Haberler

Adann’nın Ekonomik ve Turistik Özellikleri

Adana, kendine has özellikleri Çukurova’dan alıyor. Çukurova’nın bereketi Adana’nın simgeleri haline gelmiş durumda. Pamuk ve Taşköprü şehrin önemli simgeleri olarak öne çıkıyor.


Akdeniz’in doğusunda, kuzey köşede bulunan Adana, Akdeniz ikliminin yansımalarını Çukurova’nın bahşettiklerini harmanlayarak, toprağın bereketini şehrin simgesi haline getiriyor. Adana’da pamuk, en önemli simgelerden birisi. Öyle ki düzenlenen festivallerde dahi ‘pamuk’ simgeselleşiyor. Pamuk, Adana karpuzu, Adana kebabı, şalgam suyu, portakal Adana denildiğinde ilk akla gelenler oluyor. Uçsuz bucaksız, göz alabildiğine uzanan Çukurova’sı, mucizevi şekilde ovada yükselen dağları Ada-na’nın güzelliğini gözler önüne sererken kent, Sabancı Merkez Camisi, yılanların kralı Şahmeran efsanesi, Taşköprü ve Büyük Saat Kulesi ile görselliğini tamamlıyor.

taskopru

Pamuk

Adana tarımı ve sanayisi için vazgeçilmez bir ürün olan pamuk, şehrin dokusuna ve sosyal hayatına sinmiş durumda. Adana’da düzenlenen Altın Koza Film festivalinde dahi ‘pamuk’ ön planda. Festivale, verilen isim Çukurova’nın ürünü olan pamuğun kozasından geliyor.

Adana Kebabı

Adana kebabını diğer kebap türlerinden ayıran en önemli özellik, kebabın üretiminde kullanılan etin doğal ortamda ve kendine has bir floraya sahip bölge yaylalann-da yetiştirilen koyunlardan elde edilmiş olması olarak belirtiliyor. Bu lezzetin sim ise yöreye özgü taptaze malzemeler, dünden bugüne taşınan geleneksel yöntemler, pişirenin ustalığı ve kuşkusuz en önemlisi; Adana’da olmanın, Adana’yı solumanın verdiği keyif olarak özetleniyor,

Taşköprü

Adana’nın simgesi olarak kabul edilen köprü, Roma dönemi eseri. Seyhan Nehri üzerinde, Adana kent merkezinde bulunan köprü Adana (Seyhan) ve Karşıyaka (Yüreğir) yakalarını birleştiriyor. Aslen 21 gözlü olan köprü, Seyhan Nehri’nin ıslahı sırasında 7 gözünün toprak altında kalmasıyla 14 gözlü olarak hizmet veriyor.

Altın Koza Film Festivali

ilk kez 1969’da ‘Altın Koza Film Şenliği’ adıyla Adana Belediyesi ve Adana Sinema Kulübü öncülüğünde gerçekleştirilen etkinlik günümüzde festival olarak devam ettiriliyor. 2005 yılından bu yana kesintisiz devam eden festival, Akdeniz Ülkele-ri’nin yanı sıra ABD’den Japonya’ya kadar dünyanın pek çok ülkesinden filmleri ve sektörün her alanında görev yapan sinema profesyonelini konuk eden bir sinema platformu haline geldi.

Sabancı Merkez Cami

Konumu itibariyle Adana’daki ana arterlerin, demiryolunun ve Adana’yı çevre il ve ilçelere bağlayan yolların kesim noktasında oluşu ve minarelerinin kilometrelerce uzaktan dahi görünebilmesi ile adeta şehrin modern simgelerinden.

Saklı hazine: Anavarza Antik Kenti

Anavarza Antik Kenti Çukurova’nın ortasında, Anavarza Dağı’nın batı yakasında kurulmuş tarihi bir kent. Adana’nın Kozan ilçesinin Dilekkaya Köyü’nde bulunuyor. Ancak ne yazık ki hala toprak altında keşfedilmeyi bekliyor. Bölgedeki Anavarza Kalesi de ihtişamı ve güzelliği ile dikkat çekiyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu