Şirket Haberleri

ALGAN YAZILIM VE TARIM İnternetten çiftlik takibi geliştirdi

2004 yılında Hacettepe Teknokent’te Algan Yazılım ve Bilişim şirketini kuran Fatih Mehmet Güleç, 2013 yılında 3 milyon TL ciroya ulaştı ve böylelikle bir önceki yıla göre yüzde 25 artış sağladı. 2009 yılında hayvancılık alanında da teknoloji üretmeye odaklanan Güleç, Algan Tarım adında bir şirket daha kurdu. Algan Yazılım resmi kurumlar için Elektronik Belge Yönetim Sistemi ile yoluna devam ederken diğer şirket Algan Tarım ise hayvancılık alanında teknoloji üretiyor. Şirket bu dönemde hayvancılık alanında robot teknolojileri üzerine kurduğu işbirlikleri ile robotize edilmiş çiftlikler için de çalışmalar yapıyor.

kd_algan

Özellikle süt kalitesini süt dağılırken ölçebilen ürünüyle öne çıkan Algan Tarım, iki yılda kurduğu 35 sağımlıane ile bu alandaki ithalatı oldukça engelledi. Şirket bu yıl ise ihracat yapmayı planlıyor.


Çiftlik sahipleri internet üzerinden çiftliklerini anlık takip edebiliyor. Fatih Mehmet Güleç, tek-noparkta olmanın avantajını bir taraftan yazılım çözümlerinde vergi avantajı sağlanırken diğer taraftan gerçek anlamda teknoloji üreten şirketler ile işbirliği yapmak olarak ifade ediyor. Güleç, “Şu anda teknoparklarda yerleşik dört ayrı şirket ile ciddi işbirliği içerisinde AR-GE faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. TÜBİTAK’ın sunduğu desteklerle bugüne kadar 1 milyon TL’ye yakın hibe desteği aldık. Bunun neticesinde ürettiğimiz ürünle sadece iki yıl içerisinde tahminen 3,5 milyon dolar ithalatı engellemiş olduk” diye konuşuyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu