Cuma , Haziran 22 2018
Anasayfa / Makaleler / Alın Yazısının Şifreleri Çözüldü

Alın Yazısının Şifreleri ÇözüldüAlın Yazısının Şifreleri Çözüldü

Beyinde insanların “iyi” kararlar almasına yardımcı olan bölüm keşfedildi. Bu bölüm, her iki kaşın da hemen üstünde bulunuyor. Oxford Universitesi’nden uzmanlar, insan beynini iki farklı biçimde taradıktan sonra keşfetti. 25 kadın ve erkeğin taraması, beynin bu bölümünün düzinelerce küçük bölümlerden oluştuğunu gösterdi. Ayrıca taramalar, maymunların beyin taramasıyla karşılaştırıldı. İnsanların en yakın akrabası olan Makak maymunlarının beynindeki 12 bölümün 11 ’inin insanlarınkiyle aynı olduğu görüldü.

Alın Yazısı
Ancak Makak maymunlarında bu karar alma mekanizmasını sağlayan “lateral frontal pole” ismindeki bölümün olmadığı ortaya çıktı. Oxford Üniversitesi’nden bilim adamı Mat-thew Rushvrortg; “Beyinde, sadece insanda bulunan bir bölüm keşfettik. Lateral frontal pole ise tabir-i caizse alın yazısı denilen bölümün tam altında, her iki kaşımızın üstündeki bölümde bulunuyor.”

Daha önce yapılan araştırmalar, bu bölgenin çok işlevli olduğunu ortaya koymuştu. Örneğin bir şeyi yapıp yapmamaya karar vermek ve kararın sonuçlarını tahmin etmek, aksilik olması halinde neler olabileceğini öngörmek bu bölümün görevi.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

İş yaşamında deontolojik yaklaşımlar

Son yıllarda küresel ekonominin öne geçmesiyle gündeme geldi. Tüm insanlığın bağlı olduğu evrensel ahlak teorisine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.