda piyasanın fiyat /kazanç oranı 10.45 seviyesindeyken ortalamaların ise 10.65 olduğu görülüyor. Dolayısıyla endeksin bu seviyelerde konsolide olabileceğini düşünüyorum” diyor. Yalçın, ABD’den gelen iyi verilerden sonra petroldeki yükseliş ve dolardaki değer kazancının borsada kar satışlarına yol açabileceğinden endişeli. Yalçın’a göre, yılbaşına doğru endeks 84 bin 500-87 bin 500 arasında olabilir.

2015’e kadarki kısa sürede genel olarak yatay bir piyasa bekleyen Yalçın, yatırımcılara bu dönemde biraz daha seçici davranarak portföy oluşturmalarını öneriyor. Yalçın, seçimlerde temeli iyi, ancak performansı düşük hisselerin teknik olarak önemli destek ve direnç noktalarına bakılmasını tavsiye ediyor.

“90 BİN SEVİYESİ GÖRÜLEBİLİR”

Işık FX Araştırma Uzmanı Gizmen Nalbandı ise, BIST’te 87 binlerden gelen alımlarla 90 bin seviyesinin görülebileceğini düşünüyor. Nalbantlı’ya göre, ancak bu seviye son dönemde önemli psikolojik direnç haline geldiğinden yıl kapanışı 89 bin seviyelerinde gerçekleşebilir. Dünyada önde gelen merkez bankaları tarafından izlenen parasal genişleme politikalarının borsalarm yükselişindeki en önemli neden olduğunu belirten Nalbantlı, endekste 89 bin hedefini şu nedenlerle olası görüyor:

“Japonya’nın açıkladığı 726 milyar dolarlık yeni teşvik planından sonra Çin’den gelen faiz indirimi piyasalarda doping etkisi yarattı. Yurtiçinde de bunu destekleyen çok önemli veriler var. Petrol fiyatlarındaki düşüşe bağlı olarak cari açığımız azaldı. İhracattaki dikkat çekici artış ve dış ticaret dengesindeki düşüş de önemli. Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası enflasyon hedefi için sıkı duruşun devam edeceğini açıkladı. Faizler ise yüzde 7.50’lere gerilerken, kurun 2.22 TL’lerin altında kalması borsadaki yükseliş için önemli katalizörlerden.”

Borsadaki yükselişleri, her zaman olduğu gibi endekste ağırlığı en yüksek olan bankaların desteklediğini hatırlatan Nalbantlı, ancak holding ve sanayi şirketlerinin de yükselişten nasibini aldığım söylüyor. “Petroldeki düşüşten pozitif etkilenen havayolu şirketlerini de unutmamak gerekir” diyen Gizmen Nalbantlı, bu dönemde hisse seçimine yönelik şu önerilerde bulunuyor:

“Yatırımcılar hisse seçerken şirketin satış gelirleri ile yükselen kar rakamları ve kar marjlarını dikkatle izle-, meli. Yukarı ivmeyi devam ettiren şirketlere yatırım yapılmalı. 2015 yılında yabancı para geliri yüksek olan sanayi şirketlerine ve petrol fiyatlarının düşüşüyle yüksek kar rakamlarına ulaşma potansiyeli olan havayolu şirketlerine yatırım yapılabilir. Uzun vadeli düşünen yatırımcılar mali tablolara, kısa vadeli düşünenler ise teknik seviyelere bakarak pozisyon alabilir.”

“BİRAZ SATIŞ GÖREBİLİRİZ”

Yılsonuna kadar Borsa İstanbul’da 84 bin 500 seviyesinin önemli olacağını ifade eden ALB Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Eda Önder de borsada yükselişi destekleyen temel faktörlerin enflasyon ve cari açık verileri olduğunu söylüyor. Borsada yükselişin devamının görülmesi için BIST-100 endeksinin kısa vadede 84 bin ” lıcı olması gerektiğini söyleyen Önder, “84 bin 500 üzerinde 87 bin ve 89 binler direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Ancak 84 bin 500 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda bir miktar satış baskısı görebiliriz. Bir süredir yurtiçindeki iyimser seyrin devam ettiğini ancak global bazda FED’in faiz artırımı endişesi olduğunu hatırlatan Önder, “FED cephesinden faiz artırımına ilişkin gelebilecek sinyaller bor-saların seyrini zayıflayabilir. Bu da endekste 80 binlerin aşağı yönlü kırılarak 77 binlerin gündeme gelmesine neden olabilir. 80 bin seviyesi orta vadede yükseliş seyrinin devamı için önemli” diyor.

“PORTFÖYLER ÇEŞİTLENDİRİLMELİ”

Önder, Borsa İstanbul’da yükselişi destekleyecek sektörleri ise şöyle sıralıyor: “Sanayi sektöründe yer alan şirketler, 2014 yılı üçüncü çeyreğinde açıkladıkları güçlü mali tablolar ve temettü verimi beklentileri ile öne çıkıyor. Sanayi şirketlerinin ardından bankalar yükselişe öncülük edecek. Yatırımcılar yılsonuna yaklaşırken portföylerinde bulunduracakları hisselerde, mali tablolarında görülen performanslara Öte yandan yatırım yapacakları şirketin bir hikayesi verimi, kapasite kullanım oranlarında artış, yeni ya-almması vb.) göz önünde bulundurmalılar. Riskle-k adına da portföylerinde çeşitlendirmeye gitmeli-riskten kaçınmak, hem de sermaye piyasalarında rol almak adına VİOP tarafında hedge edip, portföylerinin bir bölümünü hisseler, bir bölümünü sabit getirili menkul kıymetler olarak çeşitlendirmeye gidebilirler. Yatırımcıların kendilerini güvende hissedebilmeleri için bir kısım nakit bulundurmaları da faydalı olabilir.”Kütahya Porselen: Porselen ve ambalaj olmak üzere iki ayrı sektörde faaliyet gösteriyor.

Şirketin satış gelirleri çeyreklik bazda yüzde 19 azalmış olsa da, geçen yılın eş döneminde yüzde 35 arttı. Şirketin rasyoları ise oldukça dikkat çekici. Borç/öz kaynak oranı geçen yılın aynı döneminde yüzde 44 iken, bu yıl 29’a düştü. Brüt kar marjı ise yüzde 27’den 33’e çıktı. Şirketin fiyat/kazanç oranı 2.7 ile oldukça düşük çıkıyor. Sektör ortalamasının 6.8 olduğunu düşünürsek Kütahya Porselen hisselerinin oldukça iskontolu işlem gördüğünü söyleyebiliriz. Piyasa değeri/defter değeri de 0.7 ile iskontolu işlem gördüğünü teyit ediyor. Şirket, alternatif hammadde arayışları ile hammadde tedarikçilerini çeşitlendirmesinin yanı sıra hammaddeye bağlı olarak masse ve sır maliyetlerinde tasarruf sağladı. Maliyet düşüşüne paralel olarak karlılığında artış bekliyoruz. Kütahya Porselen hisseleri için 4.72 TL hedef fiyatla yüzde 34 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Trakya Cam: Yılın üçüncü çeyreğinde 48 milyon 300 bin TL kar açıklayarak çeyreklik bazda karını yüzde 18 oranında artırdı. 2013’ün dokuz aylık döneminde 997 milyon 600 bin TL olan konsolide satış gelirleri ise 2014’ün eş döneminde yüzde 45 artarak 1 milyar 448 milyon TL’ye yükseldi. Faaliyet karı bir önceki çeyreğe göre yüzde 11 arttı. Brüt kar marjı ise yüzde 28’den 29’a çıktı. 2014 yılında güçlü olan inşaat ve Trakya cam 5eyaz eşya sektörünün 2015’te de devam edeceğini düşünüyoruz. 2015’te de cam talebinin pozitif etkilenmesini bekliyoruz. Trakya Cam hisseleri için 3.52 TL hedef fiyatla yüzde 13 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Karsan: Bu yılın dokuz aylık döneminde satışları 2013 yılının eş dönemine göre yüzde 67.9 geriledi. Bunun etkisiyle şirket söz konusu dönemde 42 milyon 900 bin TL zarar açıkladı. Karsan, 2013 sonunda Peugeot Citroen Grubu ile sözleşmesi sona erdikten sonra 2014 yılını kötü geçirerek yeni anlaşmalara imza attı. Hyundai’nin yeni geliştirilen H350 modelinin tüm Avrupa pazarları için “üretim ve tedarik” anlaşmasını imzaladı. Üretim başlangıcı 2014 sonu olarak belirlenen yeni modelden ilk yedi yılda toplam 200 bin adedin üzerinde bir üretim gerçekleştirilmesi hedefleniyor. ABD’nin Miami şehri belediyesinin açmış olduğu 300 adet 12 metre sıkıştırılmış doğalgaz yakıtlı otobüs ihalesine 2 Ekim 2014 tarihinde teklif veren şirket, ihalenin sonucunun 2015 yılı ilk yarısında açıklanacağını belirtti. Karsan’da 2014 yılsonunda 2015 beklentilerinin satın alınmaya başlayacağını ve 2015’te yakından izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Karsan hisseleri için 1.7 TL hedef fiyatla yüzde 13 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Bolu Çimento: Satış ve karlılık ivmesi her çeyrekte yükselmeye devam ediyor. Şirketin 2013’ün dokuz aylık döneminde 190 milyon 100 bin TL olan satış gelirleri, 2014’ün eş döneminde B.CMUjjnro yüzde 31 artarak 249 milyon 400 bin TL oldu. 2012 yılında yüzde 12 olan brüt kar marjının 2013’de 33’e, 2014’te ise 40’a çıkması şirketin kar marjlarını olumlu etkiliyor. Özkaynak karlılığı ise yüzde 19’dan 32’ye yükseldi. Son iki senedir çimento sektörünün güçlü olması nedeniyle 2015’in de sektör için olumlu geçeceğini düşünüyoruz. Bolu Çimento hisseleri için 5.30 TL hedef fiyatla yüzde 22 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Halkbank: Bankanın yılın üçüncü çeyreğinde büyük miktardaki takipteki kredisi için karşılık ayırması hisse performansını olumsuz etkiledi. Halkbank hisseleri son üç ayda borsanın yüzde 11.5 altında performans gösterdi. Düşen faiz ortamının Halkbankın net faiz marjları üzerine olumlu etkisi olacağını ve bu negatif etkiyi azaltacağını HALKBANK düşünüyoruz. Bankanın sigorta ve emeklilik bölümlerinin iyi fiyattan satılması, hisse için olumlu olacak. Ayrıca petrol akışı ile ilgili olumlu gelişmeler de hisseyi olumlu etkileyebilir. Halkbank hisseleri için 16.5 TL hedef fiyatla yüzde 10 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Anadolu Efes: Türkiye bira pazarında iyileşme görülüyor. Satış hacimlerinde son iki flrtıSS senedir görülen daralmanın yılın üçüncü çeyreğinde olmadığı dikkat çekiyor. Öte yandan Anadolu Efes hisseleri zayıf finansal sonuçlar, Rusya’daki düşük talep ve geleceğe yönelik satış hacmi beklentilerinin tek haneye indirilmesi ile son üç ayda borsanın yüzde 12.5 altında performans gösterdi. Anadolu Efes hisseleri için 28 TL hedef fiyatla yüzde 10 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Kardemir: Şirketin bu ay içinde 1.25 milyon ton üretim kapasiteli 5 numaralı fırını devreye giriyor. Kardemir böylece 3 milyon tonluk üretim kapasitesine ulaşacak. Şirket genel müdürü son dönemde dünya piyasalarında Çin baskısı nedeniyle s 3 çelik fiyatlarında bir geri gelme olduğunu ancak bundan sonra fiyatların yukarı dönebileceğini belirtti. Son bir ayda endeksin yüzde 20 altında performans gösteren Kardemir hisseleri için 2.30 TL hedef fiyatla yüzde 9 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

İş GYO: Çeşitlendirilmiş ve dengelenmiş portföyü ile iş GYO, faaliyet göstermekte olduğu şirketler arasında dikkat çekiyor. Şirketin 2014 yılı dokuz ay itibariyle 2 milyar 935 milyon TL portföy değeri bulunuyor. Portföyünün yüzde 93.37’si gayrimenkul sektöründe kalan bölüm para ve sermaye piyasaları araçlarında bulunuyor. Gayrimenkul sektöründeki yatırımlarının dağılımına bakıldığında yüzde 38’i ofis, 27’si alışveriş merkezi, l’i otel, 33’ü projeler ve l’i arsa olarak karşımıza çıkıyor. Düzenli kira getirisi bulunan iş GYO, tamamlamış olduğu projelerden de satış geliri elde ediyor. Söz konusu projelere istinaden şirketin 2015 ve 2017 yıllarında bitmesi beklenen ofis, alışveriş merkezi ve konut projeleri bulunuyor. Projeler tamamlandıkça şirkete katma değer yaratması bekleniyor. 2014 yılı dokuz ay itibariyle mali tablolarından görüldüğü gibi yapılan yatırım harcamaları da görüşümüzü destekliyor, iş GYO’nun 2014 yılı dokuz ay itibariyle toplam satış gelirleri yüzde 39 oranında azalarak 197 milyon 202 bin TL oldu. Şirketin satış gelirlerindeki azalışa paralel olarak ilgili dönem içerisinde net dönem karı yüzde 35 oranında düşerek 59 milyon 568 bin TL’ye geriledi, iş GYO’nun gelir tablosu performansı zayıflaşa da mevcut projelere ilişkin katma değer beklentisi, dengeli gelir ve portföy yapısı sayesinde piyasalarda ve ekonomi genelinde görülen dalgalanmalardan daha az etkilenmesi, şirket hisseleri için olumlu görüşümüzü korumamızı sağlıyor, iş GYO hisseleri için 1.45 TL hedef fiyatla yüzde 6 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Tüpraş: 2014 yılının en dikkat çeken sanayi şirketlerinden biri. Şirket yılın sonuna yaklaşırken Türkiye’de tek seferde yapılan en Tiinrac büyük sanayi yatırımı olan 3 milyar dolarlık dev V- lll|lltlO projesini tamamlayarak gündemde yer etti. Test aşamasından başarı ile geçtiği öğrenilen ‘Fuel Oil Dönüşüm’ tesisinin hikayesi oldukça önemli. Mali performans açısından da beğendiğimiz şirket, 2014 yılı dokuz aylık dönemde net dönem karını geçen yılın eş dönemine göre yüzde 15 oranından artırarak 1 milyar 246 milyon TL olarak açıkladı. Önümüzdeki dönemlerde tam kapasiteyle çalışacak olan ve Irak merkezi hükümetinden Ceyhan’a gönderilen petrole talip olduğunu açıklayan Tüpraş için olumlu görüşe sahibiz. Tüpraş hisseleri için 56.41 TL hedef fiyatla yüzde 11 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

T. Şişecam: Ana faaliyet alanları cam ve kimyasal üretimi olan Şişecam, düz cam, cam eşyası, cam ambalaj ve soda üretiminde Türkiye’de pazar lideri olduğu gibi Avrupa’da da en büyük üreticiler arasında yer alıyor. Şirketin satış gelirinin yarısından fazlası, yurtdışı satışlar ve ihracattan kaynaklanıyor. 2014 yılı dokuz ay itibariyle satış gelirleri 2013’ün eş dönemine göre yüzde 19 oranında artış göstererek 5 milyar 87 milyon TL olarak gerçekleşti. Satış gelirlerindeki artışın yanı sıra başarılı maliyet yönetimi ile birlikte şirketin kar maıjlarında da artışlar görülüyor, ilgili dönemde başarılı mali performansın sonucunda net dönem kan yüzde 51 oranında artarak 390 milyon TL oldu. 2014’te Rusya ve PolatlI’da yeni düz cam hatlarını devreye alan şirket, ilgili dönem içerisinde 899 milyon TL tutarında yatırım harcaması yaptı. Söz konusu yatırımların şirketin finansallanna olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. T. Şişecam hisseleri için 3.87 TL hedef fiyatla yüzde 8 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

VakıfBank: Net faiz geliri yılın dokuz aylık döneminde yüzde 8.32 gerileyerek 3 milyar 449 milyon TL oldu, çeyrek bazda ise yüzde 15.00 artarak 1 milyar 250 milyon TL olarak gerçekleşti Bankanın net faiz gelirlerine ilişkin olarak 2014’ün geçen iki çeyrekteki zayıf performansının ardından üçüncü çeyrekte yükselmeye başlaması dikkat çekiyor. Bankanın yılın dokuz ayında finansal türev işlemlerinden gelen zarar sebebiyle ticari karı 2013’ün eş dönemine göre yüzde 14.8 gerileyerek 198 milyon 687 bin TL oldu. Böylece bankanın ticari kardaki negatif etmenleri üçüncü çeyrek dönemde ortadan kaldırdığı görülüyor. VakıfBank’ın net kar kalemi incelendiğinde ise 2014 yılının ilk iki çeyreğinde faiz ve döviz kurlarında görülen yukarı yönlü hareketlerin kar marjlarında yaratmış olduğu baskının üçüncü çeyrekte ortadan kalkmaya başladığı görülüyor. Bankanın net karı, 2014 yılı dokuz ayında yüzde 9.8 azalarak 1 milyar 77 milyon TL oldu. Yılın üçüncü çeyreği bazında bankanın net karı yüzde 53 artarak 385 milyon 281 bin TL’ye ulaştı. VakıfBank hisseleri için 6.00 TL hedef fiyatla yüzde 17 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Banu Kıvcı TOKALI / Halk Yatırım Menkul Değerler Yatırım Danışmanlığı ve Araştırma Direktörü
Yatırım ürünlerinde geniş bir yelpaze oluşturulmalı

Dünyada para politikası desteğinin sağlanmasında proaktif davranmada yeterli güvenin oluşturulamaması ve net bir yön sunmada başarılı olunamaması, risk algılamasında bozulmalara neden olabilir.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün yüksek volatiliteyle [oynaklık) gerçekleşiyor olması ve belli seviyelerde istikrar kazanma eğiliminin henüz oluşmamış olması, genelde küresel ve özelde de gelişen ekonomilerin orta vadeli görünümlerine yönelik riskleri gündeme getirebilir. Ayrıca düşen emtia fiyatları, zayıf görünümlü gelişmiş ekonomiler için deflasyonist endişelerin artması; enerji sektörü üretiminde ön planda olan ekonomilerin kamu ve dış dengelerinde risklerin oluşması; emtia fiyatlarında kalıcı aşağı yönlü bir trend oluşması durumunda bunun gelişen ülkelere yönelik sermaye hareketlerinde dalgalanmalara neden olması; petrol üreticilerinin gelirlerindeki düşüşle sermaye piyasalarına yönelik fon kaynağının azalış göstermesi gibi riskler sayılabilir.

Küresel risk algılamasında volatilitenin yüksek kalacağı 2015 yılında, küresel temalarımızı “güçlü dolar, düşen emtia fiyatları ve kıymetli metallerde ayrışma”; içeride ise “güvenli sektörler” olarak belirliyoruz. Volatilitenin yüksek kalacağı ve doğru zamanlama yapmanın daha da zorlaşacağı önümüzdeki dönemde, orta vadeli makro öngörülerin ve yatırım ürünlerinde çeşitlendirme yaparak geniş yelpaze oluşturmanın önemi daha da artacak.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu