Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Alınabilecek Hisseler ve Analizleri

2015’e bir ay kala BIST-100 endeksi 86 bini aştı. Endeksin genel seçimlere kadar dalgalı da olsa yukarı yönlü bir trend izleyeceğini öngören analistler 90 binlerin görülebileceğini düşünüyor. Bu yükselişten yararlanmak isteyenler için alıma uygun 12 hisse belirlendi…


2014 yılının bitmesine sadece bir ay kaldı. Bu dönem genel olarak borsaların iyimser seyrettiği bir dönem olarak bilinir. Nitekim BIST-100 endeksi geçen haftayı 86 bin 168 puandan kapadı. Kısacası BIST’in yılın son çeyreğini olumlu bir hava da geçirdiğini söylemek çok yanlış olmaz.

Avrupa Merkez Bankasfmn (ECB) bilanço genişletmesi, Japon Merkez Bankası’mn parasal genişlemeyi artırması ve Çin Merkez Bankası’nın faiz indirmesi diğer borsalar gibi BIST’e de olumlu yansıdı.

Büyük merkez bankalarının bu politikası zaten küresel enflasyon beklentilerinin düşük olduğu dönemde tahvil faizlerini aşağı yönlü etkilerken borsaları da olumlu yönde yansıyor.

Yurtiçinde ise ılımlı büyümeyle birlikte enflasyon ve cari açıktaki gerileme beklentisinin özellikle geçen üç hafta içinde BIST-100 endeksine adeta doping etkidi yaptığı görüldü.

alinabilecek hisseler

Bundan sonraki süreçte Türkiye’de geçmiş dönemlere nazaran daha düşük bir büyüme beklense de, enflasyon ve cari açıkta görülecek gerileme borsanm da seyrinde etkili olacak unsurlar arasında görülüyor. Piyasada özellikle enflasyon verilerinin önemli olacağını ifade eden analistlere göre bu alandaki gerileme borsadaki iyimser sürecin devamı için oldukça önemli.

Analistler olası dalgalanmalara rağmen 2015 yılı genel seçimlerinin yapılmasının ardından endeksin 90 bin seviyelerini görebileceğini düşünüyor. Seçime kadar pozisyon almak isteyen yatırımcılara ise biraz daha orta vadeli düşünmeleri, gerileyen faiz ve petrol fiyatlarının da etkisiyle öne çıkan belli başlı hisseleri değerlendirmeleri öneriliyor.

“ENDEKS 90 BİNİ GÖREBİLİR”

ABD’nin uyguladığı politikanın sonlanma olasılığına dikkat çeken Destek Menkul Değerler Finansal Analisti Adnan Çekçen, “Bu durum bizim gibi özel sektör borcu yüksek olan gelişmekte olan ülke borsalarının zorlanması anlamına gelir” diyor. ABD ekonomisindeki toparlanmaya bağlı olarak yapılacak bir faiz artışının 2015’in ilk yarısında piyasalarda dalgalanma yaratacağını öngören Çekçen’e göre, FED tarafından gelecek olası bir faiz artırımı, dolar/TL paritesinde yukarı, borsada ise aşağı yönlü çekilmelere neden olabilir.

Çekçen, şu değerlendirmeyi yapıyor: “Tabii bu senaryo, FED’in faiz artırımını 2015 yılının ilk yarısında gerçekleştirmesi durumda işleyebilir. Çünkü artan faiz artırımının etkisi yavaş yavaş azalır. Ancak seçimler öncesinde genel olarak düşüşler yaşayan Borsa İstanbul, seçim sonrasında -çıkan sonuç ne olursa olsun- yeni beklentilere bağlı olarak yükselişe geçecektir.”

2015 yılında Borsa İstanbul’ da yüksek volatilite bekleyen Çekçen, yılın ilk yarısında endeksin ilk etapta 68 bine kadar geri çekilebileceğini ancak seçimlerden sonra tekrar yükselerek 90 binlere kadar çıkabileceğini düşünüyor. Çekcen yatırımcılara bu konjonktürde biraz daha orta vadeli düşünerek düşen faiz ve petrol fiyatlarının da etkisiyle öne çıkan belli başlı hisselerde pozisyon almalarını öneriyor.

“YÜKSELİŞ ONAYLANDI”

İntegral Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Beste Naz Sül-lü’ye göre, endeks 82 bin seviyesini aşarak uzun vadeli düşüş trendini kırdı; hatta yükseliş trendini onayladı. Tahvil faizlerinin gerilemesi ve dolar kurunun eski gücünü yitirmesiyle de yükselişin destek bulduğunu ifade etti.

Borsada mevcut trendin yukarı yönlü olmakla beraber yükselişin devamı için BIST-100 endeksinin 84 bin 500 üzerinde kalması gerektiğini söyleyen ALB Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Arda Coşar, “Bu seviyenin üzerinde kalınması durumunda yukarı yönlü hareket devam edebilir.Ancak orta vadede yukarı yönlü trendin devamı için endeksin 80 bin üzerinde kalıcı olması gerekiyor. Çünkü bu seviyenin özellikle veri akışı ile beraber aşağı yönlü kırılması durumunda endekste ilk etapta 77 bin hedefli satış baskısı görülebilir. Bu açıdan piyasalarda yaşanabilecek volati-litelere karşı dikkatli olunmalı” diyor.

■ Alarko Carrier: 2014 yılında yeni nesil klimalar, ısıtma ve soğutma cihazları piyasaya süren şirket, satışlarının artmasını öngörüyor. Bu durum orta ve uzun vadede şirketin hisse fiyatı için olumlu olabilir. Satışlarında yerli üretim ve ithalatın oranı yüzde 50-50 dengeli olarak dağılan Alarko Carrier’in mali ve likit durumu oldukça sağlıklı. Emsallerine göre iskontolu olan Alarko Carrier hisseleri için 44 TL hedef fiyatla yüzde 30 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

■ Sabancı Holding: Yılın ilk çeyreğinde faiz ve döviz kurlarında görülen dalgalanma, yılın ilk yarısında bankacılık sektörü karlarını olumsuz etkiledi. Banka karlılıklarındaki azalışların Sabancı Holding’e yansıması ise finans sektörü gelirlerinin azalması yönünde oldu.Holdingin portföyünde bankacılığının ağırlığının [yüzde 46] yüksek il oluşu 2014 yılının ilk yarısında karını olumsuz etkilerken yılın üçüncü çeyreğinde banka karlarının tekrar toparlanmaya başlaması holding için olumlu. 2014 yılı dokuz aylık dönemde brüt karı geçen seneye göre yaklaşık yüzde 4 oranında artarak 7 milyar 298 milyon TL’ye ulaştı. Sabancı Holding hisseleri için 12.01 TL hedef fiyatla yüzde 15.00 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

■ Emlak Konut: 2014 yılında faizlerin 2013‘e göre yüksek olması ve yaşanan siyasi tansiyon nedeniyle yılın ilk yedi ayında konut satışları geriledi ve şirketin satışları da bu durumdan olumsuz etkilendi. Türkiye genelinde konut satışlarının detayına bakıldığında ağustos ayı itibariyle konut satışlarının toparlanma eğilimi içine girdiğini ve aylık bazda 2013 yılı üzerine çıktığını görüyoruz. Ayrıca son dönemde enflasyon beklentilerinde görülen gerileme tahvil faizlerinin gerilemesine katkı sağladı. Durumun konut kredi faizlerine yansıması durumunda sektör açısından olumlu olacağı söylenebilir. Ayrıca şirket hisseleri emsallerine göre iskontolu. Emlak Konut hisseleri için 3.16 TL hedef fiyatla yüzde 13 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

■ İş Bankası: Son dönemde en iyi bilançoyu açıklayan bankalardan biri. Bankanın 2014 yılı karının, 2013 yılını yakalayacağını ya da bir miktar üzerinde gerçekleşeceğini düşünüyoruz, iş Bankası hisselerinin piyasa çarpanlarına bakıldığında ise hem yurtiçi, hem de yurtdışı emsallerine göre iskontolu olduğunu görüyoruz. İş Bankası hisseleri için hedef fiyatımız 6.12 TL.

■ Aselsan: Son dönemde açıkladığı bilanço rakamlarının da etkisiyle şirket hisselerinde alıcılı seyrin devamını bekleyebiliriz. Ayrıca yakın zamanda IBM ile yapılan radar sistemi ve elektrikli araçların pil ömrünü uzatan yeni bir çalışma da proje kapsamında. Tüm bu gelişmeler, üretim aşamasına geçilmesi ile şirketin hisse değerini pozitif etkileyebilir. Teknik açıdan Aselsan hisseleri için ilk etapta 11.60 TL, ardından 12.20 TL hedef fiyat olarak değerlendirilebilir. Aselsan hisseleri için kısa vadede 12.20 TL hedef fiyatla yüzde 6 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

■ THY: Küresel anlamda gerileyen petrol fiyatlarının pozitif etkisi daha çok girdi maliyetleri yüksek oranda petrol kullanımına bağlı şirketleri olumlu etkileyecek. Söz konusu yansıma ekim ayından itibaren başladı.

THY son açıkladığı bilançosunda satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33 oranında artırdı. Büyüme potansiyelinin özellikle düşen petrol fiyatlarına da bağlı olarak önümüzdeki dönemde de devam etmesini bekliyoruz. Teknik olarak yükseliş trendinde olan THY hisselerinin hedef fiyatını ilk etapta 8.40, ikinci etapta 8.80 TL olarak belirledik. Geri çekilmelerde ise 7.70 TL uygun alım yerleri olarak takip edilebilir. THY hisseleri için kısa vadede 8.80 TL hedef fiyatla

■ Petkim: SSP tarafından Türkiye’nin en şeffaf beş hissesi arasında gösterilen Petkim, yılbaşından bu yana endeksin üzerinde getiri sağladı. Petroldeki gerileme göz önüne alınırsa faizlerdeki gerileme ile beraber hisse fiyatında önümüzdeki dönemde de yükselişin devamı beklenebilir. Petkim hisselerinde geri çekilmelerde ise 3.30 TL alım bölgesi olarak değerlendirebilir. Petkim hisseleri için kısa vadede 4.40 TL hedef fiyatla yüzde 14 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

■ Turkcell: Yılın üçüncü çeyreğine ait açıklanan bilanço rakamlarına göre gelirlerini yüzde 6 oranında artırdı ve kuruluşundan itibaren en yüksek seviyeye ulaştı. Yabancı para yükümlülüğünde son bir bir yıldaki artış TL’deki zayıflamaya bağlı olarak şirket karlarını olumsuz etkilese de şirketin genel bilanço yapısındaki karlılık yılın son çeyreğinde de devam edecek gibi gözüküyor. Teknik açıdan önemli bir zirve ve direnç seviyesinde yer alan Turkcell hisselerinde 14 TL seviyesinin geçilmesiyle yeni hedefler gündeme gelebilir.Kısa vadede ise şirket hisseleri için 15.40 TL hedef fiyatla yüzde 9 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

■ Soda Sanayi: Temel rasyolara göre, 7.36 fiyat/kazanç oranı ile sektör ortalamalarına göre iskontolu işlem görüyor. Net yabancı para pozisyonu artıda olan grubun kur riski karşısında defansif bir yapısı bulunuyor.

Şirketin borçlanma stratejisini ise kısa vadeden uzun vadeye kaydırdığı görülüyor. Hisse senedi performansı değerlendirildiğinde, uzun vadeli istikrarlı yükseliş yapısı dikkat çekiyor. Şirket hisseleri için orta vadede 5.77 TL hedef fiyatla yüzde 30 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

■ Ülker Bisküvi: Ülker’i bünyesinde bulunduran Yıldız Holding, Godiva’nın ardından İngiliz bisküvi devi United Biscuits’i de satın alarak dünyanın üçüncü büyük bisküvi üreticisi konumuna yükseldi. Şirket hisseleri fiyat/kazanç oranına göre 26.27 ile sektöre göre primli olsa da (sektör F/K’sıl8.94) 4.04 piyasa değeri/defter değeri ile sektör ortalamasının altında bulunuyor. Şirket satın alımıyla güçlü konumunu artıran Ülker Bisküvi hisseleri için kısa vadede 18.60 TL hedef fiyatla yüzde 9 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

■ Tat Gıda: 2013-2014 yılı dokuz aylık dönemleri karşılaştırıldığında cirosunun yüzde 30 arttığı, esas faaliyet karının ise yüzde 17 artışla 34 milyon 724 bin TL’ye ulaştığı görülüyor. Tüm faaliyet ürünlerinde net satışlarını ve miktarını artıran Koç Grubu şirketinin stok devir hızı da yüzde 3.27’den 4.73’e yükseldi.

Yabancıların Tat Gıda hisselerine olan ilgileri de 3-21 Kasım haftası artarak yüzde 19’dan 19.55’e ulaştı. 50 ve 100 günlük hareketli ortalamaların üzerinde orta vadeli yükseliş trendinin devam ettiği görülüyor. Tat Gıda hisseleri için orta vadede 3.75 TL hedef fiyatla yüzde 6.5 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

■ Tekfen Holding: Taahhüt grubunda Ortadoğu’nun payı yüzde 21 olmakla beraber şirketin bu yıl yaşanan jeopolitik sıkıntılardan yüksek ölçüde etkilenmeyeceğini düşünüyoruz. Şirket değerlemelerinde 13.84 F/K (fiyat/kazanç) oranı ile primli, piyasa değeri/defter değeri oranıyla ise sektör ortalamasının altında işlem görüyor. Şirket hisselerinin hem kısa hem de uzun vadede yükselen trend içerisinde devam ettiği görülüyor. 6.18 TL seviyesinin aşılması durumunda yükseliş hareketi hız kazanabilir. Tekfen Holding hisseleri için 6.60 TL hedef fiyatla yüzde 8 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz. Hisse önerimiz “ağırlığı artır”.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu