Salı , Aralık 12 2017
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Alarmı ertelemek iyi mi, kötü mü?

Alarmı ertelemek iyi mi, kötü mü?Geceleyin uykunuz sık sık bölünürse uyandıktan sonra kendinizi yorgun ve beceriksiz hissedebilirsiniz. Aynı biçimde, sabahlan saatinizin alarmını sürekli ertelemekten kaynaklanan bölünmeler de sağlığa zararlı olabilir.

Harvard Tıp Fakültesi’nde sinirbi-limci ve uyku araştırmacısı olan Jeanne Duffy, “Erteleyip durduğunuz 30 dakika boyunca uykunuz, muhtemelen alarmınızı 30 dakika sonraya kurduğunuzda uyuyabileceğiniz uykudan daha kötü,” diyor.

AlarmFakat ertelemenin de kendince faydaları olabilir. Duffy, “uyku eylemsizliğini”, yani uyandıktan sonra da üzerinizde kalan o mahmurluk hissini (ve fiziksel zayıflığı) araştırmış. Görünen o ki yaşadığınız uyku eylemsizliğinin şiddeti, uykunun hangi aşamasında ansızın uyandığınıza göre değişiyor.

Eğer yavaş dalga uykusunun en derin aşamalarından zorla kaldırıl-dıysanız “Kim oLduğunuzu, nerede olduğunuzu anımsamakta güçlük çekebilirsiniz,” diyor Duffy. Bu durumda alarmı erteleyip biraz daha kestirmek daha iyi olabilir. Böylece uykunun bir başka aşamasında, örneğin vücudun uyanıklığa en yakın olduğu REM’de uyanabiliyorsunuz. “Bir şeyleri daha iyiye götürebilir,” diyor Duffy. Ama halihazırda REM’deyseniz, alarmı ertelemek sizi daha derin uykuya sürükleyip her şeyi berbat edebilir.

Kısa cevap: Ne zaman ertelediğinize bağlı.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

İnternetten alışverişe giderek ısınıyoruz

1990’lı yıllarda tanıştığımız internet, her geçen gün hayatımıza daha fazla giriyor. İnterneti alışverişte de giderek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir