Makaleler

Alın Yazısının Şifreleri Çözüldü

Alın Yazısının Şifreleri Çözüldü

Beyinde insanların “iyi” kararlar almasına yardımcı olan bölüm keşfedildi. Bu bölüm, her iki kaşın da hemen üstünde bulunuyor. Oxford Universitesi’nden uzmanlar, insan beynini iki farklı biçimde taradıktan sonra keşfetti. 25 kadın ve erkeğin taraması, beynin bu bölümünün düzinelerce küçük bölümlerden oluştuğunu gösterdi. Ayrıca taramalar, maymunların beyin taramasıyla karşılaştırıldı. İnsanların en yakın akrabası olan Makak maymunlarının beynindeki 12 bölümün 11 ’inin insanlarınkiyle aynı olduğu görüldü.

Alın Yazısı

Ancak Makak maymunlarında bu karar alma mekanizmasını sağlayan “lateral frontal pole” ismindeki bölümün olmadığı ortaya çıktı. Oxford Üniversitesi’nden bilim adamı Mat-thew Rushvrortg; “Beyinde, sadece insanda bulunan bir bölüm keşfettik. Lateral frontal pole ise tabir-i caizse alın yazısı denilen bölümün tam altında, her iki kaşımızın üstündeki bölümde bulunuyor.”


Daha önce yapılan araştırmalar, bu bölgenin çok işlevli olduğunu ortaya koymuştu. Örneğin bir şeyi yapıp yapmamaya karar vermek ve kararın sonuçlarını tahmin etmek, aksilik olması halinde neler olabileceğini öngörmek bu bölümün görevi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu